Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Łódź: warsztaty w centrum handlowym o świecie osób niewidomych

18.07.2019
Autor: inf. prasowa
centrum handlowe guliwer widoczne z zewnątrz

Z czym wiąże się utrata jednego z najważniejszych zmysłów i jak funkcjonować bez barier na co dzień? A przede wszystkim – jak wygląda świat osoby niewidomej? Tego łodzianie będą mogli dowiedzieć się podczas edukacyjnych warsztatów, które 20 lipca odbędą się w Centrum Handlowym Guliwer w specjalnie utworzonym tyflopunkcie. Punkt poprowadzi Fundacja Szansa dla Niewidomych.

Jak prognozuje raport opublikowany przez „Lancet Global Health”, do 2050 roku na świecie aż 3-krotnie zwiększy się liczba osób z doświadczeniem utraty wzroku. Zarówno w USA, jak i krajach europejskich główną przyczyną wzrostu tej liczby jest starzenie się społeczeństw. Niewidomym można być od urodzenia, utrata wzroku może nastąpić w dzieciństwie lub jeszcze później na skutek chorób lub urazów.

I choć osoby niewidome spotykamy w pracy, sklepie, na ulicy, to większości z nas ciężko wyobrazić sobie, jak wygląda świat z takiej perspektywy. Będzie się o tym można przekonać w najbliższą sobotę w łódzkim Centrum Handlowym Guliwer przy ul. Kolumny 6/36.

Warsztaty edukacyjne

Już 20 lipca stanie tam specjalny punkt informacyjny lokalnego oddziału Fundacji Szansa dla Niewidomych oraz odbędą się niecodzienne warsztaty edukacyjne.

W ich ramach mieszkańcy Łodzi będą mogli wejść w „skórę” osoby niewidomej. Pomogą w tym specjalne zaciemniające gogle, w których łodzianie będą mieli za zadanie za pomocą dotyku rozpoznać, co znajduje się na tyflografikach, czyli wypukłych obrazkach przygotowanych przez fundację. Warsztatom będą towarzyszyć konkursy z drobnymi upominkami.

- Chcemy pokazać, jak istotnym zmysłem jest narząd wzroku i jakie konsekwencje niesie jego utrata. Dzięki temu prostemu ćwiczeniu możemy zobaczyć świat oczami osoby niewidomej i wejść w jej położenie. To cenne doświadczenie dla osób widzących, które będą mogły lepiej zrozumieć codzienność osoby niewidomej lub niedowidzącej, a także bardziej docenić sprawny wzrok – mówi Monika Zaręba, kierownik regionalny oddziału Fundacji Szansa dla Niewidomych w Łodzi.

Bezpłatne warsztaty będą elementem punktu informacyjnego, który będzie działał w pasażu centrum w godzinach od 10 do 18. Punkt będzie funkcjonował na wzór tyflopunktów. Jest to sieć punktów konsultacyjnych, które w ramach fundacji działają na terenie całego kraju, w największych miastach Polski.

Specjalistyczne porady

Obecni przy stoisku tyflospecjaliści będą służyć doradztwem m.in. w doborze sprzętu rehabilitacyjnego, uzyskaniu dotacji na specjalistyczny sprzęt, szkoleniach rehabilitacyjnych, wyborze odpowiedniej szkoły, a także miejsca pracy.

-  Szacuje się, że w Łodzi mieszka 1112 osób niewidomych i niedowidzących. Nasz punkt, który na co dzień funkcjonuje również w mieście to adres, w którym osoby te znajdą realną pomoc, a także gdzie ich rodziny oraz opiekunowie mogą zasięgać różnego rodzaju porad. Chcemy przekonać łodzian, że mimo utraty wzroku można żyć aktywnie, doskonale funkcjonować samodzielnie, pokonywać bariery i odnosić sukcesy. W krajach europejskich udział technologii wspierających niewidomych jest aktualnie tak wysoki, że ich sytuacja jest coraz lepsza i mają podobne możliwości jak osoby widzące – przekonuje Monika Zaręba.

Przykłady najciekawszych sprzętów elektronicznych oraz urządzeń optycznych ułatwiających codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnością wzroku będzie można zobaczyć w punkcie fundacji w centrum handlowym. Na miejscu prezentowane będą m.in. urządzenia lektorskie, powiększalniki video, lupy elektroniczne, kalkulator mówiący, czytnik kolorów, przenośne dyktafony i odtwarzacze czy tzw. inteligentne okulary.

Urządzenia te umożliwiają m.in. rozpoznanie i odczytanie tekstu znajdującego się na dokumentach, książkach, czasopismach w wersji papierowej, nagrywanie wiadomości tekstowej oraz odtworzenie plików tekstowych oraz plików audio, rozpoznawanie kolorów czy orientację w przestrzeni. Zobaczyć będzie można również wygrzewarki służące do uwypuklania grafiki na specjalnym tzw. pęczniejącym papierze.

- Urządzenia te w dużej mierze kompensują zmysł wzroku, a co za tym idzie pomagają osobom niewidomym normalnie funkcjonować. Profesjonalny sprzęt ma znaczenie nie tylko w życiu prywatnym, ale także w kontekście pracy zawodowej – informuje przedstawicielka łódzkiego oddziału organizacji.

Wspólna inicjatywa

Szansa dla Niewidomych to ogólnopolska fundacja, która działa na rzecz osób niewidomych i słabowidzących już od 1992 roku, głosząc prawo do informacji, nauki, pracy i odpowiedniej rehabilitacji. Fundacja zajmuje się profesjonalnym doradztwem, organizując m.in. szkolenia oraz warsztaty dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Fundacja jest również organizatorem międzynarodowej konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND.

- Akcja organizowana wspólnie z Fundacją Szansa dla Niewidomych to nie tylko specjalistyczne wsparcie dla osób z całkowitą lub częściową utratą wzroku, ale także wydarzenie, które uzmysłowi społeczny wymiar problemu. Chcemy uwrażliwić naszych klientów na sytuację osób niewidomych i niedowidzących, pokazać z czym codziennie muszą się zmagać, a także podpowiedzieć, jak się w stosunku do nich zachować oraz jak możemy zaoferować swoją pomoc – mówi Marta Drzewiecka, Marketing & Customer Experience Manager z Newbridge Poland, do którego należy CH Guliwer.

Edukacyjna akcja to kolejna edycja projektu CH Guliwer – Punkt Lokalnych Inicjatyw Społecznych, w ramach którego w centrum pojawiają się łódzkie organizacje pozarządowe działające na rzecz społeczności lokalnej. Fundację i stowarzyszenia mają szansę zaprezentować tu swoją działalność, nagłośnić ważne inicjatywy czy zebrać fundusze na szczytne cele.


 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas