Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sportowcy z zespołem Downa reprezentują Polskę na pływackich mistrzostwach Europy

12.09.2019
Autor: inf. pras.
sportowiec z zespołem Downa płynie w basenie

W dniach 15-22 września 2019 r. we włoskiej Olbii odbędą się mistrzostwa Europy w pływaniu osób z zespołem Downa. W wydarzeniu weźmie udział 123 zawodników z 17 krajów, w tym sześciu z Polski, którzy rywalizować będą na dystansach 50, 100 i 200 m we wszystkich stylach: dowolnym, klasycznym, grzbietowym, motylkowym i zmiennym. Polacy wezmą też udział w sztafetach mężczyzn 4x50 m w stylach dowolnym i zmiennym.

- Po raz pierwszy na mistrzostwa Europy osób z zespołem Downa jedzie tak liczna reprezentacja z Polski – mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł, założycielka Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (SONI). – Nasi zawodnicy spełnili ostre wymagania kwalifikacyjne, potwierdzając wysoki poziom wytrenowania, porównywalny z czołówką europejską. Pływanie to dyscyplina o najdłuższej historii w organizacji Sports Union for Athletes with Downa Syndrome, zajmującej się globalnie sportem osób z zespołem Downa. Pierwsze mistrzostwa odbyły sie w 2002 roku. Ponieważ każde kolejne przyciągały większą liczbę uczestników, organizator wprowadził minima, by dopuścić tylko najlepszych. Dziś jest to już sport kwalifikowany – mówiła.

Skład polskiej reprezentacji tworzą zawodnicy wieku od 15 do 31 lat, mieszkańcy Gliwic, Gubina, Rybnika i Warszawy. Wszyscy trenują w różnych klubach, a minima kwalifikacyjne uzyskali startując w zawodach krajowych, organizowanych przez Olimpiady Specjalne i Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni Razem. Szóstka najszybszych w Polsce pływaków z zespołem Downa jest jednocześnie najmłodszą z ekip, które będą rywalizować w Olbii. Każdy z polskich reprezentantów posiada dorobek medalowy w pływaniu oraz osiągnięcia w innych dziedzinach:

  1. Zofia Dzięcioł (ur. 2004 r.) - pływaczka, lekkoatletka i narciarka alpejska, multimedalistka i zdobywczyni tytułów mistrzowskich (w tym europejskiego) we wszystkich trenowanych dyscyplinach. W Olbii wystartuje w swoim koronnym stylu klastycznym na dystansie 50, 100 i 200 m oraz w stylu dowolnym na 50 i 100 m.
  2. Paweł Krupiński (ur. 1987 r.) - doświadczony zawodnik z najdłuższym stażem, wielokrotny złoty medalista mityngów ogólnopolskich Olimpiad Specjalnych oraz mistrzostw Masters, w których rywalizuje i wygrywa z zawodnikami pełnosprawnymi. W Olbii popłynie stylem klasycznym na dystansach 50, 100 i 200 m oraz 200 m stylem zmiennym.
  3. Bartosz Matusiewicz (ur. 1998 r.) - tegoroczny wicemistrz Polski na dystansie 50 m stylem grzbietowym. Trenuje też narciarstwo. W 2019 r. zdobył tytuł mistrza Polski w slalomie na zawodach Sprawni Razem w Zakopanem. W Olbii wystartuje na dystansie 50 m w stylach: dowolnym, klasycznym, grzbietowym i motylkowym oraz na 100 m w stylu dowolnym i klasycznym.
  4. Michał Mroziński (ur. 1997) - tegoroczny mistrz Polski na dystansie 50 m stylem grzbietowym. Członek kadry narodowej i reprezentacji Polski na mistrzostwach świata w Taekwondo 2018. We Włoszech będzie rywalizował na dystansie 50 m stylem dowolnym, grzbietowym i motylkowym oraz na 100 m kraulem i grzbietem.
  5. Jakub Muszyński (ur. 2003 r.) - pływak, narciarz i aktor. Wielokrotny złoty medalista Mityngów Pływackich Olimpiad Specjalnych. Utalentowany aktor teatralny i filmowy. W Olbii będzie walczył na dystansie 50 m w stylu dowolnym i klasycznym oraz 100 m w stylu klasycznym.
  6. Szymon Szymiczek (ur. 2004 r.) - najmłodszy w ekipie pływak, wyróżniający się najszybszymi czasami na zawodach krajowych Olimpiad Specjalnych. W Olbii będzie zdobywał doświadczenie na arenie międzynarodowej płynąc kraulem, grzbietem i klasykiem na dystansie 50 m.

Przebieg konkurencji pływackich z udziałem Polaków można będzie śledzić na funpage'u @fundacjasoni oraz stronach internetowych: www.fundacjasoni.pl i www.dsiso2019.it.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas