MŚ w pływaniu: Jabłońska ze złotem, Golus z brązem

12.09.2019
Autor: Adrian Lipiński, fot. Bartłomiej Zborowski / PKPar
Oliwia Jabłońska uśmiechnięta trzyma medal w zębach w drugiej ręce misia

Od 9 września w Londynie rozgrywane są pływackie mistrzostwa świata. Biało-czerwoni w środę, 11 września, wywalczyli dwa medale. Po złoto sięgnęła na dystansie 400 metrów stylem dowolnym w klasie niepełnosprawności S10 Oliwia Jabłońska, zaś z brązu na 100 m stylem motylkowym S8 cieszył się Michał Golus.

Z konkurencją 400 m stylem dowolnym S10 pań wiązaliśmy duże oczekiwania. Aktualną mistrzynią świata oraz mistrzynią Europy na tym dystansie jest Oliwia Jabłońska. 22-latka w eliminacjach uzyskała trzecią lokatę z czasem 4:38.00 przegrywając z rekordzistką świata i mistrzynią paraolimpijską Kanadyjką Aurelie Rivard o 1,23 s oraz o 0,13 s z Zarą Mullooly z Wielkiej Brytanii.

W wieczornym finale Jabłońska uzyskała rewelacyjny czas 4:29.65, który jest rekordem mistrzostw. Kanadyjkę Rivard pokonała o 0,77 s! Z brązu cieszyła się zawodniczka gospodarzy Mullooly. Nasza zawodniczka, która na igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro finiszowała czwarta, pokazała, że tym razem z Tokio chce wrócić z tytułem mistrzyni paraolimpijskiej.

Do finału 100 m stylem motylkowym z czwartym wynikiem awansował Michał Golus. Wicemistrz Europy na tym dystansie sprzed roku z Dublina w eliminacjach uzyskał czas 1.06.46 min. Do zwycięzcy Amerykanina Roberta Griswolda stracił 2,09 s. Przed nim uplasowali się mistrz Europy Dimosthenis Michalentzakis z Grecji (1:05.21 min.) oraz Jesse Aungles z Australii (1:06.27 min.).

W finale po złoto sięgnął Grek, który popłynął w czasie 1:01.94 min. Drugiego Amerykanina Griswolda pokonał o 0,87 s. Michał Golus pewnie obronił się przed atakującymi trzecią lokatę Duńczykiem Nielsem Mortensenem (1:05.40 min) i Australijczykiem Jesse Aunglesem (1:05.96 min). Brąz Polakowi dał czas 1:05.21 min., do złotego medalisty stracił 3,27 s. Polak, który był rewelacją mistrzostw Europy w Dublinie w zeszłym roku, gdzie wywalczył dwa złota i srebro, pokazał, że na świecie również stać go na medal igrzysk paraolimpijskich w Tokio w przyszłym roku. Dla Golusa był to już drugi start, na rozpoczęcie MŚ w poniedziałek, 9 września, zajął 7 miejsce na dystansie 100 m stylem dowolnym. Naszego pływaka czeka jeszcze 50 m stylem dowolnym oraz 200 m stylem zmiennym.

Dwukrotnie za podium

Dwukrotnie biało-czerwoni plasowali się tuż za podium. W środę, 11 września, Jacek Czech uplasował się tuż za podium wyścigu na 100 m stylem grzbietowym S2. Strata do medalu była jednak znaczna. We wtorek złotego medalu MŚ na 100 m stylem grzbietowym klasy S11 nie obronił Wojciech Makowski. Naszemu niewidomemu pływakowi zabrakło do brązu jedynie 0,16 s. Pierwszego dnia Makowski zajął również ósmą lokatę w sprincie na 50 m stylem dowolnym w swojej klasie niepełnosprawności.

W środę na ósmej lokacie zakończyli zmagania w MŚ Alan Ogorzałek na 400 m stylem dowolnym S10 oraz Joanna Mendak w wyścigu na 100 m stylem dowolnym S13. 16-letni Ogorzałek we wtorek zamknął również stawkę finalistów na 200 metrów stylem zmiennym S10. W środę do finału nie awansowali Kamil Rzetelski w wyścigu na 100 m stylem dowolnym S13 (10. miejsce) oraz Igor Hrehorowicz na 100 m stylem motylkowym S9 (19. miejsce).