Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

80 proc. osób niesłyszących w Polsce nie pracuje

21.08.2019
Autor: bd, fot. pixabay.com
Źródło: biznes.newseria.pl
młoda kobieta w niebieskim płaszczu z żółtą torbą na ramieniu idzie parkiem widoczna z tyłu

80 proc. osób z niepełnosprawnością słuchu w Polsce nie pracuje zawodowo. Barierą wciąż jest trudność w komunikacji, a z drugiej strony lęk pracodawców przed zatrudnianiem tych osób.         

- W Polsce blisko 80 proc. osób, które są niesłyszące bądź słabosłyszące, jest dotkniętych bezrobociem. To ponad 170 tysięcy osób, które nie mają stałej pracy – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Paweł Potakowski, prezes agencji Praca Bez Barier. 

Szacuje się, że liczba osób głuchych w Polsce sięga około 500 tys., a 900 tys. Polaków ma poważny uszczerbek słuchu.

- Jest to dla nich trudne, ponieważ bariera komunikacyjna uniemożliwia im samodzielne, efektywne uczestnictwo w procesach rekrutacji. Do tego dochodzi jeszcze bariera po stronie pracodawców, którzy boją się zatrudniać osoby niepełnosprawne – mówi Paweł Potakowski. – Jako agencja Praca Bez Barier odnajdujemy firmy, które są gotowe do tego, żeby otworzyć się na pracowników z niepełnosprawnościami, i skutecznie docieramy do Głuchych, których łączymy z firmami. Najlepsze jest faktyczne działanie, którego celem jest trwała aktywizacja i zachęcenie tych osób do podjęcia pracy.

Za granicą osoby z problemami słuchu pracują w największych korporacjach, np. jako inżynierowie Boeinga czy mechanicy w firmach BMW i Mercedes. W Polsce wciąż jeszcze pokutuje przekonanie, że zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami wiąże się z trudnościami. Pomóc to zmienić ma program Dostępność Plus, który ma likwidować bariery dla takich osób, a architektura, administracja publiczna, cyfryzacja, edukacja czy służba zdrowia mają brać pod uwagę ich potrzeby.

Więcej informacji.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Takie warunki w Polsce to nie dziwne że...
  Swojak
  09.10.2019, 01:25
  Jestem głuchy z wyszktalceniem średnim. Mieszkałem w Polsce 20 lat i bardzo ciężko było dostać dobra pracę tylko przy pomocy znajomych czy rodziny. To nie dziwne że wyjechałem do USA gdzie dostałem pracę bez problemu. Pracuję już ponad 30 lat i boss mówił mnie że pracuję lepiej niż inni slyszacy pracownicy. Więc pracodawcy kompletnie nie mają pojęcia że głusi są bardziej spostrzegawczy i nie mają wypadków w pracy. Nie wiedzą że stracą zyski bez nich . Ale to już nie mój problem. Trzeba w Polsce odsunąć konskie klapy z oczu . Otwórzcie mózgi szerzej to się przekonacie! Z pozdrowieniami Rysiek.
  odpowiedz na komentarz
 • NIe tylko nie mają pracy, ale wyrzuca się igłuchych z domu
  GJP
  29.08.2019, 13:02
  Historia Mateusza którego bliscy wyrzucili z domu po śmierci jego ojca https://pomagam.pl/gluchyDOM
  odpowiedz na komentarz
 • magdalena
  stanik
  27.08.2019, 22:42
  i to jest prawda najszczersza!!!!!!!!!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Do Basi
  niepełnosprawna
  26.08.2019, 11:37
  Głuchemu nie grozi pułapka rentowa , bo na samą głuchotę renty obecnie nie ma .Znam głuchoniemego po studiach i nie ma renty .Natomiast ci ze starszymi orzeczeniami mają renty ,ale przekroczenie limitu mało kiedy możliwe , to jedynie minimalną zarabiają, a tyle możesz dorobić , bez utraty renty .
  odpowiedz na komentarz
 • Pułapka rentowa
  Basia
  25.08.2019, 22:48
  A jak głuchy samodzielnie znajdzie pracę za dobre pieniądze- bez staży i milionów wydawanych przez państwo- to w nagrodę zabiorą mu rentę, bo przekroczy limit. Po co się starać?
  odpowiedz na komentarz
 • do Zioma
  NIEPEŁNOSPRAWNA
  23.08.2019, 15:59
  Praca ma być przede wszystkim bezpieczna dla głuchego i głuchoniemego .To nie przepisy bhp ,ale za małe dofinansowania dla ON z niepełnosprawnością słuchu powoduje ,że pracodawcy nie są zainteresowani zatrudnieniem takich osób..Jeśli bhp nie pozwala to głuchy powinien dostać rentę , bo jest dużo wykluczeń np praca przy maszynach .
  odpowiedz na komentarz
 • Domagamy zmiany
  Ziom
  23.08.2019, 05:22
  To czy pracodawca ma lęk przed zatrudnieniem to jest wina tego całego chorego systemu przepisu BHP. To jest powód czy osoby te które chcą pracować w danym stanowisku nie dostaną bo tego BHP nie pozwala....
  odpowiedz na komentarz
 • życie
  sama
  22.08.2019, 16:38
  Dobra zmiana wyrównanie poziomu życia a najsłabszych chorych od urodzenie podzieliły jak można kolejny Rząd zostawił niepełnosprawnych gr 2 umiarkowany którzy nie z lenistwa nie mogli pracować na emeryturę wszystko drożeje jak mamy żyć
  odpowiedz na komentarz
 • A gdzie...
  Kuba
  21.08.2019, 21:49
  ...złotousta p. Szopa i p. Michałkiewicz? Nie wyskoczą z radosnym "Myśmy ten cud uczynili!" czy "Zatrudnienie najwyższe od lat i rośnie!"? Następny tekst, stawiam swoją rentę, będzie o ciągu sukcesów i postępów, made by PR ....
  odpowiedz na komentarz
 • Głusi nie mają renty i pracy
  Większy odpis ulgi na PFRON i dofinansowanie do miejsc pracy .
  21.08.2019, 15:15
  Głusi i głuchoniemi obecnie rzadko dostają rentę , mogą ją dostać jeśli mają dodatkowe choroby i niepełnosprawności . Nie wiadomo jak będzie w nowym orzecznictwie po reformie , ale z dzisiejszych doniesień z prasy można wyczytać ,iż będzie jeszcze trudniej . Wobec tego potrzebny jest jakiś minimalny zasiłek , by głusi ,bez renty i pracy dostali choć parę złotych na chleb , bo niektórzy ,mieszkający w rodzinach nie dostają z tego tytułu ani złotówki.Jedynie ci , którzy zachorowali w młodości ,albo urodzili się niesłyszący dostają 183 zł zasiłku pielęgnacyjnego .1 70 tys osób bez pracy i renty to bardzo dużo .Można pomóc tym ludziom w ten sposób , by dać pracodawcom większe dofinansowanie do zatrudnienia takich osób .Na rynku otwartym dać większe ulgi we wpłatach na PFRON ,jeśli zatrudnią głuchego i głuchoniemego .Te ulgi muszą być dość duże , by były atrakcyjne dla pracodawców .Pieniądze są tu najważniejszą zachętą , bo widzicie ,że trudności w komunikacji są ważną barierą w pracy .
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas