Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Białystok: 2,2 mln zł na rozwój zakładu aktywności zawodowej

23.08.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
ręka trzyma makaron spaghetti który wychodzi z maszynki nad blachą z mąką

2,2 mln zł z UE z podlaskiego regionalnego programu operacyjnego dostanie od marszałka województwa wytwórnia makaronu w Białymstoku, gdzie pracują osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Marszałek województwa Artur Kosicki podpisał w czwartek, 22 sierpnia, z prowadzącym wytwórnię Towarzystwem Wspierania Inicjatyw Społecznych Alpi w Białymstoku umowę w tej sprawie.

Pieniądze pozwolą rozwijać działalność wytwórni, która jest zakładem aktywności zawodowej. Obecnie pracuje tam ok. 20 osób, dzięki dotacji będzie można zatrudnić 11 kolejnych. Pracownicy będą też mogli się kształcić. Wytwórnia zainwestuje w rozwój działu sprzedaży i w produkcję opakowań. Zakład powstał dzięki wcześniejszej dotacji. Działa od grudnia 2018 r.

Marszałek Artur Kosicki podkreślał, że Towarzystwo Alpi bardzo dobrze wykorzystuje pieniądze z dotacji. Zaznaczył, że pieniądze z regionalnego programu operacyjnego posłużą do tego, że więcej osób znajdzie pracę.

- I to zatrudnienie, które ma aktywizować osoby niepełnosprawne. Tym bardziej mnie to cieszy, że jest to przedsiębiorca nasz, podlaski – mówił na konferencji prasowej marszałek.

Artur Kosicki poinformował, że z programu regionalnego dotychczas przeznaczono na wsparcie dla ok. 5 tys. osób z niepełnosprawnością. Mówił, że potrzeby są jeszcze większe i deklarował wsparcie ze strony zarządu województwa podlaskiego w różnych formach, bo osoby z różnymi niepełnosprawnościami takiego wsparcia i pomocy potrzebują.

Piotr Bendiuk z Towarzystwa Alpi wyjaśnił, że od lat zajmuje się ono pomocą osobom z niepełnosprawnością intelektualną w różnych formach, poprzez aktywizację, rehabilitację społeczną i pomoc w odnalezieniu się na rynku pracy. Dodał, że w wytwórni makaronu zajmują się oni planowaniem produkcji, robieniem makaronu, produkcją opakowań, utrzymaniem fabryki, która jest ich miejscem pracy. Dodał, że taka działalność pozwala im uniezależnić się finansowo, a nie tylko korzystać z dotacji.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas