Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Senat: Komisja Infrastruktury przyjęła ustawę o dostępności

31.07.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
wysokie schody prowadzące do budynku

Senacka Komisja Infrastruktury przyjęła bez poprawek 30 lipca rządową Ustawę o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Senat zajmie się ustawą na obecnym posiedzeniu w dniach 31 lipca – 1,2 sierpnia.

– Rozwiązania przewidziane w ustawie mają pomóc osobom ze szczególnymi potrzebami, narażonym na marginalizację i dyskryminację ze względu na niepełnosprawność, ale też obniżony poziom sprawności ze względu na wiek czy chorobę. W projekcie określono środki zapewniające o dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej osobom ze szczególnymi potrzebami w całej sferze publicznej, a także tam, gdzie wykorzystywane są środki publiczne. Sektor publiczny będzie zobowiązany do zapewnienia co najmniej minimalnej dostępności – mówiła na posiedzeniu Komisji Infrastruktury Małgorzata Jarosińska-Jedynak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Więcej o rozwiązaniach, które wprowadza ustawa o dostępności pisaliśmy na naszym portalu.

Biuro legislacyjne Senatu zgłosiło szereg poprawek do ustawy, które dotyczyły zastrzeżeń co do precyzyjności niektórych zapisów. Strona rządowa tłumaczyła, że ustawa jest nowym aktem prawnym działającym w nowym obszarze legislacyjnym.

Szeroki zakres potrzeb

– Do tej pory mówiliśmy tylko o osobach niepełnosprawnych, a ta ustawa ma za zadanie wyjść naprzeciw osobom ze szczególnymi potrzebami, czyli po pierwsze osobom z niepełnosprawnością, po drugie seniorom i osobom starszym, ale też każdemu z nas, kto podróżuje z ogromną walizką, ma 2,30 cm wzrostu i plecak na plecach i nie może się zmieścić w drzwiach – mówiła wiceminister Jarosińska-Jedynak. – Musimy podchodzić do przepisów bardzo indywidualnie, tak żeby sprostać oczekiwaniom bardzo dużej grupy społecznej – tłumaczyła.

Adam Zawisny z Instytutu Niezależnego Życia uzasadniał, że szerokość zapisów w ustawie jest uzasadniona.  – Na dziś jest to możliwe z najlepszych rozwiązań. To pierwszy krok, który mam nadzieję, będziemy kontynuować – mówił.

- Koszt wdrożenia ustawy o dostępności szacowany jest na 13,3 mld zł, są to koszty wydatków minus koszty planowanych dochodów z grzywien. Koszt budżetu państwa to 3,9 mld zł, pozostała część to głównie wydatki po stronie samorządów, które będą w zdecydowanej większości przedmiotem regulacji – mówiła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Ustawa ma wejść w życie 14 dni po dniu ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, niektóre zapisy zaś później. Koordynator ds. dostępności ma być powołany od września 2020 r. Złożyć skargę na dostępność będziemy mogli po 24 miesiącach od wejścia w życie ustawy, a możliwość certyfikacji podmiotów prywatnych stanie się faktem po 18 miesiącach od wejścia w życie nowych przepisów.

Ustawa trafi teraz pod obrady plenarnego posiedzenia Senatu, które odbywa się w dniach 31 lipca – 1,2 sierpnia.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas