Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Poznań: rusza akcja badań laryngologicznych w zakładach pracy

26.08.2019
Autor: PAP, fot. Jesper Aggergaard / unsplash.com
mężczyzna w gabinecie lekarskim odwrócony tyłem, lekarz kładzie mu rękę na górnej części pleców

Bezpłatne badania laryngologiczne przeprowadzać będą w siedzibach wielkopolskich firm lekarze ze Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu. Przedsięwzięcie ma pomóc w szybkim rozpoznawaniu nowotworów głowy i szyi.

Akcja zdrowotna „Pracodawca dbający o zdrowie pracowników” jest inicjatywą kierownika Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej prof. Małgorzaty Wierzbickiej. Zaliczające się do grupy chorób z dziedziny laryngologii nowotwory głowy i szyi stanowią w Polsce około 6 proc. nowotworów i są przyczyną około 5 proc. zgonów z powodu choroby nowotworowej.

Jak poinformowała koordynator ds. programów profilaktycznych i przesiewowych poznańskiego szpitala Katarzyna Kukawska, w przedsięwzięcie polegające na przeprowadzeniu w siedzibach wielkopolskich firm bezpłatnych badań laryngologicznych zaangażowały się już pierwsze duże przedsiębiorstwa: firmy logistyczne, handlowe, producent opon i regionalny przewoźnik kolejowy, spółka Koleje Wielkopolskie.

Nowotwory głowy i szyi to nowotwory zlokalizowane w obrębie jamy nosowej i ustnej, języka, gardła, krtani, ślinianek, zatok oraz ucha. Pojawiające się objawy nie są charakterystyczne, a pierwsze symptomy mogą przypominać zwykłe przeziębienie. Z tego powodu w początkowym stadium choroby są rzadko rozpoznawane.

Trudna diagnoza

- Wszelkiego rodzaju zmiany są traktowane przez chorego pobłażliwie i nie budzą żadnych podejrzeń. Pacjenci często ograniczają się do środków antyseptycznych, czy leków na chrypkę i ból gardła. Tymczasem każda zmiana powstająca w obrębie głowy i szyi, która utrzymuje się dłużej niż trzy tygodnie powinna być niezwłocznie zobaczona przez specjalistę – poinformowała Katarzyna Kukawska.

W ramach prowadzonej akcji zdrowotnej pracownicy biorących udział w przedsięwzięciu firm zostaną przebadani – wraz z oceną węzłów chłonnych. W koniecznych przypadkach dalsze działania prowadzone będą już w szpitalu; konieczne może być badanie endoskopowe lub badanie obrazowe USG. Ostateczne rozpoznanie stawiane będzie na podstawie badania histopatologicznego fragmentu tkankowego pobranego ze zmiany lub guza.

Akcja zdrowotna prowadzona jest w ramach programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi „Daj sobie szansę”, który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego i Wdrażany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020. Szpital czeka na kontakt od przedstawicieli przedsiębiorstw zainteresowanych udziałem w przedsięwzięciu.

Eksperci podkreślają, że rośnie liczba zachorowań oraz liczby zgonów z powodu nowotworów głowy i szyi. Są one traktowane jako choroba cywilizacyjna; są tytoniozależne i alkoholozależne, na ich rozwój ma również wpływ zanieczyszczone środowisko.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas