Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Spełnią 28 marzeń. Osoby z niepełnosprawnością zdobędą Koronę Gór Polski

19.08.2019
Autor: inf. prasowa, fot. pixabay.com
zalesione pasma górskie przetykane mgłą

To będzie pierwsza tego typu wyprawa w Polsce. W ramach projektu „28 marzeń. Niepełnosprawni w drodze na szczyt” 16 śmiałków, czyli 9 wychowanków i 7 opiekunów, którzy na co dzień funkcjonują w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Działdowie, wyruszy po Koronę Gór Polski. To właśnie oni – osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich opiekunowie – w ciągu 12 miesięcy pojawią się na górskich ścieżkach w Sudetach, Beskidach, Karpatach i Górach Świętokrzyskich. Na tej wyprawie będą spełniać marzenia, przede wszystkim jednak będą pokazywać, że ludzie z niepełnosprawnościami chcą i mogą żyć na równych prawach ze światem osób pełnosprawnych.

Projekt zakłada zdobycie najwyższych szczytów pasm górskich Polski na przestrzeni roku. Korona Gór Polski - to pojęcie powstało w 1997 roku, a składa się na nie 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich naszego kraju. Zadania podejmie się grupa wyselekcjonowanych i odpowiednio przygotowanych podopiecznych ośrodka wraz z opiekunami. Końcowym rezultatem będzie włączenie do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski (28 wskazanych przez organizację tj. KLUB, szczytów Polski).

W miejscach, gdzie będzie to konieczne drużyna dostanie wsparcie ze strony ekspertów w wyprawach górskich - przewodników TOPR i GOPR. Silna ekipa spędzi ze sobą w górach niemal miesiąc na przestrzeni roku. Zdobywanie 28 szczytów wchodzących w skład Korony Gór Polski podzielone zostało na 4 wyprawy. Pierwsza już w ostatnim tygodniu sierpnia 2019 roku, kolejne w październiku, a następnie - po zimowej przerwie - na przełomie kwietnia i maja 2020 i wreszcie wielki finał, z wejściem na Rysy, na koniec sierpnia 2020.

Ambasadorzy

W czasie tego wyzwania wspierać ich będą ambasadorzy projektu. Tak jak szczytów będzie ich 28. Wiadomo już, że w spełnianiu marzeń pomagać będą m.in. Kinga Baranowska, Justyna Kowalczyk, Joanna Jabłczyńska, Piotr Zelt, Tomasz Marczyński, Magdalena Kozielska.

Zamysłem inicjatywy pod nazwą „28 marzeń. Niepełnosprawni w drodze na szczyt” jest pokazanie społeczeństwu, że osoby z niepełnosprawnością są integralną jego częścią; że istnieją i chcą istnieć na równi z jego „zdrową” częścią. Projekt ten ma za zadanie aktywizowanie osób z niepełnosprawnością oraz ukazanie, że takie osoby, jak podopieczni placówki, potrafią i chcą być aktywne. Projekt ten wychodzi także naprzeciw marzeniom i potrzebom osób niepełnosprawnych intelektualnie, które chcą poznawać świat, a poznając uczyć się go, zapamiętywać, komunikować się z nim, budować własne o nim wyobrażenie, dzielić się nim z innymi, a w końcu budować poczucie własnej wartości.

W rzeczywistości bowiem często osoby z niepełnosprawnością intelektualną są zepchnięte na margines społeczeństwa. Nie posiadając odpowiedniej motywacji i wsparcia do działania, ich cały świata zamyka się w czterech ścianach domu czy ośrodka, do którego uczęszczają.

Cele projektu 28 marzeń:

 • budowanie poczucia własnej wartości osób z niepełnosprawnością,
 • pełnoprawne uczestnictwo w życiu społecznym,
 • integracja ze społeczeństwem,
 • przezwyciężanie własnych ograniczeń i lęków,
 • nauka aktywnego spędzania czasu wolnego,
 • podnoszenie sprawności fizycznej i odporność organizmu,
 • rozwijanie umiejętności współpracy i współodpowiedzialności,
 • doskonalenie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, wymagających i stresujących,
 • podziwianie piękna otaczającej przyrody oraz budzenie do niej szacunku i troski o nią,
 • doskonalenie umiejętności zachowania bezpieczeństwa w sytuacjach tego wymagających
 • budowanie świadomości społecznej w zakresie potrzeb osób z niepełnosprawnością.


Więcej informacji na stronie 28marzen.pl.


Media społecznościowe.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • może lepiej redagować tekst
  Paweł 2 grupa
  22.08.2019, 13:12
  Szanowni Państwo, może warto byłoby przemyśleć zredagowanie tekstu, który w jednym zdaniu wspomina o 9 wychowankach i 7 dla nich opiekunach, a w następnym "przede wszystkim jednak będą pokazywać, że ludzie z niepełnosprawnościami chcą i mogą żyć na równych prawach ze światem zdrowych". Wybaczcie, ale jakoś to się ze sobą kłóci. Z poważaniem
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy w Twojej miejscowości jest obiekt zasługujący na wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności?

Biuletyn

Wspierają nas