Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Częstochowa chce być przyjazna dla osób z niepełnosprawnością

12.09.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
widok na jasną górę i pomnik jana pawła II na placu kilka osób

Wszystkie projekty i inwestycje realizowane przez jednostki samorządowe w Częstochowie mają być przyjazne dla osób z niepełnosprawnością. Po kilku miesiącach konsultacji w środę, 11 września, miejskie wytyczne w tym zakresie stały się lokalnym prawem.

Projekt standardów, opracowany z inicjatywy m.in. społecznego rzecznika osób z niepełnosprawnościami, przygotował Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie. Dokument określa, w jaki sposób projektować przestrzeń, by maksymalnie zwiększyć jej użyteczność dla wszystkich – także tych, którzy ze względu na różne ograniczenia mają trudności ze swobodnym poruszaniem się.

Chodzi nie tylko o osoby z niepełnosprawnością – na wózkach, niewidome, słabowidzące czy niedosłyszące, ale także o seniorów, kobiety w ciąży, osoby o bardzo niskim lub bardzo wysokim wzroście, ludzi z nadwagą, z urazami kończyn, a nawet tych, którzy przemieszczają się np. z dużym bagażem.

W środę, 11 września, prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk podpisał zarządzenie wprowadzające w życie nowe wytyczne.

- Od teraz wszystkie projektowane miejskie inwestycje będą musiały uwzględniać wytyczne, dzięki którym Częstochowa – krok po kroku – chce stawać się miastem znacznie bardziej przyjaznym osobom z rozmaitymi ograniczeniami – mówił prezydent.

Wskazał, że osoby z niepełnosprawnościami doświadczają dyskomfortu w publicznej przestrzeni znacznie częściej niż osoby sprawne fizycznie.

Działania służące przystosowaniu miejskiej przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością są częścią samorządowego programu „Kierunek przyjazna Częstochowa”, w którego ramach przygotowano podpisane w środę zarządzenie prezydenta miasta. Załącznikiem do niego są opracowane w zarządzie dróg „Wytyczne do projektowania przestrzeni publicznej w celu likwidacji barier architektonicznych”. Obejmują one 12 obszarów, gdzie można napotkać ograniczenia – od pokryw studzienek kanalizacyjnych przez poręcze przy schodach, po parkingi, przejścia dla pieszych, przystanki tramwajowe i autobusowe czy organizację przestrzeni komunikacyjnej.

Standardy dla wszystkich

Standardy będą obowiązywać w działaniach wszystkich komórek organizacyjnych urzędu miasta, miejskich jednostek oraz instytucji i podmiotów działających na ich zlecenie. Wypełnienie wytycznych będzie obowiązkowe podczas projektowania i realizacji inwestycji w przestrzeni publicznej.

Samorządowcy podkreślają, że dzięki nowemu prawu przestrzeń Częstochowy będzie dopasowywała się do specyficznych potrzeb osób z niepełnosprawnościami w sposób przemyślany, metodyczny i systemowy. Tego rodzaju ujednolicone standardy w polskich miastach są ciągle nowością – oceniają przedstawiciele urzędu miasta. Ich zdaniem przyjęcie standardów otwiera nowy rozdział w historii projektowania przestrzeni w Częstochowie.

Przykładem sprzyjających osobom z niepełnosprawnością rozwiązań są pasy dotykowe dla osób niedowidzących lub niewidomych wzdłuż przystanków komunikacji miejskiej – autobusowych i tramwajowych. Dotąd nie ma ustawowego obowiązku stosowania takich rozwiązań – w Częstochowie mają być one projektowane i stosowane, w ramach obowiązujących od środy standardów.

Nad wprowadzaniem wytycznych w życie ma czuwać Miejski Zarząd Dróg i Transportu, a monitorowaniem ich poprawnej realizacji zajmie się działający w mieście społeczny rzecznik osób z niepełnosprawnościami.

W ubiegłym roku Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „Bona Fides” przeprowadziło w Częstochowie monitoring dostępności usług samorządowych dla osób z niepełnosprawnościami w 24 obszarach. Badanie potwierdziło, że miasto stosuje wiele dobrych praktyk służących poprawie jakości życia osób z niepełnosprawnościami. Do podobnych działań samorząd zachęca działające w mieście podmioty. Firmy, sklepy i lokale działające zgodnie z tymi zasadami otrzymują certyfikaty „Miejsce przyjazne osobom z niepełnosprawnością”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas