Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rozpoczęła się rekrutacja do pokoi wytchnień we Wrocławiu!

26.07.2019
Autor: PAP, fot. Fundacja Potrafię Pomóc
Rzut na drugi pokój od strony okna - po prawej stronie znajduje się biały fotel, łóżko na środku pokoju przy ścianie, na przeciwległej ścianie względem okna znajduje się biała szafa z zielonym małym regałem na książki oraz białe drzwi.|

W piątek, 26 lipca, rozpoczęła się rekrutacja do pierwszego wrocławskiego mieszkania wytchnieniowego dla osób z niepełnosprawnościami. Pobyt w nim będzie bezpłatny dzięki wsparciu finansowemu władz miasta Wrocławia. Miejsce powstało dzięki staraniom Fundacji „Potrafię Pomóc”, która mieszkanie odremontowała i wyposażyła w supernowoczesny sprzęt. Pierwsi goście w pokojach wytchnień zamieszkają już 19 sierpnia.

- Ideą opieki wytchnieniowej jest pomoc opiekunom osób z niepełnosprawnościami: rodzicom, współmałżonkom czy krewnym, którzy stale, często przez 24 godziny na dobę, opiekują się bliskim – mówił podczas oglądania pokoi wytchnień prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – Bez wolnych weekendów, urlopów, wakacji. Czasem też bez możliwości pójścia do lekarza, szpitala, czy urzędu, nie wspominając o zwykłym, ludzkim odpoczynku. Dlatego potrzebne było miejsce, w którym chory tymczasowo, pod nieobecność stałego opiekuna, będzie mógł skorzystać ze specjalistycznej opieki. Projekt ruszył dzięki zaangażowaniu Fundacji Potrafię Pomóc, za co dziękuję.

Rekrutacja

Pobyt w mieszkaniu wytchnieniowym będzie trwał do tygodnia, a w wyjątkowych przypadkach – przez dwa tygodnie. Na razie pod opiekę Fundacji „Potrafię Pomóc” trafią mieszkańcy Wrocławia, ale fundacja planuje, by w przyszłości pokoje były dostępne również dla osób z Dolnego Śląska i z innych części Polski. Terminy przyjęć dostosowane zostaną do potrzeb – liczy się kolejność zgłoszeń, ale też – przyczyna skorzystania z usługi. Pierwszeństwo w uzyskaniu pomocy w konkretnym terminie będą mieli opiekunowie, którzy w danym czasie mają zaplanowaną operację czy zabieg. Dokumenty rekrutacyjne można pobrać na stronie potrafiepomoc.org.pl.

- Własne doświadczenie, z nieustanną i konieczną pomocą rodziców w ciągu dnia i nocy i podobne sygnały od środowiska wskazują konieczność tego typu rozwiązań. Brak systemowych rozwiązań, zarówno dla aktywnych zawodowo, jak i nie osób z niepełnosprawnościami powoduje nierzadko trudne relacje, toksyczność, w wypadku choroby, czy śmierci rodzica koniec wielu aktywności i marzeń. Nie wspomnę o tragicznych decyzjach i podwójnych samobójstwach. Rodzic, opiekun ma prawo nie tylko pójść do szpitala, ale po prostu do kosmetyczki, czy do kina – opowiadał Bartłomiej Skrzyński, dyrektor Biura Wrocław Bez Barier i rzecznik Prezydenta Wrocławia, który z powodu postępującego zaniku mięśni porusza się na wózku.

Powiększone zdjęcie: Wizualizacja pokoju - na wprost okno z szarą zasłoną, przy którym stoi po lewej zielone krzesło, a pod oknem z prawej strony - łóżko. Na ścianie po prawej ściśle przy łóżku stoi wąski regał z książkami i biała meblo-ścianka z wydzielonym zielonym miejscem na zielony blat, przy którym stoi białe krzesło. Na ścianie po lewej stronie znajduje się obraz, ściana jest podzielona na dwie części kolorystyczne - na białą i na tapetę z motywem roślinnym. Całość dopełniają drewniane panele.

