Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Będą nakręcać na pracę. Wyprawa rowerowa po Podkarpaciu

27.08.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
rowerzysta widoczny od tyłu jedzie ścieżką po obu stronach zieleń

Osoby z niepełnosprawnościami i pracodawcy wezmą udział w wyprawie rowerowej Nakręceni na pracę - rowerem przez Podkarpacie, zachęcając pracodawców do zatrudniania osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wyprawa wyruszy 12 września z Jarosławia i potrwa tydzień.

Organizatorem wydarzenia jest jarosławskie koło Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (Centrum DZWONI) prowadzone przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI). Jest to jedyna na Podkarpaciu agencja wspierająca osoby z niepełnosprawnością intelektualną w znalezieniu, podjęciu i utrzymaniu pracy na otwartym rynku.

Jak poinformowała koordynatorka akcji Magdalena Dec-Kiełbasa celem wyprawy jest zachęcenie pracodawców do zatrudniania osób z niepełnosprawnością intelektualną i pokazanie, że mogą one być pełnowartościowymi pracownikami, „bez specjalnych praw czy przywilejów”.

- Tą akcją chcemy „budzić” firmy prywatne, organizacje pozarządowe i jednostki samorządu terytorialnego do tworzenia szans dla tej szczególnej grupy osób – powiedziała Magdalena Dec-Kiełbasa.

Wyprawa wyruszy 12 września z Jarosławia, a zakończy się 18 września w Zarzeczu. Wezmą w niej udział osoby z niepełnosprawnościami, pracodawcy, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych.

- Po drodze uczestnicy odwiedzą Leżajsk, Kolbuszową, Rzeszów, Krosno, Sanok i Przemyśl. Na koniec każdego odcinka odbędzie się happening promujący ideę zatrudnienia wspomaganego z udziałem mieszkańców tych miast – poinformowała koordynatorka.

Jednocześnie zachęciła wszystkich do włączenia się w akcję i towarzyszenie na trasie przejazdu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • nadal brak ofert.
    Anna
    31.08.2019, 14:11
    Podkarpacie to tereny, gdzie wszystkie fabryki zostały zlikwidowane w ramach przekształceń, a odradzająca się manufaktura nie jest zainteresowana niepełnosprawnymi. Owszem tacy co są pełnosprawni i mają umiarkowany stopień to i tak jest im trudno znaleźć coś innego niż sprzątanie, czy ochrona. Fakt, że brakuje budowlańców nie daje szansy niepełnosprawnym, bo większość ich do tego zawodu się nie nadaje. Proste cykliczne prace w fabrykach takich jak były dawniej są obecnie prawie nieosiągalne dla zdrowych a co dopiero dla niepełnosprawnych. Na podkarpaciu była od czasu wojny bieda i może w mniejszym stopniu ale jest nadal, a niepełnosprawni są złem koniecznym tak jakby byli winni temu, że szanowne instytucje i rodziny odpowiedzialne za ich wychowanie "miały daleko gdzieś ich leczenie". Rzadko ale są też losowe niezawinione przez nikogo inwalidztwa. Brak pracy powoduje całkowitą zależność osób niepełnosprawnych i plus dla nich jeżeli mają dobre rodziny, które ich całkowicie lub częściowo utrzymują. Dla samo startujących szansa nawet z tworzonymi akcjami jak ta (za co brawo organizatorom) jest prawie zerowa.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas