Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Minister Borys-Szopa: 500 plus wypłacane jeszcze w tym roku

31.07.2019
Autor: PAP, fot. Wikimedia
Bożena Borys-Szopa

Chcielibyśmy, by 500 plus dla niepełnosprawnych zaczęło trafiać do najbardziej potrzebujących jeszcze w tym roku, tzn. od 1 października powiedziała w środę, 31 lipca, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

We wtorek, 30 lipca, senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej rozpatrywała projekt w sprawie świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Senatorowie poparli szereg poprawek do ustawy. Przewidują one m.in., że świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało w wysokości nie wyższej niż 500 zł miesięcznie, przy czym łączna kwota tego świadczenia i świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 zł.

Szefowa MRPiPS tłumaczyła w środę na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, że ta zmiana wprowadza zasadę „złotówka za złotówkę”, a osoby, które przekroczą o niewielką kwotę 1100 zł (kwotę renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy) otrzymają uzupełnienie do 1600 zł.

Borys-Szopa podkreśliła, że procedowana ustawa dotyczy osób, które są całkowicie niezdolne do samodzielnej egzystencji, a także opiekunów tych osób.

Minister wskazała, że trudno jest mówić jak ostatecznie wyglądać będzie ustawa po przepracowaniu jej przez Senat. W środę ma być ona rozpatrywana na posiedzeniu plenarnym Wyższej Izby Parlamentu.

Świadczenie jeszcze w tym roku

– Chcielibyśmy, by to świadczenie rozpoczęło swoje istnienie i docierało do osób najbardziej potrzebujących jeszcze w tym roku – podkreśliła minister.

Przypomniała, że nowe przepisy mają wejść w życie 1 października.

– Mam nadzieję, że tak się stanie – podsumowała.

Zgodnie z ustawą, o świadczenie uzupełniające będą mogły wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji (chodzi o orzeczenia o: całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji; o niezdolności do samodzielnej egzystencji; o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji; o całkowitej niezdolności do służby i samodzielnej egzystencji).

Aby otrzymać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek do ZUS lub do innego organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe. Dodatek będzie przysługiwać od miesiąca, w którym przyjęto prawidłowo złożony wniosek.

Świadczenie i koszty obsługi mają być finansowane z pieniędzy Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Przewidziano także możliwość udzielenia pożyczki SFWON przez Fundusz Pracy oraz przekazywanie mu dotacji z budżetu państwa.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Oby ta dyskryminująca osoby niepełnosprawne ustawa upadła...
  Mistrz
  31.07.2019, 14:00
  ... a PIS oby wreszcie odszedł od władzy, zanim popsuje jeszcze więcej. Zamiast wszystkich "plusów", wystarczyło obniżyć PIT do 10% i wtedy każdy by na tym skorzystał. Miliardy z VATu poszłyby w ramach rekompensaty do samorządów i zamknęłoby to usta opozycji. Przestańcie promować i premiować szarą strefę !
  odpowiedz na komentarz
 • Czekamy na ten październik
  Ewa
  31.07.2019, 13:09
  "Dodatek będzie przysługiwać od miesiąca, w którym przyjęto prawidłowo złożony wniosek" - przygotujcie ZUS na lawinę Wniosków, nikt nie chce żeby pieniądze przepadły bezpowrotnie.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas