Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Piłka nożna według PJM

16.02.2011
Autor: oprac. Magdalena Gajda
Źródło: www.onsi.pl, www.ngo.pl

Fundacja na Rzecz Osób Głuchych i Języka Migowego z Olsztyna we współpracy z osobami niesłyszącymi z Instytutu Głuchoniemych w Warszawie oraz Pracownią Lingwistyki Migowej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego przygotowała i wydała słowniczek polsko – migowy (i migowo – polski) zawierający wyrażenia związane z piłką nożną.

W zamierzeniu autorów publikacja, zatytułowana  „Piłka nożna. Słowniczek migowo (PJM)-polski, polsko-migowy (PJM)”, ma służyć niesłyszącej młodzieży oraz ich opiekunom i wychowawcom w szerszym poznaniu tego sportu oraz rozwijaniu umiejętności lingwistycznych w zakresie polskiego języka migowego (PJM) oraz języka polskiego, który dla osób niesłyszących jest językiem obcym. Słownik ma także służyć komunikacji z dziećmi i młodzieżą niesłyszącą podczas spotkań sportowych, np. podczas zajęć w szkołach czy meczów na stadionach. 

W pracach nad publikacją uczestniczyła młodzież z Instytutu Głuchoniemych w Warszawie. Występowała ona w rolach ekspertów zarówno języka migowego, jak i piłki nożnej. Zajęła się m.in. wyborem terminów piłkarskich, określeniem ich znaczenia i przełożeniem na język migowy. 

Słowniczek sportowy migowo – polski składa się z 70 tabel. W każdej z nich umieszczono hasło (np.  gol), jego definicję w języku polskim (np. gol – wbicie piłki do bramki przeciwnika), przykłady wyrażeń, fraz, zdań z użyciem danego słowa (np. „W drugiej połowie meczu padły dwa gole”), a także znak migowy odpowiadający danemu słowu oraz jego zapis SW (SignWriting), który jest innowacyjnym narzędziem edukacyjnym, stosowanym w wielu szkołach dla niesłyszących na całym świecie. Książka zawiera również ćwiczenia z języka polskiego związane tematycznie z piłką nożną.

W skład całej publikacji „Piłka nożna. Słowniczek migowo (PJM)-polski, polsko-migowy (PJM)” wchodzą książka oraz płyta CD.

Projekt słownika piłkarskiego dla osób niesłyszących i słabosłyszących został sfinansowany przez Fundusz Konkursu o tytuł Gwiazd Dobroczynności „Pozytywka” powołany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz tygodnik „Newsweek Polska”.

Osoby zainteresowane nabyciem książki proszone są o kontakt pod adresami mailowymi nona7@wp.pl i milena.golebiewska@10g.pl.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas