Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego działa w 27 ośrodkach

22.08.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
chłopiec siedzi na kanapie z opuszczoną głową opartą o ręce złożone na kolanach

- W ciągu roku udało się wprowadzić pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego w 27 ośrodkach i objąć opieką blisko 3 mln Polaków podkreślił podczas czwartkowej konferencji, 22 sierpnia, minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W czwartek odbyła się konferencja „Pilotaż Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego - pierwsze efekty i kolejne centra”. Jak podkreślił podczas niej minister Szumowski, „w ciągu roku udało się wprowadzić pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego w 27 ośrodkach i objąć opieką blisko 3 mln Polaków”. Przekonywał, że do takiego ośrodka „pacjent może przyjść «z ulicy«, porozmawiać z koordynatorem, zadać mu pytanie, czy to z ciekawości, czy z potrzeby pomocy dla siebie lub kogoś bliskiego”.

- W Centrum Zdrowia Psychicznego uzyska taką pomoc, a jeśli sprawa jest pilna, to w ciągu 72 godzin otrzyma poradę lub świadczenie z dziedziny psychiatrii – mówił minister.

Łukasz Szumowski zaznaczył również, że psychiatria to dla niego bardzo ważny element obszaru zdrowotnego.

W 27 Centrach Zdrowia Psychicznego na terenie całej Polski dostępna jest, zdaniem Ministerstwa Zdrowia, szybka, bezpłatna, przystosowana do potrzeb, blisko domu i w miarę możliwości bez konieczności hospitalizacji opieka środowiskowa. W ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego uruchomione zostały punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne, gdzie pomoc udzielana jest także osobom bez ubezpieczenia w NFZ. Dyżurują tam psychologowie, terapeuci zajęciowi oraz pielęgniarki psychiatryczne.

MZ deklaruje, że jeśli specjalista przyjmujący w takim punkcie uzna, że ma do czynienia z pilnym przypadkiem, to pomoc powinna rozpocząć się w czasie nie dłuższym niż 72 godziny. Termin ten jest nieprzekraczalny i zawarty w rozporządzeniu ministra zdrowia o pilotażu.

Obecnie 27 centrów obejmuje swoim działaniem około 10 proc. mieszkańców. Minister Szumowski zauważył, że część z nich poszerza obszary odpowiedzialności.

- Do programu wciąż przyłączają się kolejne placówki – podkreślił.

Mapa Centrów Zdrowia Psychicznego

Zdaniem pełnomocnika ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii Marka Balickiego, ta forma pomocy się sprawdza. Podkreślił jednocześnie, że potrzeba „około 5-10 lat, żeby doprowadzić do tego, by około 80 proc. mieszkańców mogło mieć dostęp do takiej opieki”. Dodał, że „im szybciej będziemy rozszerzać ten program w kolejnych województwach, tym łatwiej będzie przyspieszać działania”.

Mapę Centrów Zdrowia Psychicznego można znaleźć na stronie czp.org.pl. Pomoc w centrach dostępna jest bez zapisów, niepotrzebne jest skierowanie. Od poniedziałku do piątku w centrach działają punkty koordynacyjno-zgłoszeniowe, w których na pierwszą konsultację przyjmują specjaliści: lekarz psychiatra, psycholog, psychoterapeuta lub pielęgniarka psychiatryczna. Ich zadaniem jest wysłuchać, wydać wstępną diagnozę, opracować wstępny plan leczenia, a jeśli uznają, że przypadek jest pilny sprawić, by pomoc ruszyła nie później niż w ciągu 72 godzin.

Plan leczenia w centrach układany jest tak, by jak najlepiej pasował do osoby doświadczającej kryzysu. Mogą to być regularne konsultacje z lekarzem, terapia indywidualna lub grupowa, pobyt na oddziale dziennym, praca w tzw. nurcie otwartego dialogu, wizyty domowe pielęgniarki środowiskowej albo wsparcie od asystenta zdrowienia, czyli osoby, która przeszła kryzys i po odpowiednim przeszkoleniu i stażu w szpitalu służy pomocą innym.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas