Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pracodawca odmawia wynagrodzenia za godziny nadliczbowe

23.09.2019
Autor: A.

Jestem osobą z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności pełniącą od niedawna funkcję kierowniczą. Ze względu na zastane zaniedbania w zakładzie pracy pracowałam po godzinach, także w niedzielę. Dyrektor odmawia mi prawa do godzin nadliczbowych (urlop bądź ekwiwalent pieniężny). Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem?

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. 2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Ponadto osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Art. 16. 1. Przepisów art. 15 nie stosuje się:

  1. do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  2. gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

2. Koszty badań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, ponosi pracodawca.

Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 sierpnia 2016 r. w sprawie o sygn. akt I PK 168/15 – „za ósmą godzinę pracy w ciągu doby niepełnosprawnemu pracownikowi należy się rekompensata z tytułu wykonywania obowiązków w nadgodzinach. Pracodawca nie może twierdzić, że nieprzestrzeganie ustawowego limitu czasu pracy takich osób może być dla nich korzystne i ma przeciwdziałać dyskryminacji.”

Prawdopodobnie Pani pracodawca powołuje się na art. 151 ze znaczkiem 4 Kodeksu pracy zgodnie z którym - §  1.  Pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, z zastrzeżeniem § 2.

§  2.  Kierownikom wyodrębnionych komórek organizacyjnych za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę i święto przysługuje prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych w wysokości określonej w art. 151 ze znaczkiem 1 § 1, jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali innego dnia wolnego od pracy.

Moim zdaniem art. 15 i 16 ustawy o rehabilitacji powinien być w pierwszej kolejności stosowany do Pani, co mogłoby powodować, iż każda 8 godzina Pani pracy w ciągu dnia może być uznana za nadgodzinę. W przypadku braku reakcji ze strony Pani pracodawcy można sprawę przedstawić pracownikom Państwowej Inspekcji Pracy.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas