Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

80 proc. osób niesłyszących w Polsce nie pracuje

21.08.2019
Autor: bd, fot. pixabay.com
Źródło: biznes.newseria.pl
młoda kobieta w niebieskim płaszczu z żółtą torbą na ramieniu idzie parkiem widoczna z tyłu

80 proc. osób z niepełnosprawnością słuchu w Polsce nie pracuje zawodowo. Barierą wciąż jest trudność w komunikacji, a z drugiej strony lęk pracodawców przed zatrudnianiem tych osób.         

- W Polsce blisko 80 proc. osób, które są niesłyszące bądź słabosłyszące, jest dotkniętych bezrobociem. To ponad 170 tysięcy osób, które nie mają stałej pracy – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Paweł Potakowski, prezes agencji Praca Bez Barier. 

Szacuje się, że liczba osób głuchych w Polsce sięga około 500 tys., a 900 tys. Polaków ma poważny uszczerbek słuchu.

- Jest to dla nich trudne, ponieważ bariera komunikacyjna uniemożliwia im samodzielne, efektywne uczestnictwo w procesach rekrutacji. Do tego dochodzi jeszcze bariera po stronie pracodawców, którzy boją się zatrudniać osoby niepełnosprawne – mówi Paweł Potakowski. – Jako agencja Praca Bez Barier odnajdujemy firmy, które są gotowe do tego, żeby otworzyć się na pracowników z niepełnosprawnościami, i skutecznie docieramy do Głuchych, których łączymy z firmami. Najlepsze jest faktyczne działanie, którego celem jest trwała aktywizacja i zachęcenie tych osób do podjęcia pracy.

Za granicą osoby z problemami słuchu pracują w największych korporacjach, np. jako inżynierowie Boeinga czy mechanicy w firmach BMW i Mercedes. W Polsce wciąż jeszcze pokutuje przekonanie, że zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami wiąże się z trudnościami. Pomóc to zmienić ma program Dostępność Plus, który ma likwidować bariery dla takich osób, a architektura, administracja publiczna, cyfryzacja, edukacja czy służba zdrowia mają brać pod uwagę ich potrzeby.

Więcej informacji.
 

Komentarz

  • Do Basi
    niepełnosprawna
    26.08.2019, 11:37
    Głuchemu nie grozi pułapka rentowa , bo na samą głuchotę renty obecnie nie ma .Znam głuchoniemego po studiach i nie ma renty .Natomiast ci ze starszymi orzeczeniami mają renty ,ale przekroczenie limitu mało kiedy możliwe , to jedynie minimalną zarabiają, a tyle możesz dorobić , bez utraty renty .

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czy chciał(a)byś zaszczepić siebie lub osobę, którą się opiekujesz, gdyby pojawiła się szczepionka przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas