Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nowy sprzęt w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych

28.08.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
aparat do mammografii

W ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych 20 placówek medycznych kupi nowe mammografy i wyposażenie zakładów radioterapii. Umożliwią to umowy zawarte we wtorek, 27 sierpnia, przez przedstawicieli szpitali i Ministerstwa Zdrowia.

Resort przekazał, że podpisano 29 umów na ponad 31 mln zł. Lista zakupów obejmie nowoczesne mammografy, aparaty do brachyterapii (jednej z metod radioterapii nowotworów – PAP) i stacje planowania leczenia.

Większość beneficjentów będzie realizować zadanie „Doposażenie zakładów radioterapii” w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Wieloletnim priorytetem tego programu jest wyrównanie różnic w dostępie do leczenia napromienianiem w poszczególnych regionach Polski. Szczególnie tam, gdzie dostęp do takich świadczeń nie osiągnął wskaźnika rekomendowanego przez Europejskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej. Głównym celem w 2019 r. jest zakup akceleratorów, stacji planowania leczenia, a także aparatów HDR (High Dose Rate, z użyciem źródła o wysokiej mocy – PAP).

Nowoczesny sprzęt do radioterapii trafi do Białegostoku, Bielska-Białej, Brzozowa, Bydgoszczy, Częstochowy, Gdańska, Gdyni, Gliwic, Katowic, Kielc, Koszalina, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Opola, Szczecina, Warszawy, Wrocławia i do Zielonej Góry.

Kolejnym zadaniem Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, na które we wtorek podpisano umowy, jest „Zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania nowotworów – mammografy”.

„Chcemy zapewnić pacjentkom jak najwyższe standardy badań. A wiemy, że najkorzystniejszym kierunkiem jest dążenie do realizacji badań skriningowych właśnie w systemie cyfrowym. Ten system jako jedyny minimalizuje zagrożenie wynikające z promieniowania jonizującego, dlatego chcemy, by tak bezpieczne mammografy pojawiły się w jak największej liczbie szpitali” – wskazał cytowany w komunikacie resortu wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Nowoczesne mammografy trafią do Gdyni, Olsztyna, Koszalina, Poznania i do Warszawy.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • po prostu full wypas
    Ola
    28.08.2019, 17:06
    Aż 20 placówek medycznych kupi nowe mammografy! Ojej, na całą Polskę, aż 20 placówek! Jaki sukces! Czy naprawdę jest się czym chwalić? Czy w Polsce jest tylko 20 medycznych placówek? PIS porozdawał po 500+ , a na służbę zdrowia kasy zabrakło.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas