Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wstrzymanie renty wyjątkowej

20.08.2019
Autor: L.

Od urodzenia na 5-hektarowym gospodarstwie, niepełnosprawna (głuchota), a po ukończeniu szkoły specjalnej dla głuchych krótkie okresy pracy; ze względu na stan zdrowia otrzymałam rentę wyjątkową do czasu śmierci rodziców, a następnie dostałam rentę rodzinną mając pierwszą grupę niepełnosprawności nadal. Czytając wcześniej o 500+ pełnomocnik ze strony społecznej informuje, że można łączyć rentę socjalną z rodzinną, a dziwne dla nas obojga głuchych jest to, że żonie wstrzymano rentę wyjątkową, a tylko otrzymuje rodzinną 1100 zł. Czy to jest prawidłowe?

Szanowna Pani,

W związku z faktem, iż nie wie Pani dlaczego wstrzymano Pani rentę z jednego tytułu, a otrzymuje Pani tylko rentę rodzinną zalecam Pani kontakt z organem rentowym, który wydał decyzję w tym zakresie. Przede wszystkim nie znam dokładnie stanu prawnego i faktycznego w Pani sprawie. Dlatego w tej sytuacji uważam za konieczny kontakt właśnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. 

Proszę dokładnie  opisać swoją sytuację i przesłać opis do zakładu Ubezpieczeń Społecznych za pomocą np. formularza kontaktowego. Formularz kontaktowy zapytania ogólnego (w przeciwieństwie do poczty elektronicznej e-mail) gwarantuje bezpieczeństwo przekazywanych informacji, dlatego można zawrzeć w nim informacje osobiste dotyczące zgłaszanej sprawy przez klienta Zakładu.

Organ rentowy jest zobowiązany udzielić Pani odpowiedzi i prześle odpowiedź na podany przez Panią adres e-mail. Jeżeli będzie miała Pani jeszcze jakieś pytania po udzieleniu odpowiedzi przez ZUS może Pani prosić organ o dalsze wyjaśnienia.   

Może Pani także skorzystać z innej formy kontaktu z ZUS.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Sonda

Czy w Twojej miejscowości jest obiekt zasługujący na wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności?

Biuletyn

Wspierają nas