Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

1 proc. opłaty przekształceniowej dla osób z niepełnosprawnością

05.08.2019
Autor: bd, fot. pixabay.com
Źródło: prawo.pl
biały blok po prawej stronie z balkonami

Osoby z niepełnosprawnością zapłacą tylko 1 proc. opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność. Najnowsza nowelizacja ustawy przekształceniowej wprowadziła 99 proc. zniżki m.in. dla tej grupy.

Zniżka przysługuje na gruntach podległych Skarbu Państwa jak i samorządom. Aby skorzystać z tych warunków lub odzyskać wcześniej wpłacone środki tytułem nadpłaty należy złożyć wniosek.

Dla kogo zniżka?

Zgodnie z art. 9a do tzw. ustawy przekształceniowej bonifikatę w wysokości 99 proc. uzyskali:

  •  osoby z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz te, które uzyskały orzeczenie przed ukończeniem 16. roku życia, lub zamieszkującym w dniu przekształcenia z tymi osobami opiekunom prawnym lub przedstawicielom ustawowym tych osób. To oznacza, że bonifikata przysługuje tym, którzy mieli orzeczenie lub zamieszkiwali z osobą ją posiadającą w dniu 1 stycznia 2019 roku.
  • członkowie rodzin wielodzietnych. Zgodnie z ustawą o Karcie Dużej Rodziny są nimi:
  1.  rodzic (rodzice), przez którego rozumie się także rodzica (rodziców) zastępczych lub osobę (osoby) prowadzącą rodzinny dom dziecka;
  2.  małżonek rodzica;
  3.  dziecko.
  • inwalidzi wojenni i wojskowi w rozumieniu ustawy z 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin.
  • kombatanci oraz ofiary represji wojennych i okresu powojennego w rozumieniu ustawy z 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego
  • świadczeniobiorcy do ukończenia 18. roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, o których mowa w art. 47 ust. 1a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych lub ich opiekunom prawnym.

Bonifikata w wysokości 1 proc. opłaty przekształceniowej obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. co oznacza, że w tym przypadku prawo zadziała wstecz.

Od początku 2019 r. opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego zastąpiono opłatą przekształceniową, która wynosi tyle samo co dotychczasowa opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego.

W opinii Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju opłata przekształceniowa jednorazowa może być wniesiona dopiero po otrzymaniu zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie i po zgłoszeniu na piśmie zamiaru jej opłacenia. Po otrzymaniu zaświadczenia będziemy mieć pewność, jaka jest jej wysokość oraz kiedy i gdzie należy ją wnieść. Dopiero wtedy urząd udzieli nam bonifikaty.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • 1% oplaty przeksztalceniowej a stare orzeczenie z 1990r
    Marcin
    10.03.2020, 13:05
    1% oplaty przeksztalceniowej a orzeczenie ( II grupa na stale) z 1990r czy jest wazne by otrzymac ulge 99%? dziekuje za info link lub podstawa prawna
    odpowiedz na komentarz
  • ustawa sobie a urzędnicy sobie
    anna
    12.02.2020, 12:01
    Jestem niepełnosprawną osobą której przysługuje ulga 99% w przekształceniu ale że mieszkam z mężem to tracę tą ulgę to jakaś kpina przecież jak dostaję jakieś dofinansowanie likwidujące bariery architektoniczne to korzysta z tego i mój mąż
    odpowiedz na komentarz
  • ustawa sobie a urzędnicy sobie
    ann
    12.02.2020, 11:57
    Jestem niepełnosprawną osobą której przysługuje ulga 99% w przekształceniu ale że mieszkam z mężem to tracę tą ulgę to jakaś kpina przecież jak dostaję jakieś dofinansowanie likwidujące bariery architektoniczne to korzysta z tego i mój mąż
    odpowiedz na komentarz
  • zniszka 99%
    anna
    23.01.2020, 11:50
    czy jak mieszkam z mężem mamy wspólność majątkową ,a orzeczenie o niepełnosprawności mam tylko ja czy przysługuje mi ta zniżka czy tylko 60%
    odpowiedz na komentarz
  • bonifikata
    użytkownik
    15.12.2019, 06:35
    Bonifikata 99 przysługuje użytkownikowi, jeżeli /między innymi/ ma niepełnosprawne dziecko /znacznie lub umiarkowanie/ ale jak dziecko skończyło 18 lat, to bonifikata znikła. No chyba że dziecko jest ubezwłasnowolnione..
    odpowiedz na komentarz
  • Kolejna dyskryminacja w świetle prawa
    Ilona
    10.12.2019, 16:23
    Ta bonifikata to dyskryminacja osób posiadających st. niepełnosprawności orzeczony przez inne organy niz Zespół. Czemu to państwo zawasze musi dzielić obywateli na lepszych i gordzych, nawet tych niepełnosprawnych, którzy w tym kraju i tak maja przekichane?
    odpowiedz na komentarz
  • ZAŚWIADCZENIE o przekształceniu z wyliczoną kwotą opłaty
    Krzysztof
    27.11.2019, 00:07
    Dzisiaj dostałem ZAŚWIADCZENIE wystawione w połowie lipca br. informujące, iż prawo użytkowania wieczystego gruntu przekształciło się w prawo własności gruntu i wyliczono roczną opłatę przekształceniową, którą należy uiszczać przez okres 20 lat. Poinformowano także, że jeśli opłata zostanie wniesiona jednorazowo za cały okres do roku 2038 to wówczas przysługuje bonifikata 60% jeżeli wpłaty dokona się w roku przekształcenia gruntu, natomiast w każdym kolejnym roku bonifikata zmniejsza się o 10%. Niezrozumiałym jest dla mnie, że w decyzji ani słowem nie poinformowano o możliwości skorzystania z bonifikaty 99% oczywiście po spełnieniu określonych warunków z art. 9a ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.
    odpowiedz na komentarz
  • Czy dot.osób z I grupa MSWia, MON etc
    Sławomir N
    05.11.2019, 16:46
    Policjanci i wojskowi otrzymują I czy II grupę bądź mają ją od lat. Czy resortowe grupy I sz i II jest adekwatna do orzeczenia w stopniu umiarkowanym bądź znacznym ??? I czy przysługuje ona zgodnie z przedmiotową ustawą !?
    odpowiedz na komentarz
  • Zapytanie
    niepełnosprawny
    23.09.2019, 17:49
    Rozumiem, że w/w ustawa i bonifikata dotyczy tylko przekształcenie? A jak to się ma z wykupem mieszkań wraz z gruntem od 2019 roku. Czy taka bonifikata przysługuje osobie niepełnosprawnej wymienionym w ustawie? Czy też taka bonifikata na grunt im już nie przysługuje?
    odpowiedz na komentarz
  • Zapytanie
    niepełnosprawny
    23.09.2019, 16:15
    Rozumiem, że w/w ustawa i bonifikata dotyczy tylko przekształcenie? A jak to się ma z wykupem mieszkań wraz z gruntem od 2019 roku. Czy taka bonifikata przysługuje osobie niepełnosprawnej wymienionym w ustawie? Czy też taka bonifikata na grunt im już nie przysługuje?
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas