Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Organoidy-cyborgi pomagają badać rozwój narządów

12.08.2019
Autor: PAP, fot. Adam Ciesielski/sxc.hu
zdjęcie rentgenowskie nerek

Nanoelektroniczna sieć, opracowana w Harvard University, rośnie wraz z miniaturowymi modelami organów. Naukowcy przez 90 dni zarejestrowali w ten sposób aktywność komórek serca.

Co dzieje się na pierwszych etapach rozwoju narządów? Jak małe grupy komórek organizują się i przekształcają w mózg, serce czy nerkę? - wiele pytań tego typu czeka jeszcze na odpowiedź.

W ich znalezieniu może pomóc wynalazek zespołu z Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS).

- W szkole średniej zainspirował mnie naturalny rozwój narządów, w którym trójwymiarowe organy powstają z dwuwymiarowych grup kilku komórek. Uważam, że jeśli zdołamy opracować nanoelektroniczne układy na tyle małe, rozciągliwe i miękkie, aby mogły rosnąć wraz z naturalnie rozwijającą się tkanką, będą mogły dokładnie analizować ten rozwój – mówi prof. Jia Liu, jeden z autorów pracy opublikowanej w piśmie „Nano Letters”.

- Finalnym produktem jest fragment tkanki ze zintegrowanym z nią i obejmującym całą jej objętość, zbudowanym w nanoskali urządzeniem – wyjaśnia naukowiec.

Badacze stworzyli sieć zbudowaną z mikroskopijnych, przypominających spiralę elektronicznych elementów, które mają zdolność rozciągania się. Podobne struktury wykorzystuje się w elektronice dodawanej do e-ubrań.

Umieścili ją następnie w płaskiej warstwie komórek macierzystych, które zintegrowały się z elektronicznym elementem.

W czasie, gdy komórki tworzyły większą, trójwymiarową strukturą, sieć dopasowywała się do nowych kształtów.

Komórki macierzyste zamieniły się następnie w kardiomiocyty - komórki mięśniowe serca. Z pomocą swojego wynalazku badacze rejestrowali ich elektrofizjologiczną aktywność aż przez 90 dni.

- Metoda pozwala na ciągłe monitorowanie rozwoju organoidu i badanie, jak poszczególne komórki oddziałują ze sobą i synchronizują swoją aktywność w ciągu całego procesu. Można ją wykorzystać do zamiany w organoidy-cyborgi dowolnych organoidów - np. mózgu czy trzustki – podkreśla prof. Liu.

Tworząc organoidy z komórek konkretnej osoby, technikę tę można też użyć np. do testowania leków, które będą najlepiej pasowały do danego pacjenta.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas