Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak złożyć wniosek o 500 plus dla szwagra, który nie mówi i nie chodzi?

17.01.2020
Autor: B.

Mam szwagra w wieku 41 lat całkowicie niezdolnego do samodzielnej egzystencji, właściwie od pierwszych miesięcy po urodzeniu (nie chodzi, nie mówi, pełny niedowład nóg i rąk, kontakt utrudniony). Nie jest ubezwłasnowolniony, rodzice pobierają z ZUS rentę socjalną, zasiłek pielęgnacyjny. Chcą skorzystać z tzw. 500+ dla niepełnosprawnych. Czy wystarczy złożenie wniosku do ZUS podpisane w zastępstwie przez rodzica (szwagier nie może się podpisać), czy wymagane jest przeprowadzenie procedury ubezwłasnowolnienia. Jeśli konieczne jest ubezwłasnowolnienie, to jak wygląda procedura i ile może trwać.

Szanowny Panie,

Napisał Pan, iż Pana szwagier: nie chodzi, nie mówi, ma pełny niedowład nóg i rąk, kontakt jest z nim utrudniony. Jednakże rozumiem, że jakiegoś rodzaju kontakt z Pana szwagrem jest, np. rozumie co do niego się mówi i może potwierdzać to, co mu zostaje przeczytane/powiedziane kiwnięciem głowy. W takiej sytuacji można rozważyć kwestię osobistego złożenia wniosku o 500+ do protokołu w ZUS.

Zalecam spróbowanie, aby ustanowić dla Pana szwagra pełnomocnika (np. pełnomocnictwo  notarialne). Notariusz może przyjechać do domu i sporządzić pełnomocnictwo, które pomoże w załatwianiu wielu spraw szwagra w przyszłości. Notariusz wcześniej jednak musi się upewnić czy Pana szwagier rozumie dokonywaną czynność i jest jej świadomy (jest to warunek dokonania czynności). W sytuacji, gdy nie będzie jednak kontaktu z Pana szwagrem (opisanego jak wyżej), pełnomocnictwo nie zostanie sporządzone. W tej sytuacji trzeba będzie pomyśleć na przyszłość o kwestii ubezwłasnowolnienia. Postępowanie sądowe w tym zakresie może trwać około roku.

Można jeszcze spróbować skorzystać z art. 183 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym dla osoby niepełnosprawnej ustanawia się kuratora, jeżeli osoba ta potrzebuje pomocy do prowadzenia wszelkich spraw albo spraw określonego rodzaju lub do załatwienia poszczególnej sprawy. Zakres obowiązków i uprawnień kuratora określa sąd opiekuńczy. Kuratelę uchyla się na żądanie osoby niepełnosprawnej, dla której była ustanowiona.

Podpisanie się za osobę pełnoletnią (jego imieniem i nazwiskiem jest niedopuszczalne). Z upoważnienia za osobę może podpisać się tylko pełnomocnik lub opiekun (w przypadku ubezwłasnowolnienia).      

 

 Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas