Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kraków: niewidomi aktorzy Teatru ITAN współrealizują serial „Pasjonaci”

13.08.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
ręka trzymająca pilot naprzeciwko mniej wyraźny telewizo na ścianie

Osoby niewidome i niedowidzące współrealizują serial „Pasjonaci”, który będzie opowiadał o pasji aktorskiej osób z niepełnosprawnością wzroku. Premiera filmu jest planowana na styczeń w Telewizji Polskiej.

Zdjęcia do serialu powstają przede wszystkim w Krakowie, ale i innych miastach i wioskach Małopolski, m.in. w Myślenicach, Radziszowie, Bukowinie Tatrzańskiej i Sułkowicach.

Zgodnie z zapowiedziami twórców, każda z 13 historii będzie opowiadać o losach niewidomych i niedowidzących aktorów Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego (ITAN). Ideą przewodnią serialu jest pokazanie, że osoba z niepełnosprawnością może uprawiać zawód aktora i jest to praktyka, która wzbogaca twórczość artystyczną oraz przyczynia się do rozwoju społeczeństwa integracyjnego.

- To ewenement, dlatego że nie było do tej pory takiego serialu fabularnego – zaznaczyli twórcy w informacji przesłanej dziennikarzom.

Jak poinformował Artur Dziurman, reżyser i producent „Pasjonatów”, serial przedstawiać będzie prawdziwe historie.

- Pokazujemy fragmenty spektakli, w których oni czują się fantastycznie i tworzą niesamowite kreacje – wyjaśnił reżyser.

Ramie w ramię z profesjonalistami

Widzowie poznają m.in. historię Renaty, która ma talent wokalny i chciałaby nagrać płytę; Heleny, która po utracie wzroku na scenie właśnie znalazła swoją prawdziwą, życiową pasję; a także Danuty, dla której teatr to drugi dom. Artyści wystąpią u boku znanych aktorów, m.in. Adrianny Biedrzyńskiej, Katarzyny Jamróz, Tadeusza Huka, Dariusza Kordka, Leszka Piskorza i Doroty Pomykały.

- Każdy odcinek zaczyna się od tego, jakie mamy problemy ze wzrokiem i to jest takie preludium, wstęp. Moja historia opowiada o tym, jak się odnalazłam po utracie pracy w banku. Rozpoczynałam jako aktorka, później zajęłam się pisaniem wniosków – powiedziała Danuta Damek, producentka serialu i aktorka Teatru ITAN.

- Sam temat, pomysł i idea zaangażowania do tej produkcji osób z różną niepełnosprawnością jest fantastyczna, bo oni też mają artystyczne dusze. Może dzięki temu serialowi pokażą, że mimo, iż są w jakiś sposób mniej obdarowani przez los - to ich wrażliwość jest czasem większa niż normalnych ludzi, którzy mają wszystkie zmysły aktywne, więc ja z niecierpliwością oczekuję na premierę – ocenił aktor Dariusz Kordek.

Projekt jest współfinansowany m.in. przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Teatr ITAN założył aktor Artur Dziurman, instytucję współprowadzi grupa Scena Moliere. Zgodnie z informacjami przekazanymi dziennikarzom, to jedyny taki profesjonalny teatr w kraju skupiający aktorów niewidomych.

Aktorzy ITAN jeżdżą ze swoimi spektaklami po całej Polsce. Jak dotąd zagrali ponad 1,3 tys. spektakli. Stworzyli też dwa filmy: „Marzenie” oraz „Wykluczeni”, w których opowiadają o swoim życiu, pracy, problemach i marzeniach.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas