Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

500 plus dla osób niesamodzielnych. Pełnomocnik odpowiada na nasze pytania

06.08.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. archiwum MRPiPS
Uśmiechnięta twarz Krzysztofa Michałkiewicza

Czytelnicy portalu Niepelnosprawni.pl zadają naszej redakcji wiele pytań dotyczących nowych uprawnień w ramach świadczenia uzupełniającego dla osób z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Pytamy Krzysztofa Michałkiewicza, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych o wyjaśnienie niektórych kwestii.

 

Komu i w jakiej kwocie przysługiwać będzie świadczenie 500 plus?

Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych: Świadczenie uzupełniające przysługiwać będzie osobom pełnoletnim, których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona określonym w ustawie orzeczeniem. Będzie to kwota do 500 złotych miesięcznie, przy czym łączna kwota tego świadczenia i świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 złotych. W związku z tym osoby, które pobierają w chwili obecnej świadczenia nieznacznie przekraczające wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (obecnie wynosi ona 1100 zł), będą również miały możliwość ubiegać się o przyznanie świadczenia uzupełniającego. Warto zaznaczyć, że do wspomnianej kwoty 1600 zł nie wliczają się m.in. ewentualne dochody z pracy, zasiłek pielęgnacyjny, alimenty czy renta rodzinna.

Jakie orzeczenie będzie wymagane?

Potrzebne będzie jedno z wymienionych w ustawie orzeczeń: o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, o niezdolności do samodzielnej egzystencji, o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i samodzielnej egzystencji albo o całkowitej niezdolności do służby i samodzielnej egzystencji.

Gdzie przyjmowane będą wnioski o przyznanie świadczenia?

Wniosek  o świadczenie uzupełniające będzie trzeba złożyć do organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe, a w przypadku osób nieposiadających prawa do świadczeń finansowanych ze środków publicznych lub mających prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej - konkretnie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kiedy będzie można złożyć wniosek?

Ustawa wejdzie w życie 1 października br. Od tego dnia możliwe będzie składanie wniosków. Świadczenie przysługiwać będzie od miesiąca, w którym zostały spełnione warunki wymagane do jego przyznania, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.

Czy świadczenie będzie opodatkowane?

Świadczenie uzupełniające jest w kwocie brutto, ale organ wypłacający nie będzie mógł np. dokonywać potrąceń i egzekucji. Świadczenie nie będzie też wliczać się do dochodów - m.in. przy ustalaniu prawa do dodatku mieszkaniowego, świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej itd. Kwota świadczenia nie będzie też zaliczana do dochodów, będących podstawą odliczenia wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy osoby posiadające rentę socjalną, a więc także orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, powinny wystąpić ponownie o ustalenie całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji? Czy mogą wystąpić wyłącznie o stwierdzenie, że są niezdolne do samodzielnej egzystencji?

Osoby obecnie pobierające rentę socjalną, które nie posiadają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji będą musiały wystąpić tylko o stwierdzenie takiej niezdolności.

Czy osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z powiatowego lub miejskiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności powinny wystąpić o orzeczenie do całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, czy tylko o orzeczenie stwierdzające niezdolność do samodzielnej egzystencji?

Analogicznie do poprzedniego pytania – osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności będą musiały wystąpić do ZUS tylko o orzeczenie potwierdzające niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Czy osobom, które posiadają orzeczenia wydane przed 1997 r. przez Komisję Lekarską ds. Inwalidztwa i Zatrudnienia, zaliczającym się do pierwszej grupy inwalidztwa, będzie przysługiwało świadczenie uzupełniające?

W tym przypadku mamy do czynienia z kwestią praw nabytych i jeśli orzeczenie jest wydane na czas nieograniczony, to powinno być honorowane. Zatem osoby z takimi orzeczeniami powinny otrzymać świadczenie bez ponownego orzekania się o całkowitej niezdolności do pracy i o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Czy osoby po 75. roku życia otrzymujące dodatek pielęgnacyjny będą musiały orzec się  o niezdolności do samodzielnej egzystencji, aby otrzymać świadczenie uzupełniające?

Tak, osoby po 75. roku życia będą musiały orzec się o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Przewiduje się jednak daleko idące ułatwienie - osoba, która dziś nie ma orzeczenia o niesamodzielności, a ma np. problemy z poruszaniem się, będzie mogła być orzeczona przez lekarza orzecznika w miejscu swojego zamieszkania.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Oburzenie
  Katarzyna Pobideł
  21.08.2021, 15:42
  Jak mozna rozgraniczć osoby niepełnosprawne,jesli chodzi o 500+.Jest to bardzo krzywdzące ,gdyżkażdy,kto dostał stopień znaczny powinien dostać500+.To trzeba było zaznaczyć,ze te świadczenie jest tylko dla osob w krytycznym stanie.A nie robić nadzieję wszystkim,przesto są potem spory,czemu ten dostaje ,a ten nie.Tojest coś nie tak w tym.Tak samo jest az rentami,ze jednem dadzą a drugiemu nie.Ja tak mam ijest to bardzo krzywdzące.Z tym trzeba zrobć porządek,bo ta wojna nigdy nie wygaśnie.A terapia zajęciowa czyli warsztatay do osob chorych, powinny być placone.A nie ,że my jesteśmy tam 8 godzin tak jak w pracy napracujemy sie z adarmo i rzadnej zaplaty to jest to sprawiedliwe.Jeszcze chorzy muszą wkladać 2razy wiekszy wysiłek w swoją pracę.Jest to grubo nie wporzadku.
  odpowiedz na komentarz
 • Irena Kliber
  Maja
  12.04.2021, 13:26
  Jak można dzielić osoby nie nadające się do samodzielnej egzystencji przecież tak samo wszystko kosztuje leki pampersy srodki higieniczne i wzięła innych rzeczy powiązanych z opieką nad takim chorym mnie przekroczyło 30 zł i nie należy mi się 500+ jaka to jest hipokryzja nie sprawiedliwe a przecie na hasłach mają prawo i sprawiedliwość boli mnie to bardzo .
  odpowiedz na komentarz
 • Kpina ponizanie
  Tetesa
  03.02.2021, 22:55
  Tak mozna określić działania ZUS i Powiatowej Komisji moja walka o przywrocenie prawa do renty socjalnej dla mojej corki trwaly dwa lata. Przez dwa lata moja corka byla bez stodkow do zycia skandal
  odpowiedz na komentarz
 • Swiadczenie 500+osoba niepelnosprawna od 3 lat
  Walczak
  13.01.2021, 02:30
  Babcia ma 91lat w maju skonczy 92 jak dozyje jest osoba lezaca na pampersie zacewnikowana nad lonowo nie chodzi nie stoi lezy tylko.rente ktora ma to 1743.24zl a opiekunczym I w zus powiedziano ze nie nalezy jej sie 500+.czy prawidlowo ?bo w tym jest opiekuncze wliczone.a druga sprawa ja opiekuje sie babcia nie pracuje no bo jak I gdy w apiece zapytalam o zasilek za opiekuje nad babcia to powiedziano ze mi sie nie nalezy bo babcia to nie jest moja rodzina bo nie ma pierwszego stopnia pokrewienstwa babcia to druga zona mojego dziadka wiec rece mi opdaly wiec prosze o pomoc
  odpowiedz na komentarz
 • dotyczy wniosków osób niesamodzielnyc/500+/
  Maria
  14.12.2020, 20:28
  czy osoby niesamodzielne pobierajace rentę socjalną z ZUS i zaś.500+ będą musiały składać nowe wnioski w 2021r.I jakie kryterium dochodowe ma być?
  odpowiedz na komentarz
 • Swiadczenie +500zl
  EwaR
  30.11.2020, 21:13
  Maż po udarze dostal stopien niepelnosprawnosci znaczny z Miejski Zespoł ds.orzekania niepelnosprawnosci ul.Gen.Andersa.Ale Zus ustalił iż maż nie jest niezdolny do samodzielnej egzystencji.I odmowil swiadczenia.Czy mogł tak zrobic?
  odpowiedz na komentarz
 • choroba RZS
  Andrzej
  24.08.2020, 10:53
  Czy chorobę RZS można uznać do braku samodzielnej egzystencji, obecnie nie jestem w stanie samodzielnie się poruszać z powodu tej choroby, a tym bardziej znaleść pracę, jakie są możliwosci otrzymania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy?
  odpowiedz na komentarz
 • Świadczenie
  Barbara Adamczyk
  19.07.2020, 08:24
  Moja siostra jest pelnoletnia nie ma renty bo ZUS nie chce jej przyznać. Jest osobą głuchoniemą ale ma orzeczenie o niepełosprawniści, jest to grupa 1. Czy w takim przypadku przysługuje jej 500 plus dla niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • pytanie do pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych
  Marcin
  16.06.2020, 11:35
  Witam mam syna z rentą socjalną i całkowitą niezdolnością do pracy czy na tej komisji odnośnie 500+ mogą mu zmienić np. z całkowitej niezdolności na zdolny do pracy i samodzielnej egzystencji.Proszę o szybką odpowiedz i dziękuje
  odpowiedz na komentarz
 • zus daje tylko swoim nie trzymając się przepisow
  nic44
  06.06.2020, 10:42
  mam calkowitą niezdolnośc do pracy a zus jako osobie z problemami zdrowotnymi omawia tego dodatku
  odpowiedz na komentarz
 • Hanba i zaprzaństwo
  amarige
  26.02.2020, 15:14
  To hańba zeby tak traktować niepełnosprawnych. Niech jakis dziennikarz to dokladnie opisze bo sam sie za to zabiore.
  odpowiedz na komentarz
 • Jak to jest?
  Kamx
  21.02.2020, 18:25
  Dziś na komisji lekarz ZUS stwierdził wymaga stałej długotrwałej opieki po czym dopisał nie jest osobą niesamodzielną. Wg mnie to dwie skrajnie sprzeczne opinie bo jeśli wymaga stałej opieki to chyba logiczne że jest niesamodzielną? I tak będę się powoływał. Pomijam już fakt że najpierw wydała orzeczenie innej osoby zrobiłem zdjęcia tego bo już wyszliśmy z ZUS a w domu porównaliśmy oba i w obu dokumentacja medyczna jest w 100% to nawet nie wiem czy miała właściwe dokumenty w ręku.
  odpowiedz na komentarz
 • Emilia Plichta
  jan
  05.02.2020, 11:58
  moja zona cieszko bardzo chorowala od dziecka chodzila do szkoly specjialnej w gdansku juz wtedy otrzymala grupe inwalicka a w szkole w 6 czy 7 zachorowala na zapalenie muzgu dzis ma klopoty przez to gorsze ze zdrowiem nieraz jest jak roslina a nieraz dobrzeale terz ma leki i zaburzenia silne pamieci to trwa kupe lat z powiatowego orzecznictwa dostala calkowita nie zdolnosc do egzystencji potrzebujie opiekii gdy stanelismy na komisji w gdanskim zus nie otrzymala renty socjialnej choc w zus brala 9 lat zabrano jej bezprawnie ale juz na korytarzu lekarz orzecznik w zus jeszcze nie badajac powiedzial jak o rete to nie ma mowy bym dostala zona nawet zus wezwania nie przyslal na komisjie tylko pojechalem z zona bez wezwaniai tam dali mala kartke ale pierw dzwonilem upominalem sie o wezwanie zony na komisjie a pozniej lekasz powiedzial na korytarzu ze nie da bo pis zakazal
  odpowiedz na komentarz
 • swiadczenie uzupelniajace zus
  durok
  20.01.2020, 15:48
  czy swiadczenie 500 plus dla emeryta wlicza się do dochodu
  odpowiedz na komentarz
 • potracenia
  Marcus
  15.12.2019, 18:44
  przebywam w DPS i z tego dodatku mam potracenie 70 proc przez MOPS na rzecz oplat
  odpowiedz na komentarz
 • Okłamują rencistów z 500+
  Jan
  28.11.2019, 18:01
  Teraz już wiem dlaczego nie głosowałem w ogóle.Wszystkim mówię - nie głosujcie, bo to jedno szambo,bez względu na etykietkę.Cieszyłem się obietnicą 500+ dla rencistów.Nalatałem się od lekarza do lekarza, porobiłem ksero 2 letniej dokumentacji,dostałem opisy chorób,mimo,że 2 lata temu robiłem to samo i tak od 20 lat.Ledwo chodzący pozanosiłem wsio do ZUS i co?Ano wezwanie na komisję lekarską do województwa, 40 km jazdy.Lekarz anestezjolog mówi – o, opalenizna, czyli się chodzi.A niby dlaczego się ma nie chodzić, dlaczego nie może się rencista na balkonie poopalać?20 lat renty po poważnej operacji,uznanie przez specjalistów,a tu anestezjolog na podstawie opalenizny,takiej lekkiej od słońca,bo w lato łazi się po balkonie w spodenkach stwierdza,tak jakbym był w Maroku na wczasach (tylko za co?),że jestem zdolny do samodzielnej egzystencji. Co tam kilka dodatkowych strategicznie groźnych chorób i powikłań,co tam,że wychodzę z domu tylko 4 razy w roku do lekarza po recepty.Opalonym nie dajemy i kropka.Ale gdzie jest zakaz,aby rencista posiedział w lato na balkonie, skoro po dworze nie może chodzić?Bezduszność,głupota,egoizm, brak kompetencji. Takie kolejne rządy,tacy kolejni orzecznicy,tak dbają o nas,czyli o naród. A wszystkiego jakbym dostał byłoby raptem 140 zł, bo tyle byłoby z 500+, przy różnicy dotacji do 1600 brutto. Powstaje pytanie odkąd lekarz orzecznik zajmuje się przydzielaniem paru złotych dodatku do renty.Komuś się chyba szare komórki zlasowały.Jednak w TV mówią,że obecny rząd chcąc umyć ręce przed kpieniem sobie z chorych ludzi z premedytacją chce obarczyć winą orzeczników.No bo ZUS zły,a rząd kocha obywateli jak nigdy dotąd. Zakłamanie i poniżanie starych,schorowanych ludzi,kpina z ich niedołężności,choroby,starości i cierpienia.. TO JEST WSTYD DLA PARTII RZĄDZĄCEJ TAK PONIŻAĆ LUDZI. No bo czemu nie - przecież staruchy nie wyjdą na ulicę i nie rzucą kamieniem.
  odpowiedz na komentarz
 • 500+z zusu
  anna
  20.11.2019, 13:33
  nie radze tam nikomu isc orzecznik zadaje pytania na które powinien odpowiedzieć pacjent niestety nie daje mu dojść do glosu mowi żeby mu nie przeszkadzać po czym sam orzecznik odpowiada na te swoje pytania/ co to jest gdzie my zyjemy /
  odpowiedz na komentarz
 • znacznym stopniu niepełnosprawności
  NIEZNANY23
  07.11.2019, 15:03
  witam mam pytanie dlaczego zus nie daje 500+ co mają znacznym stopniu niepełnosprawności a krus daje ? byłem na komisji Zus i tylko Mie zobaczył ze mam 1 rękę to tak powiedział ze mogę sam jeść i nie dostane 500+ mam też Inne choroby jak miałem "9 miesięcy" był pożar i paliło się łóżeczko mam całą twarz w bliznach bez włosów i bez 1ręki muszę wydawać na maść i na leki. I kto da takiemu prace ? Krus daje 500+co mają ręce chodzą i nie potrzebują opieki i dostali czy to nie jest chore?
  odpowiedz na komentarz
 • zasiłek niepełnosprawych
  zainteresowany
  30.10.2019, 12:36
  skoro dzieci zarabiających ponad 5000zł dostają 500 to dlaczego ogranicza się niepełnosprawnym dochód do rzecznika praw obywatelskich
  odpowiedz na komentarz
 • MARIUSZ 73
  MARIUSZ 73
  30.10.2019, 05:14
  jeśli mam orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i pobieram stały zasiłek na życie z MOPS 548zł i zasiłek pielęgnacyjny 182zł i potrzebuję pomocy od innej osoby tylko w niektórych czynnościach i jestem osobom co prowadzi oddzielne,własne gospodarstwo domowe to czy mogę starać się o 500 plus i jestem osobą dorosłą i mam przyznaną niepełnosprawności ruchową czy jest taka możliwość obecnie ,jeśli nie to czy w przyszłości będzie to możliwe
  odpowiedz na komentarz
 • Emeryt
  Józef
  28.10.2019, 18:36
  W 2011 zostałem orzeczony jako całkowicie trwale niezdolny do pracy w/ gospodarstwie rolnym czy to oznacza, że mam orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności
  odpowiedz na komentarz
 • Renta socjalna
  Dorota
  23.10.2019, 09:22
  Mam na stale rente socjalna niezdolność całkowita do pracy i zasilek pielęgnacyjny czy mogę wystąpić o 500plus? Czy chodzi tu tylko o grupę 1 znaczny stopień?
  odpowiedz na komentarz
 • 500 dla niepelnosprawnych
  bbbb
  22.10.2019, 18:07
  mam orzeczenie o calkowitej niezdolnosci do pracy i mam rente socjalna na stale zlozylem wniosek o 500 plus i wzywaja mnie na komisje w sprawie orzekania o niezdolnosci do pracy. dlaczego mnie wzywaja?
  odpowiedz na komentarz
 • niepełnosprawni 500 plus
  Mariola
  21.10.2019, 18:00
  czy jak ktoś ma w orzeczeniu wymaga opieki osób drugich ,lub trzecich bo rożnie w określonym czasie pisali czy taka osoba wymaga dodatkowego badania czy jest to równoznaczne z niezdolny do samodzielnej egzystencji?
  odpowiedz na komentarz
 • Pytanie
  niepełnosprawny
  20.10.2019, 13:58
  Czy osoba z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy ma jakieś kryterium dochodowe, po którego przekroczeniu nie będzie przysługiwało to 500+?
  odpowiedz na komentarz
 • Pytanie do pana Krzysztofa Michałkiewicza
  Krzysztof
  19.10.2019, 12:24
  Szanowny Panie Pełnomocniku. Dlaczego to ZUS został wybrany do orzekania o niezdolności do samodzielnej egzystencji? Czy komisje które wydawały orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności były niekompetentne? Jeśli tak to należy tych lekarzy pozbawić prawa wykonywania zawodu. Dlaczego ZUS w orzekaniu stosuje skalę Barthel? Tak, rozumiem, że są to osoby najbardziej pokrzywdzone przez los, ale czy osoba niewidoma jest samodzielna? Przecież to jakieś absurdy, a takie mają właśnie miejsce. Czy przypadkiem orzecznictwo ZUS-u nie powinno orzekać o zdolności bądź niezdolności do pracy? Namawiam wszystkie osoby mające znaczny stopień niepełnosprawności do orzekania się w ZUS-ie i dochodzenie swojego prawa w Sądach Pracy I Ubezpieczeń Społecznych. Osoba uznana za niesamodzielną Przez Powiatową, Miejską czy Wojewódzką Komisję nie staje się samodzielną w orzeczeniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. I proszę jeszcze zwrócić uwagę na jedną rzecz - finansowanie świadczenia uzupełniającego (500+) pochodzi z Funduszu Solidarnościowego i podatku handlowego. Co ma ZUS do tych przychodów? Proszę o konkretną i merytoryczną odpowiedź.
  odpowiedz na komentarz
 • Pytanie
  niepełnosprawna
  17.10.2019, 10:33
  Proszę powiedziec czy ktos dostał orzeczenie niesamodzielnosci bez komisji i na jak długo?
  odpowiedz na komentarz
 • Kazimierz Kucharski
  Kazimierz Kucharski
  16.10.2019, 22:16
  Otrzymałem z zus ,orzeczenie lekarza orzecznika zus z dnia 09-10-2019r.o treści: Jest pan niezdolny do samodzielnej egzystecji do 31.05.2021r. Data powstania niezdolności do samodzielnej egzystencji: 01.10.2019r. Dlaczego nie dostałem decyzji o przyznaniu mi +500 świadczenia uzupełniającego?
  odpowiedz na komentarz
 • 500 +
  Adam
  16.10.2019, 19:48
  Witam jestem po komisji mam pierwszą grupe niestety lekarz orzecznik ZUS oparciu o przepisy nie zaliczy mnie do samodzielnej egzystencji
  odpowiedz na komentarz
 • Brak zgodności z prawem
  Krzysztof
  15.10.2019, 20:46
  To co zrobił rząd ustanawiając ZUS jako instytucję orzekającą o przyznaniu dodatku 500+ jest zupełnie niezgodne z obowiązującymi przepisami. Posłużę się fragmentem odpowiedzi na jedną z interpelacji poselskich. Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - z upoważnienia ministra - 1.ZUS: System rentowy w postępowaniu orzeczniczym kieruje się kryteriami pozwalającymi ustalić niezdolność do pracy i na tej podstawie ustala prawo do świadczenia rentowego jako rekompensaty za utraconą zdolność do zarobkowania ... 2.Natomiast naruszenie sprawności organizmu służące diagnozie orzeczniczej ustalającej niepełnosprawność jest podstawą do określenia ograniczeń, jakich doznaje osoba w samodzielnej egzystencji. Tym zajmują się powiatowe, miejskie i wojewódzkie zespoły. Tak więc szanowni państwo takie postępowanie narusza dobra osobiste osób niepełnosprawnych, które w orzeczeniach i niepełnosprawności mają zaznaczony pkt.7 czyli niezdolność do samodzielnej egzystencji. Zostaliśmy po prostu oszukani i nie boję się użyć tego słowa, bo niby z jakiej racji ZUS ma decydować o tym do czego nie ma prawa.
  odpowiedz na komentarz
 • Pod publiczkę
  człowiek
  11.10.2019, 14:47
  Mysleliscie,że niepełnosprawni dostaniecie pinset? ha,ha,ha,tak się smieje wasz kochany pislam.
  odpowiedz na komentarz
 • Dodatek dla niepelnosprawnych
  Niepelnosprawny
  10.10.2019, 20:28
  A co z orzeczeniami o znacznym stopniu niepelnosprawnosci wydanymi na stale czy to nie prawa nabyte? Klamstwo lgarstwo .Ten dodatek nie powinien nazywac sie dla niepelnosprawnych skoro orzeczenia o znacznym stopniu niepelnosorawnosci nie sa brane pod uwage.
  odpowiedz na komentarz
 • Dodatek dla niepelnosprawnych
  Niepelnosprawny
  10.10.2019, 19:54
  Minister odpowiada ze osoby posiadajace orzeczenie o znacznym stopniu niepelnosprawnosci powinny dolaczyc do wniosku orzeczenie aby tylko potwierdzic niezdolnosc do samodzielnej egzystencji tj klamstwo zona a takze ja dolaczylismy powyzsze orzeczenie ktorym tylko mozemy sobie cztery litery wytrzec.Dodatek ten nie powinien nazywac sie dla niepelnosprawnych poniewaz jest to oszustwo! Dlaczego orzeczenia o znacznym stopniu niepelnosprawnosci w ktorych w pkt 7 jest zapis ze osoba jest niezdolna do samodzielnej egzystencji potrzebuje pomocy innych osob. Nie otrzyma tego dodatku. Dodatek ten powinien wyplacac MOPS a nie Zus poniewaz Zus wszystkich uzdrowi.OSZUSCI!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • 500+dla niepełnosprawnych
  Monika
  07.10.2019, 19:43
  Czy niepełnosprawny pełnoletni który przebywa w rodzinnym domu dziecka też otrzyma 500+
  odpowiedz na komentarz
 • Dodatek pielęgnacyjny z ZUS
  Ewa
  04.10.2019, 20:13
  Czy dodatek pielęgnacyjny który jest wliczony do emerytury jest dochodem który uniemożliwi mi otrzymanie świadczenia uzupełniającego? Pani w ZUS twierdzi że mam za duży dochód właśnie o tą kwote
  odpowiedz na komentarz
 • Czy emerytura jest finansowana ze środków społecznych?
  nolepiok
  03.10.2019, 17:17
  Wg mnie to są wypłaty ratalne ze zgromadzonych środków przez ubezpieczonego a nie środkami społecznymi. Czy ktoś mi to potrafi wyjaśnić?
  odpowiedz na komentarz
 • Justyna
  Justyna
  02.10.2019, 16:51
  Właśnie zgłupiałam ;) mam najwyższy stopień niepełnosprawności i niezdolność do samotnej egzystencji, no i najniższą rentę do 2021r. Wniosek złożony, ale ktoś mi właśnie powiedział, że i tak znowu będę miała komisję tzn.lekarza orzecznika. Czy to prawda?
  odpowiedz na komentarz
 • Justyna
  Justyna
  02.10.2019, 16:40
  Właśnie zgłupiałam ;) mam najwyższy stopień niepełnosprawności i niezdolność do samotnej egzystencji, no i najniższą rentę do 2021r. Wniosek złożony, ale ktoś mi właśnie powiedział, że i tak znowu będę miała komisję tzn.lekarza orzecznika. Czy to prawda?
  odpowiedz na komentarz
 • "Pełnomocnik odpowiada na nasze pytania"
  Maria
  01.10.2019, 09:49
  Pytan duzo gdzie sa odpowiedzi Pana Ministra? Czy to tylko te pod artykulem jezeli tak to nie na wszystkie pytania. Prosze o odp. Panie Ministrze.
  odpowiedz na komentarz
 • Czy przeszkadza to jak mam rentę socjalna na stałe i jak złoże wniosek to nic mi nie będzie grozić. Czy będę miał nadal ja na stałe jak mam niezdolności do pracy całkowitą i do samo egzystencji czy nadal będę miał rentę socjalną na stałe poproszę o pomoc
  Bartek
  30.09.2019, 22:01
  Czy mi nic się nie stanie jak złoże papiery na 500+ jak mam rentę socjalną na stałe czy nadal ją będę miał na stałe jak mam niezdolności do pracy całkowitą i do samo egzystencji czy nic mi nie grozi czy będę miał ja nadal na stałe tą rentę poproszę o pomoc
  odpowiedz na komentarz
 • Dodatek 500+
  Beata Ostrowska
  29.09.2019, 12:34
  A co z osobami ubezwłasnowolnieni ? Jakie one mają prawo w tej kwestii Moja córka jest ubezwłasnowolniona od 19 roku życia I jest na recie socjalnej na czas nieokreślony ale nie ma grupy
  odpowiedz na komentarz
 • alimety
  cieslak slawomir
  23.09.2019, 13:49
  czy wliczają się do dochodu u osób z niepełnosprawnością nie mylić z piecet + jak mozna doliczac dwum osoba.mowie to o moim przypadku ja place alimenty to mi dolicza się do dochodu i tez mojej byłej żonie to przecież nielogiczne jeszcze jej to mogę zrozumieć ale dlaczego mi też się wlicza do dochodu skoro ja place żonie dwa razy opodatkowane
  odpowiedz na komentarz
 • Renta na stałe a 500 plus dla ON
  danusia12375
  20.09.2019, 10:34
  Witam.Ja mam rente socjalna na stałe z uwagi na porazenie od urodzenia.Z powiadowego mam stopien znaczny na stałe.Czy jak stane na komisję zus to mozliwe ,ze wydadza mi nowe orzeczenie i mogę juz renty nie miec na stalę?Renta na stałe daje mi poczucie stabilnosci.Czy wniosek o 500 plus dotyczy jedynie 500 plus otrzymam je lub nie,a renta będzie nadal na stałe.Bardzo prosze o odpowiedz.Pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
 • Czy należą mi się dodatek?
  Henryk
  19.09.2019, 13:46
  jestem inwalidą z 1 gr.z całkowitym porażeniem kończyn górnych i dolnych nie poruszam się o własnych siłach potrzebna stała opieka i pomoc w ubraniu się i pomoc w przejściu na wózek mam pytanie czy należy się 500+ gdyż minimalnie przekroczyłem 1600 zł emerytury proszę o odpowiedż.
  odpowiedz na komentarz
 • swiadczenie uzupelniajace 500 +
  czytelnik
  17.09.2019, 17:49
  czy muszę wystapic do zus jeśli mam orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i niezdolność do samodzielnej egzystencji z powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności?
  odpowiedz na komentarz
 • Pełnomocnik
  Aston
  17.09.2019, 12:55
  Pan pełnomocnik, jak i jego biuro chyba nie bardzo sobie radzą z odpowiedziami, bo i po co, komu?, jakimś tam upośledzonym?
  odpowiedz na komentarz
 • Pytanie
  Eleonora
  12.09.2019, 16:38
  Moja 88 letnia mama nie ma orzeczenia o niepełnosprawności, jednak od kilku lat nie może pozostawać bez opieki nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji, czy też przysługuje jej ten dodatek? Jeśli tak co należy przedłożyć w ZUSie?
  odpowiedz na komentarz
 • Proszę o odpowiedz.
  Janusz
  12.09.2019, 11:48
  Cytuję orzeczenie komisji- zespołu d/s Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności w Krakowie. Data - sierpień 1999r. Cytat, uzasadnienie- na podstawie przedłożonych dokumentów i badań przeprowadzonych przez członków Zespołu- uznaje się Pana/Panią za osobę ze znacznym stopniem naruszenia sprawności organizmu uniemożliwiającym podjęcie zatrudnienia, albo zdolną do wykonywania zatrudnienia w szczególności w zakładzie pracy chronionej , wymagającej stałej lub długotrwałej opieki osoby innej w związku ze znaczną ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. pkt 1. Zaliczyć do znacznego stopnia niepełnosprawności pkt.2. Przyczyna niepełnosprawności (nieczytelnie ale chyba)10/R lub N/R pkt.3. Orzeczony stopień niepełnosprawności ma charakter trwały i orzeczenie wydaje się na stałe.Pkt. 4. Niepełnosprawność ta powstała i datuje się od dzieciństwa. Osoba ta od 1999r. pobiera rentę socjalną, obecnie w wysokości 935zł, oraz dodatek pielęgnacyjny. A teraz mam do Pana pytanie; w sieci pojawiają się analizy, wypowiedzi rożnych specjalistów dotyczących ustawy. Wypowiedzi te, nie które wprowadzają w błąd ludzi.Proszę o konkretną odpowiedz na podstawie wyżej cytowanego orzeczenia- czy ta osoba składa tylko wniosek ESUN do ZUS, czy musi stawać się jeszcze raz przed orzecznikiem.Następne pytanie dotyczy tzw. dodatku pielęgnacyjnego. Z wielu wypowiedzi można wnioskować, że pobieranie w/w dodatku upoważnia już do składania wniosku o dodatek 500+, bez OL-9. I na koniec proszę o odpowiedz, jak to się ma (opis orzeczenia), do praw nabytych, czy pracownik Zuz-u może interpretować inaczej, lub zmienić orzeczenie komisji, chodzi o zapis w orzeczeniu; ma charakter trwały i orzeczenie wydaje się na stałe, tym czasem Zus ma; na czas nie kreślony. Pytanie jest takie; po co ta zmiana,i jaki miała cel.Ponad to chciał bym uzyskać odpowiedz o którą grupę tu chodzi, czy o tzw. 1 gr. inwalidztwa?, czy orzeczenie to;w/w stopień umiarkowany?, czy tak jak w opisie w/w cytat. Czy Zus może ingerować w orzeczenia, tym samym prawa nabyte i zmieniać orzeczony stopień niepełnosprawności. Za odpowiedz serdecznie z góry dziękuję.
  odpowiedz na komentarz
 • Emeryt - Inwalida
  Janusz
  12.09.2019, 10:48
  Jestem Emerytem Inwalida w stopniu znacznym bez prawa do samodzielnej egzystencji, na utrzymaniu mam żonę też inwalidkę w stopniu znacznym bez prawa do samodzielnej egzystencji i nie posiadająca renty i emerytury jest wyłącznie na moim utrzymaniu, otrzymuje dodatek 184 zł z Szczecińskie Centrum Świadczeń z uwagi na wiek. Czy ja i żona możemy ubiegać się do świadczenie 500+ z mojego Z.E.R MSWiA, mój dochód na osobę wynosi 1093,20 zł.
  odpowiedz na komentarz
 • swiadczenie uzupelniaje zus
  BRONIA
  11.09.2019, 15:17
  posiadam orzeczenie z PCR o stopniu nacznym i niezdolna do samodzielnej egzystencji na stale od 2011 r,,Przy skladaniu wnioski o swiadzcenie 500+,powidziano ze to jest niewazne trzeba ponownie zlozyc dokumentacje medyczna,i czeka NA KOMISJE zus,jAK TO Z TYM JEST
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas