Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Małopolskie: kolejne gminy i powiaty przystąpią do programu Tele-Anioł

09.08.2019
Autor: PAP, fot. freeimages.com
twarz starszej kobiety widoczna w polowie przed dnią trzymany w ręce dmuchawiec

31 gmin i sześć powiatów zamierza włączyć się do innowacyjnego projektu Małopolski Tele-Anioł. W jego ramach osoby niesamodzielne z powodu złego stanu zdrowia, niepełnosprawności lub podeszłego wieku znajdą się pod zdalną opieką.

Osoby uczestniczące w programie otrzymują specjalne opaski przypominające z wyglądu zegarek elektroniczny. W nagłych sytuacjach umożliwiają one wezwanie pomocy.

Według władz województwa jest to największy taki projekt w Polsce. Uczestniczą w nim 94 małopolskie gminy, w których pod opieką znajduje się blisko 10 tys. mieszkańców.

W piątek, 9 sierpnia, w Krakowie odbyło się uroczyste podpisanie listów intencyjnych wspierających dalszą realizację przedsięwzięcia. Podpisali je przedstawiciele 31 gmin i sześciu powiatów.

Jak podkreśliła Marta Malec-Lech z zarządu województwa, ten innowacyjny projekt, którego celem jest objęcie opieką niesamodzielnych osób mieszkających w Małopolsce, zasięgiem objął już wiele osób, ale rekrutacja wciąż trwa.

- Aby dotrzeć do kolejnych potrzebujących wsparcia, władze województwa zaprosiły do współpracy lokalnych partnerów, którzy pomogą w promocji przedsięwzięcia i w rekrutacji nowych uczestników" – zaznaczyła.

- Małopolski Tele-Anioł wspiera osoby najbardziej potrzebujące w naszym województwie, które z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności potrzebują pomocy. Zapewnia realną opiekę między innymi dzięki opasce bezpieczeństwa. Jest lekka i łatwa w obsłudze i przede wszystkim ratuje życie – dodała Marta Malec-Lech.

Jak to działa

Urządzenie przypomina z wyglądu zegarek elektroniczny, ale działa jak telefon komórkowy. Zamiast wyświetlacza, ma trzy przyciski. Żeby wezwać pomoc w nagłych przypadkach, trzeba wcisnąć i przytrzymać przez kilka sekund czerwony przycisk z napisem „SOS”. Urządzenie połączy się z Centrum Teleopieki, w którym całodobowo pracują ratownicy medyczni. Opaska ma wbudowany mikrofon i głośnik, więc można swobodnie rozmawiać. Jest ona wyposażona także w kartę SIM oraz w indywidualny numer i można zadzwonić do jej właściciela.

Żeby odebrać połączenie, posiadacz opaski musi nacisnąć zielony przycisk. Trzeci, żółty przycisk z symbolem „ludzi”, służy do odsłuchiwania komunikatów, m.in. o aktualnej godzinie i o liczbie przebytych kroków. Opaska jest wyposażona także w dodatkowe funkcje: czujnik upadku, GPS, lokalizator położenia opaski i w czujnik tętna. Detektor upadku będzie aktywowany dla niektórych osób - dzięki niemu Centrum Teleopieki otrzyma sygnał, że stało się coś złego. Podobnie będzie w przypadku obniżenia lub znacznego podwyższenia tętna.

W piątek listy intencyjne o dołączeniu do programu podpisały gminy: Bobowa, Brzesko, Chełmiec, Czernichów, Dębno, Dobra, Iwanowice, Kęty, Klucze, Korzenna, Książ Wielki, Lanckorona, Liszki, Łabowa, Łącko, Łużna, Michałowice, Moszczenica, Mszana Dolna, Muszyna, Nowe Brzesko, Pcim, Raba Wyżna, Ropa, Rzezawa, Spytkowice, Szczawnica, Świątniki Górne, Wietrzychowice, Zakliczyn, Żegocina, a także powiaty: bocheński, dąbrowski, miechowski, myślenicki, olkuski i suski.

Całkowity koszt projektu wynosi ponad 38 mln zł, z czego blisko 32,5 mln zł stanowią fundusze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Opaska monitorująca "Tele Anioł"
    Senior/plus
    09.08.2019, 18:51
    Posiadam/noszę "non stop" taką opaskę. Jednak brak w niej czujnika upadku. Co najważniejsze brak jest czujnika utraty świadomości/omdlenia/zemdlenia! Moim zdaniem jest to kosztowny BUBEL! Pozdrawiam. Senior/plus.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas