Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nic o nas bez nas! Zarejestruj się na I Zjazd Kobiet z Niepełnosprawnościami i ich sojuszników

12.09.2019
Autor: inf. pras.
grafika z kobietą niewidomą i kobietą na wózku. Na całej grafice napis I Zjazd Kobiet z Niepełnosprawnościami

Już 21 września odbędzie się pierwsze takie wydarzenie w Polsce. Kobiety z niepełnosprawnościami i ich sojuszniczki oraz sojusznicy spotkają się, by porozmawiać o prawach i potrzebach kobiet z niepełnosprawnościami, zawiązać grupę wzajemnego wsparcia i aktywizmu oraz zastanowić się nad działaniami, zmierzającymi do wprowadzenia w życie zaleceń Komitetu ONZ ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami, w szczególności w zakresie praw kobiet z niepełnosprawnościami.

W październiku zeszłego roku Komitet ONZ ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami w przełomowych rekomendacjach dla Polski jasno wykazał, że dziewczyny i kobiety z niepełnosprawnościami należą do jednej z najbardziej marginalizowanych i dyskryminowanych grup społecznych. W związku z tym rząd polski powinien w trybie pilnym podjąć skuteczne kroki, by ich prawa zaczęły być respektowane. Niestety, mimo iż upłynął rok, na podstawie danych, naszych obserwacji oraz własnych doświadczeń mamy poczucie, że rekomendacje w kwestii wspierania kobiet z niepełnosprawnościami w Polsce nie zostały potraktowane poważnie. Dlatego zorganizowano I Zjazd Kobiet z Niepełnosprawnościami, który odbędzie się w godz. 10-14.30 w sobotę, 21 września, w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich przy ul. Długiej 23/25 w Warszawie.

Aby zgłosić się na wydarzenie należy wypełnić formularz.

Prawa kobiet = prawa człowieka

Koordynatorkami wydarzenia jest nieformalna grupa „Artykuł 6” założona i prowadzona przez aktywistki, działaczki, naukowczynie, artystki i liderki, którym zależy na wzmacnianiu oraz włączaniu w życie społeczne kobiet o różnym stopniu sprawności. Nazwa nawiązuje do artykułu 6. Konwencji ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami, który wprost mówi o zakazie dyskryminacji i zapewnieniu równego dostępu do wszelkich usług dla dziewczyn i kobiet z ograniczeniami sprawności. Prawa kobiet z niepełnosprawnościami to prawa człowieka!

Dofinansowanie Kongresu pochodzi z Funduszu Feministycznego.

Program wydarzenia i najświeższe informacje są dostępne na stronie wydarzenia na Facebooku.

Komentarz

  • Kolejna akcja "tylko dla kobiet"
    Tomecek
    12.09.2019, 18:04
    aż się niedobrze robi :(

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas