Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rzeszów: pacjenci z EB na Podkarpaciu mogą już leczyć się w swoim regionie

21.08.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
lekarz z pacjentem siedzi przy komputerze i tłumaczy

Pacjenci z EB, czyli z rzadką chorobą - pęcherzowym oddzielaniem naskórka - uzyskają kompleksowe, nieodpłatne leczenie i opiekę w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie. Placówka jako jedyna w regionie podpisała umowę z NFZ w tej sprawie.

Jak poinformował w środę rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ Rafał Śliż, na Podkarpaciu obecnie mieszka szesnaście osób z EB, z których siedmioro to dzieci. Dzięki umowie mają oni obecnie zapewnioną na szpitalnym oddziale dermatologicznym kompleksową opiekę.

- Otrzymają ponadto wszystkie produkty potrzebne do leczenia oraz funkcjonowania na co dzień. Szpital zapewni również bezpłatne opatrunki, odżywki i inne niezbędne materiały – zapewnił Rafał Śliż.

Dodał, że obecnie KSW nr 1 w Rzeszowie jest jedynym szpitalem na Podkarpaciu, który wyraził chęć podpisania umowy z NFZ w tym zakresie.

- Dotychczas pacjenci z Podkarpacia jeździli do innych regionów, aby się leczyć. Koszt roczny leczenia jednego pacjenta to setki tysięcy złotych – wyjaśnił rzecznik NFZ w Rzeszowie.

Epidermolysis Bullosa (EB), czyli pęcherzowe oddzielanie się naskórka, jest grupą genetycznie uwarunkowanych chorób pęcherzowych skóry, charakteryzujących się powstawaniem pęcherzy samoistnie lub po niewielkim urazie mechanicznym.

Statystycznie choroba występuje u jednego na 50 tys. żywych urodzeń.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas