Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rybnik: powstał edukacyjny tor przeszkód dla osób z niepełnosprawnością

01.08.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
dwie postacie z lego, jedna z nich popycha wózek

Jak pokonać na wózku krawężnik, dukt leśny, pochylnię czy przejść przez drzwi wahadłowe – te umiejętności można trenować na szczególnej ścieżce edukacyjnej – torze przeszkód dla osób z niepełnosprawnością, który oddano w środę, 31 lipca, do użytku w Rybniku.

Powstał on na terenie parku tematycznego przy rybnickim kampusie, z inicjatywy stowarzyszenia Oligos.

– Pomysł zrodził się podczas szkolenia wolontariuszy dla osób zależnych. Chcąc nabyć umiejętności prowadzenia wózka w obliczu napotykanych barier architektonicznych, grupa wolontariuszy wraz z trenerem wychodziła w teren, by tam – szukając barier – ćwiczyć technikę – wyjaśniła prezes stowarzyszenia Oligos Elżbieta Piotrowska.

Pomysł zyskał wsparcie władz miasta i został zrealizowany przez pracowników Rybnickich Służb Komunalnych, z wykorzystaniem m.in. materiałów z odzysku.

Jak podkreślił prezydent Rybnika Piotr Kuczera, ścieżka będzie służyć zarówno osobom z niepełnosprawnościami, ich asystentom i opiekunom, jak też wszystkim zainteresowanym wiedzą o tym, z jakimi problemami borykają się na co dzień osoby z niepełnosprawnością i z jakimi ograniczeniami muszą się mierzyć, poruszając się w przestrzeni miejskiej.

Świadomość przez doświadczenie

– Taką świadomość wyrabia w nas tylko doświadczenie, dlatego uczniowie rybnickich szkół będą tutaj odbywali ćwiczenia w ramach lekcji wychowawczych – zadeklarował prezydent.

Na ścieżce przygotowano takie elementy, jak: krawężnik, dukt leśny, drzwi wahadłowe, schody, pochylnię i nierówności: piasek, żwir, bruk, dziury. Do każdego elementu przygotowano piktogram informujący o pozycji wózka względem bariery terenowej, pozycji osoby pomagającej względem wózka oraz informujący o kierunku przemieszczania się. Każda przeszkoda jest szerzej opisana na instrukcji użytkowania, która znajduje się w pobliżu toru.

– Ścieżka edukacyjna to nic innego jak skomasowane bariery, jakie osoby na wózkach i ich opiekunowie napotykają codziennie na swojej drodze. Nabycie umiejętności pokonywania barier architektonicznych to gwarancja bezpieczeństwa i zapewnienie relaksu podczas spaceru – dodała prezes Piotrowska, prywatnie matka dorosłej, z niepełnosprawnością ruchową córki.

Ścieżka służy do praktycznej części szkoleń wolontariuszy – asystentów osób poruszających się na wózku inwalidzkim, organizowania zachęcających do wolontariatu prelekcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz odbywania treningów osób z niepełnosprawnością, zwłaszcza nabytą, na przykład, w wyniku wypadku.

Ścieżka powstała z materiałów używanych na co dzień przez Rybnickie Służby Komunalne, takich jak kostka brukowa czy pochodząca z demontażu kostka granitowa. Barierki i poręcze stalowe wykonali pracownicy RSK. W budowę zaangażował się również Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, wykonując drewniane drzwi wahadłowe, a piktogramy i instrukcje przygotowała prywatna firma. Z demontażu pochodziły m.in. rury i 8 mkw. kostki granitowej, a także materiały na tablice informacyjne.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas