Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl

19.07.2019
Autor: redakcja, fot. Piotr Stanisławski (1,4), archiwum redakcji (2), pixabay.com (3), Mateusz Różański (5), Julita Kuczkowska (6), Bartłomiej Zborowski/PKPar (7,8)
osiem fragmentów zdjęć: budynek Sejmu, logo programu Dostepność Plus, wieżowce, winda, minister Anna Paluch, kobieta na wózku w autobusie, Adrian Castro z szablą Kilińskiego, pojedynek dwóch szablistów

500+ z rentą rodzinną, zasiłkiem lub dodatkiem pielęgnacyjnym?; Program windowy: pożyczki na dostępność już od września; Przełomowy krok! Ustawa o dostępności przyjęta przez Komisję Infrastruktury; Instytucje publiczne nie chcą pracowników z niepełnosprawnością. Raport NIK o (nie) zatrudnianiu; Adrian Castro z Szablą Kilińskiego. Za nami gala finałowa warszawskiego turnieju. Zobacz więcej tematów w podsumowaniu trzeciego tygodnia sierpnia na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

Ustawa o dostępności. Co przewiduje? Kiedy będą efekty?

Sejm przyjął rządową Ustawę o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Co zawiera ta ustawa i jak wpłynie na sytuację osób z niepełnosprawnością w Polsce?

500+ z rentą rodzinną, zasiłkiem lub dodatkiem pielęgnacyjnym? Posłowie dyskutowali o nowym świadczeniu

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny na posiedzeniu 17 lipca przyjęła jednogłośnie, bez zasadniczych zmian, projekt Ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – dotyczący tzw. 500 plus dla osób z niepełnosprawnością. Jeszcze podczas obecnego posiedzenia Sejm zajmie się dalszymi pracami nad projektem. Poradnik pasażera.

Czy leci z nami wózek?

Jeszcze kilkanaście lat temu podróże samolotem były w zasięgu tylko nielicznych, głównie z powodu cen biletów. Dziś wypad na weekend do włoskiego Bergamo może kosztować mniej niż wycieczka samochodem nad polskie morze. To kusząca podróżnicza alternatywa. Mam za sobą kilkadziesiąt lotów – najpierw jako osoba słabochodząca, później na wózku manualnym, aż po wojaże z napędem elektrycznym. Nie zawsze było kolorowo. Raz obsługa lotniska zapomniała o mnie i samolot odleciał mi sprzed nosa. Kiedy indziej chciano mi odmówić lotu z powodu baterii przy wózku. Co należy zrobić, żeby podróż samolotem była przyjemna i bezstresowa?

Najważniejsze wydarzenia

Program windowy: pożyczki na dostępność już od września

Na początku lipca ruszył program poprawy dostępności architektonicznej budynków dla seniorów, rodziców z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. Nazywany jest nieoficjalnie programem windowym lub amnestią dla więźniów czwartego pięta. W ramach programu Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) będzie udzielał niskooprocentowanych pożyczek dla m.in. spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na dostosowanie budynków.

Przełomowy krok! Ustawa o dostępności przyjęta przez Komisję Infrastruktury

Wprowadzenie tzw. „funduszu windowego” na udostępnienie budynków mieszkalnych czy powołanie koordynatorów dostępności w instytucjach państwowych i samorządowych oraz nakładanie kar za brak dostępności. To tylko niektóre elementy Ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, której pierwsze czytanie odbyło się podczas posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury 16 lipca 2019 roku.

Praca

Instytucje publiczne nie chcą pracowników z niepełnosprawnością. Raport NIK o (nie) zatrudnianiu

3,05 proc. – tyle wynosi średni wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnością w 35 instytucjach publicznych, które sprawdziła Najwyższa Izba Kontroli (NIK). Wpływ mają na to m.in. nieprawidłowości przy rekrutacji, bariery architektoniczne i brak współpracy z organizacjami pozarządowymi.

O połowę mniej rent przyznawanych chorym na padaczkę

- O prawie połowę w latach 2014-2018 spadla liczba rent przyznawanych chorym na padaczkę z powodu niezdolności do pracy – mówili eksperci, podczas spotkania prasowego w Warszawie. Nadal – jak podkreślono – pokutuje w społeczeństwie bezpodstawny lęk przed osobami z epilepsją.

Nasze działania

Drugie życie po skoku: wózek to nie wyrok [FILMIK]

„Drugie życie” to szczera historia poruszającego się na wózku eksperta Integracji – Łukasza Bednarskiego. Bohater filmiku opowiada, jak wyglądało jego życie po feralnym skoku do wody i złamaniu kręgosłupa: co było dla niego trudne, jak długo miał nadzieję, że będzie znowu chodzić. Jak dziś wygląda jego życie? To filmik dla wszystkich osób, którym wydaje się, że „drugie” życie na wózku to wyrok.

Kultura

Konkurs dla artystów z niepełnosprawnością. Zgłoś się do 16 sierpnia

Centrum Rehabilitacji im. ks. Biskupa Jana Chrapka zaprasza osoby niepełnosprawne do nadsyłania swoich zgłoszeń na XXII Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych OPTAN 2019, który odbędzie się w dniach 5-8 września 2019 r. w Grudziądzu.

Sport

Adrian Castro z Szablą Kilińskiego. Za nami gala finałowa warszawskiego turnieju

W warszawskim hotelu Aiport Okęcie po raz XIX odbył się Puchar Świata Szabla Kilińskiego. Biało-czerwoni w indywidualnych zmaganiach wywalczyli dwa medale. Na najwyższym stopniu podium w szabli kat. B stanął Adrian Castro, który pokonał w finale drugiego z naszych reprezentantów Grzegorza Plutę.

Galeria

Spektakularna rywalizacja na Szabli Kilińskiego [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Atak, odchylenie się i unik, natarcie na przeciwnika, „skok” na wózku, ostry szczęk klingi. Zacięta, a przy tym efektowna walka przyniosła srebro drużynie polskich florecistów i brąz drużynie szablistek podczas XIX edycji Pucharu Świata w szermierce na wózkach „Szabla Kilińskiego”. Wcześniej złoto indywidualnie zdobył Adrian Castro, który w finale szabli (kat. B) pokonał Grzegorza Plutę. Zachęcamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia!

Każdy może „migać”! Obóz dla rodzin słyszących i niesłyszących [GALERIA]

Rodziny słyszące i niesłyszące wspólnie wzięły udział w obozie polskiego języka migowego (PJM), gdzie osoby słyszące, szczególnie dzieci, uczyły się migać oraz były w nauce wspierane przez Głuchych. Dzięki inicjatywie Centrum Polskiego Języka Migowego znikła bariera w komunikacji, a uczestnicy obozu mogli wzajemnie poznać bogactwo swoich światów.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej się boisz?

Biuletyn

Wspierają nas