Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wielkopolska: 5,5 mln zł z PFRON dla samorządów

30.08.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
polskie banknoty i monety

5,5 mln zł z PFRON trafi do 27 wielkopolskich powiatów na wsparcie dla osób z niepełnosprawnością w ramach programu wyrównywania różnic między regionami. Dzięki tej kwocie samorządy będą mogły m.in. zadbać o transport osób z niepełnosprawnością i usuwanie barier architektonicznych.

W piątek, 30 sierpnia, w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu prezes PFRON Marlena Maląg podpisała z przedstawicielami sześciu powiatów kolejne umowy; dofinansowanie PFRON w ramach podpisanych umów na wyrównywanie różnic opiewa na kwotę 1,3 mln zł. Ze środków skorzysta około tysiąca osób z niepełnosprawnością z powiatów czarnkowsko-trzcianeckiego, nowotomyskiego, poznańskiego, pilskiego, szamotulskiego i tureckiego.

- Wielkopolskie powiaty stają się coraz bardziej dostępne. Zmiany, które dokonują się na naszych oczach, mają wpływ na codzienne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w lokalnych społecznościach – powiedziała w piątek Marlena Maląg.

Dzięki pozyskany środkom do potrzeb osób z niepełnosprawnością przystosowane zostaną szkoły w Wieleniu i Pile, gminne przedszkole w Wieleniu oraz internat Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zbąszyniu, który zostanie wyposażony w windę. Zakupionych zostanie także dziewięć mikrobusów dla osób z niepełnosprawnością i jeden autobus.

- Nowe pojazdy pozwolą na udział osób niepełnosprawnych w zajęciach organizowanych przez lokalne szkoły, centra edukacyjne, środowiskowe domy samopomocy czy warsztaty terapii zajęciowej. Pieniądze trafią także do szkół, przedszkoli czy na zadania związane z rehabilitacją – powiedziała prezes Maląg.

Wyrównywanie różnic

W sumie na wyrównywanie różnic między regionami PFRON przekazuje w tym roku samorządom województwa wielkopolskiego środki w wysokości około 5,5 mln złotych. Zakupionych zostanie m.in. 31 mikrobusów i trzy autobusy. Dzięki dofinansowaniu Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Dom - Nasz Świat” utworzy w Lesznie warsztat terapii zajęciowej.

Program wyrównywania różnic między regionami ma zwiększać dostęp do rehabilitacji zawodowej i społecznej. W tym roku w całej Polsce planowana jest realizacja 570 projektów na łączną kwotę 65 mln złotych.

Na poprawę warunków transportowych PFRON przeznaczy w 2019 roku blisko 34,7 mln złotych, to ponad 4,6 mln więcej niż rok wcześniej. W 2019 r. zakupionych zostanie w sumie 357 pojazdów, w tym 302 mikrobusy i 55 autobusów.

Fundusze trafią także do urzędów, szkół i środowiskowych domów samopomocy, które zniwelują bariery dostępności dla osób z niepełnosprawnością. Zwiększy się też dostępność warsztatów terapii zajęciowej.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • zycze radnym -by zostali O/N bo ta sa bzdury-
    bk
    31.08.2019, 19:06
    czekam dwa lata na turnus rehabilitacyjny POPR Szamotuly-odpowiadaja brak pieniedzy
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas