Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak ugłaskać stres przed rozmową o pracę? Warsztaty w Centrum Integracja

19.07.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. sxc.hu
siedząca osoba przy biurku trzyma twarz w dłoniach

O tym, jak uczynić ze stresu swojego sprzymierzeńca i przyjaciela wtedy, gdy szukamy pracy, wyjaśniała uczestnikom warsztatów w warszawskim Centrum Integracja Katarzyna Bosak, psycholog i trener.

Warsztaty, które odbyły się w Centrum Integracja w Warszawie 18 lipca dotyczyły przede wszystkim radzenia sobie ze stresem, lękiem i niepewnością, które towarzyszą nam przed rozmową kwalifikacyjną o pracę, ale także w pierwszych dniach po jej podjęciu.

Jak radzić sobie ze stresem?

- Warsztaty mają pomóc poszukującym pracy osobom z niepełnosprawnością dobrze przygotować się do spotkania w sprawie pracy. Najczęściej już dwa dni lub dzień przed jesteśmy spięci. Chodzi o to, żebyśmy wiedzieli, jak radzić sobie ze stresem przed, ale również po wydarzeniu stresującym, jak zneutralizować lęk, jak siebie nagrodzić, jak budować pewność siebie – wyjaśnia Katarzyna Bosak.

Michał trafił do Centrum Integracja za pośrednictwem Internetu. Zainteresowała go tematyka warsztatów, gdyż szuka swojej pierwszej pracy i nie ma jeszcze zbyt dużego doświadczenia w tym obszarze.

- To było ciekawe szkolenie, ważne dla mnie. Uporządkowało mi informacje, które miałem dotychczas. Dowiedziałem się, jak podejść do przygotowania się do rozmowy o pracę – mówi Michał.

Poczuć się pewniej

- Takie narzędzia jak asertywność i dobra komunikacja są nam bardzo pomocne, gdyż wtedy możemy czuć się pewniej, wiemy, jak się komunikować i nie boimy się tego. Największą zaletą tych szkoleń jest wiedza, jak ugłaskać ten stres, zrobić z niego za pomocą takich narzędzi jak asertywność i komunikacja - sprzymierzeńca, przyjaciela, który motywuje nas do działania, a nie jest naszym wrogiem, strachem z wielkimi oczami, który nas przeraża – mówi Katarzyna Bosak.

Adam już wcześniej korzystał z odbywających się w Centrum Integracja w Warszawie Giełd Pracy i indywidualnego wsparcia psychologa, przygotowując się do rozmów kwalifikacyjnych. Strach nie był jego sprzymierzeńcem.

Kiedy rozmawiamy z nim po warsztatach o stresie, jest już świeżo upieczonym pracownikiem jednej z dużych firm, gdzie zajmuje się reklamacjami. Jest na początku pracy i nie ukrywa, że to dla niego bardzo stresujący moment.

- Bardziej zrozumiałem na warsztatach, czym jest asertywność. Dotąd myślałem, że po prostu to zwykłe powiedzenie „nie”. Dowiedziałem się, jak walczyć ze stresem, jak podchodzić do pracodawcy, jak odpowiadać na pytania. Wiele rzeczy sobie zapisałem z tego szkolenia – mówi Adam.

Zrobić coś dla siebie

- Wszyscy po warsztatach powiedzieli, że ważne dla nich były treści związane z przeżywaniem stresu, że dzięki szkoleniu trochę go oswoili – stwierdza Katarzyna Bosak. – Dla większości osób najbardziej uciążliwe są dni przed rozmową kwalifikacyjną. Już w czasie samego spotkania o pracę jakoś sobie radzą. Dlatego tak istotne jest, aby wcześniej ten stres okiełznać, coś zrobić dla siebie. Wielu z nas chyba nie do końca tak naprawdę zdaje sobie sprawę z tego, czym jest asertywność. Dobra asertywność jest zdrowa, to szanowanie cudzych granic, ale też pamiętanie o swoich – przypomina.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Aktywnie zdobywaj pracę – aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych”, prowadzonego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.

Zapraszamy, jeśli:

 • jesteś osobą bezrobotną lub nieaktywną zawodowo,
 • posiadasz aktualnie orzeczenie o niepełnosprawności,
 • mieszkasz w województwie mazowieckim.

Zapewniamy:

 • indywidualne doradztwo zawodowe,
 • pośrednictwo pracy,
 • poradnictwo psychologiczne,
 • indywidualne poradnictwo specjalistyczne,
 • staż zawodowy,
 • spotkania z zakresu aktywnego poszukiwania pracy,
 • warsztaty aktywizacji zawodowej,
 • spotkania z pracodawcą,
 • szkolenia zawodowe.

Kolejne podobne warsztaty w planach, aby wziąć w nich udział, zarejestruj się w Centrum Integracja pod numerem telefonu 570 066 906 od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:00 lub mailowo pod adresem: dorota.pogan@integracja.org.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Dlaczego oszukujecie.
  Borzoi
  29.07.2019, 13:38
  Obecnie jest taki system, że jak nie masz znajomości to się nie musisz stresować. Możesz spokojnie być pewny, że ciebie z tej przyczyny nie wezmą. Ja miałem. Wzięli. Po jakimś czasie się zmieniły i mnie się też pozbyli. Kombinowali, kombinowali a w końcu nazwali reorganizacja i skasowali stanowisko. Po 2 miesiącach przywrócili etat, ale już zatrudnili swojego. Jak to mówił pewien klasyk Sorry taki mamy klimat. Zapraszam na wybory.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej się boisz?

Biuletyn

Wspierają nas