Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świat po końcu świata. Niezwykła sesja zdjęciowa z modelami z niepełnosprawnością

20.08.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. informacja prasowa
Źródło: modaija.pl
kobieta bez nogi w stylu mad max

Kilka lat temu świat zawojował film „Mad Max: Na drodze gniewu”. Jedną z jego bohaterek była Furiosa, wojowniczka z protezą ręki. Stała się ona jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci filmu. Już wkrótce fani filmu będą mogli kupić kalendarz, w którym wystąpią modele i modelki bez kończyn.

Filmy i seriale takie jak wspomniany już „Mad Max” czy „The 100” lub „The Walking Dead” przyczyniły się do ogromnej popularności fantastyki postapokaliptycznej - nazywanej przez fanów postapo. W dużym skrócie opowiada ona o zmaganiach ludzi, którzy przetrwali upadek cywilizacji na skutek wojny atomowej lub zarazy. Fani tego typu twórczości często przebierają się za bohaterów swoich ulubionych książek czy filmów (tzw. cosplay). Niedawno do wystąpienia w sesji inspirowanej klimatami postapo zostali zaproszeni modelki i modele z niepełnosprawnością. 

Bez nogi, za to z wyobraźnią

Projekt AMPUTATIOM to wspólne dzieło fotografki Madam Miko i Macieja Urzędowskiego, projektanta mody, dla którego inspiracją był fan postapo, którego poznał przez media społecznościowe. 

- Robert Rumiej ma arcybogatą osobowość. Nie ma nogi. Regularnie odwiedza największy festiwal post-apokaliptyczny w tej części Europy jakim jest Old Town. I to na tym festiwalu dowiedział się o istnieniu marki Prepostevolution. Napisał do mnie wiadomość na Facebooku, że marzy mu się profesjonalna sesja zdjęciowa inspirowanych post-apokalipsą kostiumach. Gdy podjąłem decyzję, że chcę stworzyć kalendarz na 2020, który będzie inny niż wszystkie, od razu przypomniała mi się wiadomość od Roberta - mówił w wywiadzie dla portalu ModaiJa Marcin Urzędowski.

Przygotowywany podczas projektu kalendarz na rok 2020 przedstawia 12 osób bez kończyn: paraolimpijczyków, muzyków i ludzi sztuki, jednym słowem dwunastu superbohaterów wystylizowanych na postacie z filmów postapo - specyficzny makijaż przypominajacy wosjkowy kamuflaż, ubrania wyglądające jak złożone z różnych materiałów (skóra, metal), łachmany lub zużyte mundury.

Słowa kształtują rzeczywistość

Celem kalendarza ma być obalanie stereotypowego pojmowania osób z niepełnosprawnością jako niezdolnych do korzystania z życia w pełni. Madam Miko i Maciej Urzędowski  pragną zwrócić uwagę na powszechny odbiór słowa „niepełnosprawny”.

- Zamyka ową osobę w jego niepełnosprawności, konstruuje ją jako osobę o jednej cesze, a tą jedną cechą jest niepełnosprawność. To nie tylko nie ma sensu, ale również, powtarzam, stygmatyzuje! Odrzucam takie wyrażenie nie tylko jako językoznawca - polonista, ale również jako obywatel! – tłumaczył w wywiadzie Maciej Urzędowski.

Na wydanie kalendarza artyści zbierają pieniądze za pośrednictwem serwisu Polakpotrafi.pl. Będzie mu towarzyszyć także foto-album, zawierający niepublikowane w kalendarzu kadry oraz zdjęcia making-off, wraz z krótką historią każdego z modelek i modeli.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co sądzisz o proponowanych przez rząd zmianach w ustawie o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych?

Biuletyn

Wspierają nas