Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Gdańsk: największym problemem szpitala psychiatrycznego jest brak miejsc

05.08.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
dziecko trzyma twarz w dłoniach

Brak miejsc dla pacjentów i procedur przyjmowania małoletnich na oddział dla dorosłych oraz niedobór lekarzy – to główne bolączki Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. T. Bilikiewicza w Gdańsku – wykazała kontrola placówki przez pomorski urząd marszałkowski.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wszczął w czerwcu, zakończoną w lipcu, kontrolę szpitala po tym, jak w czerwcu dwie 13-latki i 15-latka, umieszczone na oddziałach przeznaczonych dla dorosłych, stały się ofiarami napaści seksualnych.

Zdaniem prokuratury dokonali jej dwaj pacjenci – 26-latek i 37-latek. Dwa śledztwa w tych sprawach prowadzi Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz. Dyrektor placówki 26 czerwca zadecydował o nieprzyjmowaniu nieletnich na oddziały dla dorosłych.

Kontrola wykazała, że największym problemem szpitala jest brak miejsc dla pacjentów, zwłaszcza tych potrzebujących pilnej pomocy lekarskiej. W trakcie kontroli w szpitalu przebywało ponad 350 pacjentów, a do izby przyjęć codziennie zgłaszało się od kilkunastu do blisko 30 osób, w tym również nieletni. Większość z nich wymagała natychmiastowej pomocy. Na zapewniającym 35 łóżek oddziale dziecięco-młodzieżowym przebywało średnio ok. 40 pacjentów.

Obłożenie ponad stan

- Wszystkie oddziały szpitala obłożone są ponad stan, co powoduje, że szpital funkcjonuje w warunkach stanu wyższej konieczności – poinformował w komunikacie Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Kontrolerzy wskazali też, że w szpitalu „brakowało procedur, które szczegółowo wskazywałyby sposób postępowania przy przyjęciu małoletnich pacjentów na oddział ogólnopsychiatryczny dla dorosłych”.

Urząd poinformował też, że szpital jest jedynym w Trójmieście i w jego okolicach, który sprawuje opiekę psychiatryczną nad dziećmi i młodzieżą w stanie zagrożenia życia. W ubiegłym roku przyjął ponad 4,6 tys. pacjentów, w tym w trybie nagłym ok. 4,3 tys. Obecnie pracuje w nim 20 lekarzy, z czego 13 złożyło tzw. klauzule opt-out (zgoda na pracę w wymiarze ponad 48 godzin tygodniowo).

W wystąpieniu pokontrolnym zalecono m.in. „opracowanie procedur, które zwiększą bezpieczeństwo pacjenta” – poinformował urząd marszałkowski.

W czwartek, 1 sierpnia, dotychczasowy dyrektor szpitala Leszek Trojanowski złożył wypowiedzenie z pracy, motywując decyzję wiekiem emerytalnym.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas