Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przesłanie dla Integracji od Powstańców Warszawskich

08.08.2019
Autor: Julia Torla
Przedstawicielki Integracji odbierają z rąk Powstańców Warszawskich symboliczne przesłanie

Powstańcy Warszawscy przekazali przedstawicielom największych polskich organizacji pozarządowych, w tym Integracji, symboliczne przesłanie do młodego pokolenia podczas uroczystości związanych z 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

Odznaczenia dla bohaterów

Na początku uroczystości Prezydent Andrzej Duda spotkał się z powstańcami oraz ich rodzinami, aby wręczyć zasłużonym odznaczenia państwowe i Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

- Powstanie Warszawskie to jeden z tych wielkich kamieni rzuconych na szaniec budowania wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej – mówił prezydent. – Zawsze było to wielkie marzenie o wolności. Po II wojnie światowej, kiedy Polska nie była w pełni suwerenna, nie była w pełni niepodległa, nie była w pełni wolna - ten mit powstania cały czas trwał. W dużym stopniu jako zakazany, przecież tego doświadczyliście – podkreślił.

Najważniejsze wartości

Kolejnym ważnym elementem obchodów było przekazanie symbolicznego przesłania do młodego pokolenia z rąk Powstańców Warszawskich przedstawicielom największych organizacji pozarządowych w Polsce.

Fundacja Integracja otrzymała takie przesłanie razem z podpisami Bohaterów. Można w nim przeczytać między innymi o najważniejszych wartościach Powstańców tj.: wolności, miłości do ojczyzny, wierności, męstwie, honorze, prawości, przyjaźni, tolerancja, pomoc słabszym i sumienność.

Treść przesłania, zawarta na zdjęciu, znajduje się poniżej w opisie alternatywnym
Opis alternatywny: Przesłanie Powstańców Warszawskich do Młodych Polaków


My, Powstańcy Warszawscy, żołnierze Armii Krajowej, 1 sierpnia 1944 roku podjęliśmy walkę z przeważającymi siłami wroga. Przeciwstawiliśmy się totalitarnemu złu, walcząc o wolną Polskę i jej stolicę. Stanęliśmy w obronie wartości, które dla nas były ważniejsze niż życie. Dziś nie musimy już o te wartości walczyć, ale mamy obowiązek kształtować rzeczywistość, w której będą one stale obecne.

W dniu 75. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pragniemy powierzyć Wam, Młodzi Przyjaciele pielęgnowanie tych wartości – po to, aby następne pokolenia pamiętały o nich, czerpiąc z nich siłę i inspirację.

Oto wartości, które Wam przekazujemy: wolność, miłość do Ojczyzny, wierność, męstwo, honor, prawość, przyjaźń, tolerancja, pomoc słabszym, sumienność.

Zasady te i ideały przyświecały nam nie tylko w czasie Powstania Warszawskiego, ale także przez wszystkie lata naszego życia. Wierzymy, że będziecie budować świat oparty na tych wartościach.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co zapamiętałaś/-eś z ostatniej komisji orzekającej o niepełnosprawności – Twojej lub Twojego dziecka?

Biuletyn

Wspierają nas