Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zmiana stopnia niepełnosprawności

23.10.2019
Autor: S.

Cierpię na spore schorzenie kręgosłupa głęboką skoliozę i lordozę, które pojawiły się, gdy miałam 12 lat. Nie mam problemu z samodzielnym poruszaniem się, jednak nie mogę podjąć żadnej pracy fizycznej ze względu na moje schorzenie, które mogłoby się pogłębić i powodować dodatkowe bóle. Od wielu lat miałam orzekany umiarkowany stopień niepełnosprawności, jednak w sierpniu br. został mi przyznany lekki stopień niepełnosprawności, mimo że mój stan w żadnym stopniu nie poprawił się (bo jest to niemożliwe). Czy w klasyfikacji coś się zmieniło? Na jakiej podstawie orzecznicy mogli zmienić mój stopień niepełnosprawności? Czy odwoływanie się ma jakiś sens? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Szanowna Pani,

Uważam, że odwołanie się ma sens, pod warunkiem że czuje Pani, że jest  w stanie obronić swoje stanowisko. Przede wszystkim zawsze zalecam jednak bardzo dokładne przygotowanie się do złożenia odwołania. Ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności, bowiem orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka. Należy więc pamiętać, że o stopniu niepełnosprawności decyduje też ocena możliwości poprawy funkcjonowania osoby zainteresowanej.

Dlatego w przypadku złożenia odwołania, zalecam zawsze bardzo dokładne przedstawienie dokumentacji medycznej potwierdzającej istnienie i przebieg schorzenia/schorzeń, na które Pani cierpi oraz odpowiednie opisanie tych schorzeń, ich wpływu na Pani funkcjonowanie i uzasadnienie istnienia przesłanek warunkujących przyznanie danego stopnia niepełnosprawności. Gdy np. ubiegamy się o stopień umiarkowany niepełnosprawności, niezwykle ważne jest wykazanie, że spełniamy przesłanki, którymi charakteryzuje się ten stopień niepełnosprawności. 

Niestety bardzo często zapominamy, że zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy, i składamy wniosek o orzeczenie, nazwę to „automatycznie” (bo zawsze orzekano wobec mnie stopień umiarkowany). Brak odpowiedniego przygotowania się do postępowania przed PZON skutkować może następnie długotrwałą procedurą obejmującą postępowanie przed WZON i postępowanie sądowe.  

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas