Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prezes ZUS: aby otrzymać 500 plus dla osób niesamodzielnych, należy mieć orzeczenie

26.08.2019
Autor: PAP, fot. freeimages.com
stuzłotowe banknoty leżą

- Aby otrzymać 500 plus dla osób niesamodzielnych, należy mieć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji – przypomina prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Dodaje, że osoby, które nie mają orzeczenia, po złożeniu wniosku o dodatek zostaną skierowane na badanie przez lekarza orzecznika ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych 1 października rozpocznie rozpatrywanie wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

W pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania ustawy o tzw. dodatku 500 plus dla osób niesamodzielnych ZUS będzie miał nie 30, lecz 60 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji w sprawie świadczenia, licząc od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Zakład opracowuje formularz wniosku, który ma być dostępny na salach obsługi klienta pod koniec września, a na stronie internetowej ZUS już na początku września.

Jak poinformowała prof. Uścińska, nowe świadczenie cieszy się dużym zainteresowaniem. Na sale obsługi klienta ZUS już zgłaszają się osoby, które szukają informacji m.in. na temat rodzaju orzeczenia, jakie trzeba dołączyć do wniosku. Chcą się także dowiedzieć, jakie świadczenia są brane pod uwagę przy badaniu spełniania kryterium dochodowego do świadczenia.

Prezes ZUS przypomniała, że świadczenie uzupełniające będą mogły uzyskać osoby, które ukończyły 18 lat, mieszkają na terytorium Polski, nie mają świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub suma tych świadczeń nie przekracza 1600 zł oraz są niezdolne do samodzielnej egzystencji.

Niezdolność ta może występować w orzeczeniu samodzielnie lub w połączeniu z orzeczeniem o: całkowitej niezdolności do pracy albo o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym lub o całkowitej niezdolności do służby.

Co ze znacznym stopniem

Znaczna grupa zainteresowanych pyta o to, czy orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności uprawnia do świadczenia. Prezes ZUS zaznaczyła, że nie, ponieważ jest to inne orzeczenie, niewymienione w ustawie.

- Ustawodawca wyraźnie określił, że chodzi o orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji – powiedziała szefowa ZUS.

Dodała, że osoby, które nie mają takiego orzeczenia, po złożeniu wniosku o świadczenie zostaną skierowane na badanie przez lekarza orzecznika ZUS.

Prof. Uścińska podkreśliła, że świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych będzie przysługiwało od miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek.

- Nie będzie miała znaczenia data wydania orzeczenia, pod warunkiem że lekarz orzecznik stwierdzi, iż w miesiącu złożenia wniosku osoba była już niezdolna do samodzielnej egzystencji – wyjaśniła szefowa ZUS.

Osoby po 75. roku życia

Przypomniała, że właściwe orzeczenie musi mieć każdy, kto chce otrzymać świadczenie, w tym również osoby po 75. roku życia, którym z racji wieku automatycznie przyznano dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty.

- Z naszych analiz wynika, że ok. 470 tys. osób pobierających dodatek pielęgnacyjny z racji wieku spełnia kryterium dochodowe. Jednak aby uzyskać nowe świadczenie, będą one musiały mieć orzeczoną niezdolność do samodzielnej egzystencji – wskazała.

Prezes ZUS podkreśliła, że przy ustalaniu wysokości świadczenia obowiązuje zasada „złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że nowe świadczenie będzie przysługiwało w wysokości nie wyższej niż 500 zł, przy czym łączna kwota tego świadczenia i innych świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 zł.

Zgodnie z tą zasadą uprawnione do świadczenia są również osoby, których suma świadczeń ze środków publicznych zawiera się w przedziale powyżej 1100 zł do 1600 zł. - Przykładowo, jeżeli suma tych świadczeń wynosi 1200 zł, to świadczenie uzupełniające zostanie przyznane w kwocie 400 zł. Z kolei jeśli suma świadczeń ze środków publicznych wynosi 1500 zł, to otrzymamy 100 zł – wyjaśniła prezes ZUS.

Zaznaczyła, że przy wypłacaniu świadczenia nie będzie żadnych zaokrągleń – system wyliczy dokładną kwotę świadczenia, np. 450,21 zł.

Do kryterium dochodowego będą brane pod uwagę prawie wszystkie pobierane świadczenia od państwa o charakterze innym niż jednorazowy, m.in. emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne, świadczenia z pomocy społecznej. Istotne będą także świadczenia emerytalno-rentowe z zagranicy.

Co się nie wlicza

Nie będą wliczane świadczenia o charakterze jednorazowym, np. zasiłki socjalne lub zasiłek pogrzebowy. Nie będzie wliczany także zasiłek pielęgnacyjny ani dodatki (np. dodatek kombatancki), dochody z pracy, renty cywilnoprawne, a także – w niektórych przypadkach – renta rodzinna.

- Do dochodu nie będzie wliczana renta rodzinna przyznana po zmarłym rodzicu osobom, które stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat lub przed ukończeniem 25 lat w przypadku kontynuowania nauki – powiedziała prof. Uścińska.

Szefowa ZUS podkreśliła, że świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało nie tylko polskim obywatelom. O dodatek będą się mogli ubiegać także cudzoziemcy, w tym obywatele państw członkowskich UE, legalnie przebywający na terytorium RP.

Rząd szacuje, że roczny koszt wprowadzenia świadczenia uzupełniającego to ok. 4,5 mld zł. Świadczenie i koszty obsługi mają być finansowane z pieniędzy Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Przewidziano także możliwość udzielenia pożyczki z Funduszu Pracy oraz dotacji z budżetu państwa.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Trzeba podziękować
  Borzoi
  30.08.2019, 21:56
  Ludzie nie narzekajcie. Nasza władza myśli o nas. Cała nasza ojczyzna już wie, że każdy niepełnosprawny ma wszystko za darmo, wszędzie bez kolejki a teraz jeszcze 500+. Nikt wam nie uwierzy, że to lipa. Pozostaje być wdzięcznym i podziękować przy wyborach.
  odpowiedz na komentarz
 • mama
  mama
  29.08.2019, 21:49
  Czyli osoba ze znacznym stopniem może okazać się osobą zdolną do samodzielnej egzystencji tak? No nie do pojęcia dla mnie jak to możliwe. Już chciałabym wiedzieć gdzie będzie można się odwoływać. Jeżeli lekarz orzecznik ZUS stwierdzi co innego niż Powiatowa Komisja ...
  odpowiedz na komentarz
 • Anna Komorowska
  Szok
  29.08.2019, 18:39
  cos jest nie tak..Niech zostaną zliwkidowane Komisje ds. orzeczen ZUS i PCPs...które orzeczenie jest ważne? Zus przyznał na stale I gr a ten drugi urząd umiarkowany czyli drugi...ten sam czlek, te same choroby i to samo inwalidztwo...Ja inwalidka nie mam szans, ponieważ nie nosze jeszcze pampersow mimo swoich 70 lat z niepelnospranosciai...5,7,3...
  odpowiedz na komentarz
 • Do: Maria
  Mistrz
  28.08.2019, 23:02
  Nie potrafisz liczyć, ale mnie to nie dziwi. Dla osoby mało inteligentnej kilkadziesiąt złotych zastępuje 500. Ile rząd PIS płaci za każde dziecko miesięcznie ? 500. Ile więcej dostałaś miesięcznie od PIS ( i wszyscy, którzy nie łapią się na "niezdolność do samodzielnej egzystencji z ZUS) ? 74 z 13tki, 31 z zasiłku, czyli 105 zł. A gdzie 400 ? Rocznie 400, to 4800 zł w kieszeni. Biorąc pod uwagę fakt, iż także wychowałem dwoje dzieci, które są w wieku 22 i 25 lat, za dzieci nigdy nie dostałem NIC. Czy PIS woli płacić za wychowanie dzieci tym, którzy nie pracują ? TAK. Czy PIS chce płacić za dzieci mimo tego, że za kilkanaście lub kilka lat te dzieci wyjadą za granicę ? TAK. Czy zostawia rencistów i emerytów daleko za podwyżkami pensji i za PKB ? TAK. Domagam się poszanowania ludzi pracujących, a nie finansowania obiboków. Renciści/niepełnosprawni, to ludzie UBEZPIECZENI, którym należy się godne życie. Nie można dbać tylko o "najuboższych" rencistów, bo to promuje szarą strefę. Wystarczy MYŚLEĆ. Myślenie nie boli. Należy na maksa osłabić PIS i przede wszystkim iść na wybory i nie głosować też na Platformę. Są inne partie, które mogą wymóc na PISie pewne zmiany ustawowe. PIS nie myśli i wciąż wszyscy się o tym przekonujemy. Ktoś jeszcze ogląda TVPIS ?
  odpowiedz na komentarz
 • "Nie głosować na PIS"
  Maria
  28.08.2019, 12:45
  Mistrzu, wielokrotnie juz na tym forum piszasz nieprawde. Cytat"PIS karmi ludzi obietnicami podwyżek pensji, ale już nie rent i emerytur.......... Rencistów i emerytów PIS zostawi w głębokim poważaniu. " koniec cytatow. Jak mozna byc tak niedoiformowanym lub nieczytajacym prasy lub innych mediow. Mysle, ze jestes rencista lub emerytem czy Ty nie otrzymales w tym roku 2019 podwyzki swojej renty lub emerytury i to nie 5 zl jak dostalam za PO/PSL tylko ok. 50 zl, lub tzw. 13-stej renty lub emerytury w wysokosci ok. 900 zl, dostalam rowniez po chyba 13 latach podwyzke zasilku pielegnacyjnego ze 150 do 180 zl, a poprzedni rzad nawet o ZLOTOWKE, nie podwyzszyl a moze Twoje dzieci lub wnuki nie otrzymaly 500 zl co miesiac, dlaczego dalej wypisujesz te bzdury czas zalozyc okulary lub zdjac "te rozowe", obudzic sie z letargu, Mistrzu do dziela przejzyj prase. Pomyslnego zdobywania biezacej wiedzy .
  odpowiedz na komentarz
 • pic na wode foto monta
  takie realia
  27.08.2019, 19:10
  "...osoby, które nie mają orzeczenia, po złożeniu wniosku o dodatek zostaną skierowane na badanie przez lekarza orzecznika ZUS. Juz to widze jak chętnie orzecznicy beda podwyzszac orzeczenie haha. Strach isc na taka komisje bo z wiekszym prawdopodobienstwiem obniza stopien niepelnosprawnosci niz podwyzsza.
  odpowiedz na komentarz
 • pic na wode foto monta
  takie realia
  27.08.2019, 17:36
  "...osoby, które nie mają orzeczenia, po złożeniu wniosku o dodatek zostaną skierowane na badanie przez lekarza orzecznika ZUS. Juz to widze jak chętnie orzecznicy beda podwyzszac orzeczenie haha. Strach isc na taka komisje bo z wiekszym prawdopodobienstwiem obniza stopien niepelnosprawnosci niz podwyzsza.
  odpowiedz na komentarz
 • pic na wode foto monta
  takie realia
  27.08.2019, 17:30
  "...osoby, które nie mają orzeczenia, po złożeniu wniosku o dodatek zostaną skierowane na badanie przez lekarza orzecznika ZUS. Juz to widze jak chętnie orzecznicy beda podwyzszac orzeczenie haha. Strach isc na taka komisje bo z wiekszym prawdopodobienstwiem obniza stopien niepelnosprawnosci niz podwyzsza.
  odpowiedz na komentarz
 • Nie głosować na PIS
  Mistrz
  26.08.2019, 23:36
  ...wtedy coś się może zmieni. Wystarczy kilka procent, które PISowi zabraknie do większości, a wtedy do głosu dojdzie inna partia, która w ramach koalicji może wymusić zmianę. PIS karmi ludzi obietnicami podwyżek pensji, ale już nie rent i emerytur. Każdy inteligentny wie, że kiedy rosną pensje, rosną automatycznie ceny wszystkiego, czyli galopuje inflacja. Rencistów i emerytów PIS zostawi w głębokim poważaniu. Ktoś ma wątpliwości ? Proszę, głosujcie na kogokolwiek innego, oprócz Platformy.
  odpowiedz na komentarz
 • Renta rodzina
  Monia
  26.08.2019, 21:41
  Witam może mi ktoś powiedzieć czy jak mam po mężu rentę rodzina 1511 brutto i dodatku pielegnacyjnego z ZUS 222zl to będzie należało mi się te 500+???Proszę o odpowiedź
  odpowiedz na komentarz
 • Pytanie.
  Kasia
  26.08.2019, 19:43
  A jak się kwalifikuję zapis: "całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji"
  odpowiedz na komentarz
 • zailek
  sama
  26.08.2019, 14:17
  Dobra zmiana wyrównanie poziomu życia a najsłabszych chorych od urodzenie podzieliły jak można kolejny Rząd zostawił niepełnosprawnych gr 2 umiarkowany którzy nie z lenistwa nie mogli pracować na emeryturę wszystko drożeje jak mamy żyć
  odpowiedz na komentarz
 • Pracujący niesamodzielny.
  ON.
  26.08.2019, 14:13
  Dodatek dostanie niezdolny do samodzielnej egzystencji ale zdolny do pracy i pracujący.
  odpowiedz na komentarz
 • pomoc
  sama
  26.08.2019, 14:12
  Dobra zmiana wyrównanie poziomu życia a najsłabszych chorych od urodzenie podzieliły jak można kolejny Rząd zostawił niepełnosprawnych gr 2 umiarkowany którzy nie z lenistwa nie mogli pracować na emeryturę wszystko drożeje jak mamy żyć
  odpowiedz na komentarz
 • znaczne zmiany dla znacznych.
  wiśniowy
  26.08.2019, 12:51
  Co ze świadczeniami z biura emerytalnego MSWiA i KRUS ,bo pojawiły się sprzeczne informacje .
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas