Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne a emerytura

23.10.2019
Autor: P.

Od kilku lat dostaję świadczenie pielęgnacyjne 1583 PLN na córkę upośledzoną w st. znacznym.1 sierpnia br. skończyłem 66 lat i wystąpiłem do ZUS we Wrocławiu o emeryturę. Otrzymałem ją i dostaję ją od lipca br. ZUS oddzielnym pismem z końca lipca zawiadomił właściwy organ tj. GOPS o mojej emeryturze. Nawet pani z ZUS rozmawiała z kierowniczką tegoż GOPS-u o mojej emeryturze! Ze słów przedstawiciela GOPS-u dowiedziała się, że ja nadal mimo emerytury będę otrzymywał to świadcz. pielęgnacyjne! Jakie jest prawo w Polsce! To świadczenie dostaję nadal! Chcę być w porządku, jestem uczciwym Polakiem!Czy to jest zgodne z prawem?

Szanowny Panie,

świadczenie pielęgnacyjne (1583 zł) lub specjalny zasiłek opiekuńczy (620 zł.) co do zasady nie jest przyznawane osobom posiadającym ustalone prawo do emerytury. Niemniej jednak niedawno zapadło ważne nieprawomocne orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim dotyczące możliwości pobierania części świadczenia pielęgnacyjnego przy jednoczesnym pobieraniu emerytury. Warto zatem udać się do wydziału świadczeń rodzinnych w Pana gminie, aby uzyskać pełne informacje.

Zgodnie z art. 17 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych - świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli:

  1. osoba sprawująca opiekę:
  • ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w ustawie z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym,
  • ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas