Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sejm uchwalił ustawę ws. 500 plus dla osób z niepełnosprawnością

19.07.2019
Autor: PAP, bd, fot. Kancelaria Sejmu / Paweł Kula
widok na budynek sejmu dach z flagą

Sejm uchwalił w piątek, 19 lipca, ustawę, która zakłada przyznanie świadczenia uzupełniającego w kwocie 500 zł osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Sejm przyjął poprawkę zgłoszoną przez opozycję dotyczącą poszerzenia kręgu uprawnionych do świadczenia.

Za uchwaleniem ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji głosowało 428 posłów, dwóch było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Według projektu przedstawionego przez rząd o dodatek będą mogły wnioskować te osoby, które nie mają prawa do żadnych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, lub które otrzymują świadczenia nie przekraczające kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od marca tego roku wynosi ona 1100 zł brutto i jest co roku waloryzowana.

Przyjęta przez Sejm poprawka, zgłoszona przez opozycję, dotyczy tego, że wszystkie renty i emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych będą wyłączone z limitu 1100 zł, co znacznie poszerzy krąg uprawnionych do świadczenia uzupełniającego. Trzeba jednak pamiętać, że teraz projekt trafi do Senatu.

O świadczenie w kwocie 500 zł miesięcznie będą mogły wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji (chodzi o orzeczenia o: całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji; o niezdolności do samodzielnej egzystencji; o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji; o całkowitej niezdolności do służby i samodzielnej egzystencji).

Aby otrzymać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek do ZUS lub do innego organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe. Dodatek w wysokości 500 zł będzie przysługiwać od miesiąca, w którym przyjęto prawidłowo złożony wniosek.

Świadczenie i koszty obsługi mają być finansowane z pieniędzy Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Przewidziano także możliwość udzielenia pożyczki SFWON przez Fundusz Pracy oraz przekazywanie mu dotacji z budżetu państwa.

Potrzebna dodatkowa analiza

Sekretarz stanu w KPRM Łukasz Schreiber przyznał, że to, czy możliwe będzie wejście w życie przepisów ustawy 500 plus dla osób z niepełnosprawnością w zmienionym kształcie wymaga dodatkowych analiz. Zaznaczył, że nie potrafi określić, z jakimi dodatkowymi kosztami mogą się wiązać poprawione regulacje.

– Sami wnioskodawcy tej poprawki także nie potrafią na to odpowiedzieć – wskazał minister. –To jest bardzo poważna zmiana. Nie ma żadnego podziału (w PiS - PAP). Ta sprawa będzie jeszcze raz przeanalizowana, przemyślana w Senacie, będą podjęte odpowiednie decyzje i ustawa tak czy inaczej wraca do Sejmu – dodał. Dopytywany o powody, dla których część posłów PiS zagłosowało za poprawką opozycji zamiast zgłosić swoją w Senacie, Schreiber wyjaśnił, że jest to „sygnał i decyzja także pana prezesa (Jarosława Kaczyńskiego - PAP), że trzeba jeszcze raz tę sprawę przemyśleć, czy jesteśmy w stanie zwiększyć to w jakiś sposób.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Kłamstwa, lekceważenie i niesprawiedliwość.
    Edyta
    23.07.2019, 13:30
    To jest bezczelność i podłość na jaką stać tylko ludzi złych do szpiku kości. Właśnie wysłuchałam bezczelnych kłamstw kiedy na pytanie dziennikarza, dlaczego nie wszyscy niepełnosprawni dostali 500 złotych, podczas kiedy były pieniądze dla pierwszego dziecka, drugiego i wyprawki szkolne bez żadnych ograniczeń (także bez żadnych limitów finansowych). Premier Morawiecki nie odpowiedział na to pytanie, tylko zaczął opowiadać ułożoną przez pis bajeczkę dla ludu, ile to miliardów oni dają na chorych i jak to są lepsi od poprzednich rządów!! Gdzie są te miliardy?? W czyich kieszeniach się porozchodziły? Bo na pewno nie w kieszeniach niepełnosprawnych. Jak można siać taką propagandę!!?? Jak mu nie wstyd!? Ponieważ nie mają żadnych racjonalnych argumentów, opowiadają bajki o tym jacy to oni są hojni. Czy w zaciszu własnego domu, nie przychodzi po czymś takim żadna refleksja?? Wiedząc że potraktowali nas niesprawiedliwie nie mają wstydu żeby publicznie wmawiać ludziom, że jest inaczej. Wstyd, hańba i całkowite lekceważenie chorych. Rząd dzisiejszej Polski to banda małych, złych i bezlitosnych ludzi. Choć do człowieczeństwa jest im bardzo daleko.....
    odpowiedz na komentarz
  • 500 dla wszystkich niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
    Michu.
    22.07.2019, 09:48
    Co to za segregacja? 500 dla dzieci milionerów może być. A niepełnosprawnym próg nędzy 1100 brutto. To kpina. Teraz ustawa jest w dobrym kształcie. Należy ją przyjąć, a nie yskryminować niepełnosprawnych. 500 ciężko chorym niezdolnym do samdzielnej egzystencji po prostu sie należy.
    odpowiedz na komentarz
  • Ustawa w obecnym stanie to jakiś absurd!
    Gosia
    21.07.2019, 21:47
    Ludzie, nad czym tu myśleć?! Chyba logiczne jest, że najbardziej pomóc potrzebna jest osobie samotnej niepełnosprawnej. Nie ma bardziej skrzywdzone, bezradne grupy osób niż osoba samotna niepełnosprawna. W obecnej postaci Ustawa wyklucza właśnie te osoby. Proszę sobie wyobrazić osobę samotną niepełnosprawną która otrzymuje rentę z zusu w kwocie 1200zł brutto. Tej osobie dodatek nie przysługiwałby. I proszę sobie wyobrazić osobę, która żyje i mieszka w rodzinie gdzie dochód jest np. 7000zł., ale że ta osoba pobiera 1100zł renty socjlnej to dodatek otrzyma. Ludzie, czy wy w ogóle myślicie? Czy jest w Was odrobina człowieczeństwa i empatii?
    odpowiedz na komentarz
  • Niewidomy nirwidzialny
    Zofia
    21.07.2019, 13:02
    A co z tymi co mają orzeczenie z pcpr znaczy stopień za co żyć
    odpowiedz na komentarz
  • 500+
    TADEUSZ
    21.07.2019, 11:03
    Paranoja!!!W tytule jest Sejm uchwalił ustawę ws.500 plus dla osób z niepełnosprawnością. Skoro ma to dotyczyć osób niepełnosprawnych dlaczego nie są brane pod uwagę orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.pkt 7 z orzeczenia konieczności stałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji -wymaga wydane na stałe.
    odpowiedz na komentarz
  • Stopień umiarkowany
    Robert
    21.07.2019, 08:38
    A co z tymi co mają stopień umiarkowany renty socjalnej??? Zarobić nie dadzą bo jakiś śmieszny limit jest.
    odpowiedz na komentarz
  • Bubel prawny - do zaskarżenia
    Mistrz
    21.07.2019, 07:46
    ZUS, KRUS, MON/MSWIA wydają orzeczenia DO CELÓW RENTOWYCH, a PZONy wydają w Polsce orzeczenia do ulg i uprawnień, np. uprawnienia do dodatku uzupełniającego. W ustawie pominięto orzeczenia PZON i komisji wojewódzkich PZON, co nie mogło się wydarzyć. Jeśli Prezydent podpisze taki bubel, to więcej mojego głosu nie dostanie.
    odpowiedz na komentarz
  • Niezrozumiałe.
    ON.Znaczna.
    20.07.2019, 14:29
    Z tego wszystkiego wynika że osoba na stałe całkowicie nie zdolna do pracy na podstawie orzeczenia z ZUS czy z KRUS pobierająca rentę z tego tytułu w kwocie nie przekraczającej 1100zł i równocześnie mająca orzeczenie z Powiatowego lub Wojewódzkiego Zespołu ds. orzekania o Niepełnosprawności o znacznym stopniu niepełnosprawności, z zaznaczonym punktem 7 wymagająca opieki , pobierająca 183 zł zasiłku pielęgnacyjnego,aby wystąpić o ten dodatek 500zł musi koniecznie stanąć znów przed orzecznikami aby otrzymać orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji.Jak jesteśmy traktowani na tych komisjach czy też przez lekarzy biegłych sądowych to wiemy tylko my chorzy i niepełnosprawni,którzy często latami muszą dochodzić swych praw do należnych świadczeń. Znów mamy to przechodzić?Miejmy tylko nadzieję że Senat i Pan Prezydent nie poprą tej ustawy w takiej formie.
    odpowiedz na komentarz
  • Podwójny standard
    Rumun
    20.07.2019, 14:13
    Skoro przy tym świadczeniu nie są respektowane orzeczenia z powiatowych, to krótka droga do utrącenia wszystkich orzeczeń i zostawienie niepełnosprawnych na łasce orzeczników ZUS. A to oznacza, że w grupie niepełnosprawnych pozostaną nieliczni, a ciężko chorzy i niepełnosprawni będą poza systemem. Przecież ZUS im nie da renty!Ludzie będą ciężko chorować nie mając dosłownie niczego, bo stracą pracę, gdyż obniży się lub uwali dofinansowanie, a część po prostu umrze pozostawiona na łasce losu.
    odpowiedz na komentarz
  • Bezprawie i niesprawiedliwość.
    Edyta
    20.07.2019, 10:37
    Przecież takie dzielenie pomocy dla niektórych niepełnosprawnych jest niezgodne z prawem. Niezgodne z konstytucją. A potem płaczą, że ludzie im zarzucają brak praworządności. Czy w tym kraju już zawsze będzie się żyło dobrze tylko krętaczom i cwaniakom? Mam dość. Całego tego "rządu" i tej bezczelności kiedy mówią, że pomagają chorym Polakom. Stoją przed kamerami i okłamują Polaków mówiąc o tym, że przyznali 500 niepełnosprawnym. Nie mówią, że wymagania są wyśrubowane i dostanie tą pomoc tylko nieliczna grupa chorych. Kiedy więc znowu niepełnosprawni wyjdą strajkować spotkają się z nienawiścią i niezrozumieniem ze strony okłamywanego społeczeństwa. Życzę im wszystkim ( politykom) żeby żyli tak jak chorzy żyją w tym kraju.To co robią, to jak igrają z losem niepełnosprawnych Polaków, to największe łajdactwo jakie można zrobić człowiekowi. Obywatelowi własnego kraju....
    odpowiedz na komentarz
  • nic się nie zmienia
    sama
    20.07.2019, 08:45
    Dobra zmiana wyrównanie poziomu życia a najsłabszych chorych od urodzenie podzieliły jak można kolejny Rząd zostawił niepełnosprawnych którzy nie z lenistwa nie mogli pracować na emeryturę wszystko drożeje jak mamy żyć
    odpowiedz na komentarz
  • Przepadło wielu niepełnosprawnych.
    TOMASZ
    19.07.2019, 20:04
    Dobrze, że wreszcie ruszy pomoc dla najbardziej potrzebujących, ale żal, że pomoc będzie obwarowana przez wizytę u orzecznika ZUS dla osób mających stopnie z powiatowych i wojewódzkich. Często tak samo, a może i bardziej chorych niż Ci z ZUS, lecz uzdrawiani bo po studiach. Niestety, mimo, że środki nie pochodzą z FUS, są podpięte pod pieczę ZUS, a to oznacza uzdrawianie dla wielu niepełnosprawnych. Być może będzie to sprzeczne z zasadą równości obywateli z niepełnosprawnościami wobec prawa, lecz raczej nie bardzo się tym przejmą. Sposób w jaki przyznano to świadczenie, pokazuje do czego będzie zmierzała reforma pod egidą Ucińskiej - prezesa ZUS. Skupimy się na tym co niepełnosprawny może robić, a nie jaki jest stan jego zdrowia. Co oznacza de facto - że każdy coś może robić. Także nie wróżę sukcesów niepełnosprawnych na komisji ZUS. Teraz wystarczy zmienić zakres orzekania, by w prostej linii każdy niepełnosprawny był orzekany w ZUS do celów zatrudnienia, ulg, dofinansowania do wynagrodzenia, renty. A to oznacza wiele dramatów niepełnosprawnych, gdyż w ramach oszczędności będą uzdrawiani i pozostawiani własnemu losowi.
    odpowiedz na komentarz
  • Taaaa, tylko kolejny raz po karcie parkingowej trzeba się orzekać. Żenada...
    Mistrz
    19.07.2019, 18:34
    Po co kolejny raz się orzekać, skoro w orzeczeniach z PZON ze stopniem znacznym, część osób ma wpisaną konieczność stałej lub długotrwałej opieki ? Mam nadzieję, że Senat dopisze "...oraz orzeczenia PZON o znacznym stopniu niepełnosprawności z oznaczeniem, iż wymaga stałej lub długotrwałej opieki. W takim kształcie ustawa uznaje ZUS, KRUS, MON, a deprecjonuje (unieważnia, choć finansuje,) PZONy. Chore to Państwo. Niech wreszcie ktoś się puknie w głowę, jak to kiedyś robił chłopak z "Zaczarowanego Ołówka". To takie trudne ? PZONY i ich orzecznicy są zdaniem posłów do niczego ? Senacie i Prezydencie - działajcie !!!
    odpowiedz na komentarz
  • ??????
    niepełnosprawny
    19.07.2019, 18:05
    A ja czytałem, że świadczenie będzie uzależnione od najniższego wynagrodzenia. To jak w końcu jest naprawdę???
    odpowiedz na komentarz
  • zle napisane
    paweł
    19.07.2019, 17:39
    witam słuchałem relacji i zdjęto limit nawet na stronie sejmu jest wynik głosowania
    odpowiedz na komentarz
  • Korekta
    Malwa
    19.07.2019, 17:20
    Kryterium podnieśli do najniższej krajowej, na wniosek Kukitza'15.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej się boisz?

Biuletyn

Wspierają nas