Wygląd mieszkania

Mieszkanie wytchnieniowe mieści się przy ulicy Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu. Do dyspozycji chorych są dwa pokoje – jeden dla osoby z niepełnosprawnością intelektualną, drugi – dla osoby z niepełnosprawnością ruchową, także wymagającej wspomagania oddychania czy żywienia dojelitowego (peg). Wrocławskie mieszkanie wytchnieniowe jest jedynym w Polsce, które może przyjąć chorych ze znaczną niepełnosprawnością. Dzięki uruchomieniu pomocy w takiej formie - Wrocław staje się jednym z liderów w kraju – z opieką wytchnieniową rusza wcześniej i niezależnie od rządowych programów.

Do potrzeb osób chorych i osób z niepełnosprawnością dostosowane zostały wszystkie urządzenia w mieszkaniu, między innymi system szynowy, który ułatwia transport osób z niepełnosprawnością, świetnie wyposażone łazienka i toaleta (z łóżkiem prysznicowym czy regulowaną toaletą), łóżko rehabilitacyjne, materac odleżynowy. W mieszkaniu zamontowana została klimatyzacja i monitoring, prowadzi do niego winda transportująca. Oprócz dwóch pokojów dla gości  i łazienki z toaletą, w lokalu znajduje się pokój dla opiekuna i kuchnia.

- Pokoje wytchnień to właściwy kierunek, który dzięki dalekowzroczności pana prezydenta, wyznacza najwyższy standardy opieki nad osobami z niepełnosprawnością i ich rodzinami. To po prostu im się należy. Pilotażowy projekt obejmie 16 tygodniowych turnusów pobytowych w dwóch pokojach wytchnień. Jestem wdzięczny, że miasto Wrocław zauważa tak specyficzne potrzeby i pracuje wielowymiarowo by wymienić Departament Spraw Społecznych, Biuro Wrocław Bez Barier, czy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – dodawał Adam Komar, prezes Fundacji Potrafię Pomóc.

Wizualizację mieszkania możesz obejrzeć w galerii na portalu Niepelnosprawni.pl.

Powiększone zdjęcie: Nowoczesna łazienka, przystosowana do osoby z niepełnosprawnością. Łazienka podzielona jest na dwie części. Po lewej w części drewnianej znajduje się dostosowana toaleta, przy ścianie po lewej stronie obok toalety jest umywalka i lustro. W drugiej części łazienki - gdzie są białe płytki znajduje się prysznic z krzesełkiem i specjalnym miejscem, przypominającym plastikowe nosze lub łóżko, gdzie można położyć osobę z niepełnosprawnością na czas prysznica

Mieszkanie ze zbiórki

Remont i wyposażenie mieszkania wytchnieniowego kosztowały ponad 300 tysięcy złotych. Część tej kwoty udało się zebrać dzięki zbiórce publicznej na portalu SiePomaga.pl, część dołożyli sponsorzy, ale większość kosztów pokryła Fundacja „Potrafię Pomóc”. W mieszkaniu brakuje telewizorów, na które nie wystarczyło pieniędzy. Działalność fundacji można wciąż wspierać przez stronę potrafiepomoc.org.pl.

Pokoje wytchnień przy ulicy Horbaczewskiego to pierwszy i bardzo ważny krok, by poprawić komfort opiekunów i chorych. W ciągu kilku lat Fundacja „Potrafię Pomóc” planuje budowę rehabilitacyjno-edukacyjnego Kompleksu Potrafię Pomóc, w którym znajdzie się między innymi dziesięć dwuosobowych pokoi wytchnień.

Więcej informacji na stronie PotrafiePomoc.org.pl.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Super
  Super
  27.07.2019, 22:16
  Super, niech bedzie wiecej takich miejsc w Polsce
  odpowiedz na komentarz
 • opieka wytchnieniowa
  sjacek
  26.07.2019, 22:14
  Ja tego nie rozumiem. Pokój wytchnień jako pomoc opiekunom. A czy zapytano samych niepełnosprawnych? Kto się będzie nimi w tym czasie opiekował? Nie byłoby lepiej i co równie ważne, gdyby opiekun mógł wezwać asystenta do niepełnosprawnego do domu?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas