Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Tczew: Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych

16.09.2019
Autor: inf. prasowa
Przedstawienie Arlekin grupy z Bydgoszczy na scenie dziewczyna klęczy w powłóczystej białej sukience z wyciągniętymi rękami

XVII edycja Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych odbędzie się w dniach od 16 do 20 września w Tczewie. Wezmą w niej udział artyści z 28 zespołów reprezentujących kraje: Gruzję, Litwę Macedonię, Polskę, Rosję i Ukrainę. 

Prezentacje sceniczne XVII Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych odbywać się będą w dniach 17-19 września 2019 r. w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Podczas wszystkich prezentacji scenicznych swój talent zaprezentuje blisko 300 niepełnosprawnych uczestników. Celem jest tworzenie imprezy bez barier i ograniczeń, podczas której każdy będzie miał okazję wyrazić siebie, łamiąc stereotypy. Grupy występujące na scenie muszą przestrzegać jednej zasady - z uwagi na specyfikę imprezy przedstawienia muszą być nieme.

Tak jak zwykle zobaczymy przedstawienia lekkie, radosne, ale i poważne, zmuszające do refleksji.

Przedstawienia

Grupa Płomyki ze Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem (Malbork) za pomocą przedstawienia „Trzy małe świnki” przeniesie widza do świata bajek.

W przedstawieniu „Co innego cebula” Grupy Kworce z Gdańskiego Domu Pomocy Społecznej Orunia poznamy historię dwojga ludzi, którzy w niezbadanych okolicznościach trafiają do odległego nieznanego świata, który uczy poznawać i zrozumieć się wzajemnie. Przedstawienie ma uwrażliwić widza na inność, odmienność. Zobaczymy również historię uniwersalną, która fascynuje od setek lat. W przedstawieniu „Tristan i Izolda” Teatr Muzyczny Arlekin ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3 w Bydgoszczy zaprezentuje nam pełną pasji i emocji opowieść o miłości niemożliwej do spełnienia, miłości zrodzonej z marzeń i tęsknot.

W sumie zobaczymy 28 prezentacji scenicznych o bardzo różnej tematyce. Wszystkie przedstawienia oceniać będzie profesjonalne jury w składzie:

  • Jarosław Wojciechowski - teolog i menadżer kultury, dyrektor Centrum Kultury w Gdyni, jeden z założycieli Sceny SAM w Gdyni oraz Gdyńskiej Sceny Kabaretowej,
  • Natalia Kuropatwińska - nauczyciel w Zespole Placówek Specjalnych w Tczewie, terapeuta, od ponad dekady związana z realizacją Przeglądu Teatrów Wspaniałych,
  • Krystian Nehrebecki - aktor, reżyser teatralny i radiowy producent, twórca wydarzeń artystycznych.

Tradycyjnie, jak co roku, podczas gali wręczania nagród będzie można podziwiać występ najmłodszych artystów z Teatrzyku ze Stumilowego Lasu, który działa przy Przedszkolu Specjalnym w ZPS w Tczewie. 

Inne wydarzenia

Podczas Przeglądu Teatrów poza prezentacjami odbędą  się także: happening, warsztaty artystyczne dla uczestników, spotkanie dla opiekunów i wychowawców, a także dodatkowe zajęcia rekreacyjne.

Warsztaty prowadzone będą zarówno w Gołuniu na Kaszubach, w Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie oraz w Centrum Kultury i Sztuki. Zajęcia prowadzić będzie 8 animatorów. Prowadzone w ramach projektu warsztaty zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestików.

W tym roku dla uczestników przygotowaliśmy  m.in.; „Zamknij teatr w antyramie” - przeniesienie ze sceny za pomocą różnych technik plastycznych i zamknięcie w antyramie emocji i wrażeń doświadczonych w teatrze oraz „Zajęcia relaksacyjne - metody radzenia sobie ze stresem  scenicznym”, „Muzykoterapia - taniec integracyjny w teatrze”.

Występ gwiazdy

Tradycyjnie, jak co roku dla uczestników projektu wystąpi gwiazda polskiej sceny muzycznej. W tym roku oficjalne otwarcie przeglądu uświetni koncert Michała Wiśniewskiego. Po bardzo dobrym przyjęciu przez publiczność pierwszej odsłony trasy akustycznej Michała Wiśniewskiego „A niech gadają” artysta postanowił ponownie zaprezentować się w odsłonie akustycznej.

To osobisty komentarz Michała Wiśniewskiego do długiej drogi, przebytej w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Podczas koncertu będzie można usłyszeć największe przeboje Michała Wiśniewskiego i zespołu Ich Troje, takie jak „Powiedz”, „A wszystko to...” czy „Zawsze z Tobą chciałbym być”, a także piosenkę z najnowszego singla „Z nikim nie jest tak”, w wersjach akustycznych, na żywo.

Dużą gratką dla fanów jest fakt, że pojawią się piosenki nie wykonywane do tej pory na koncertach. Widzów zaczarują dźwięki płynące z pianina, basu, gitary oraz instrumentów perkusyjnych. Te koncerty z pewnością pozostaną na długo w pamięci każdemu, kto postanowi udać się na to muzyczne wydarzenie.

Koncert odbędzie się 17.09.2019 r. o godzinie 18:00 w Tczewskim Centrum Kultury i Sztuki.

Portal Niepelnosprawni.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.

Szczegółowy program wszystkich wydarzeń.
 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas