Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Rękodzielnia” – tak włączamy w kulturę w Mikołowie

18.09.2019
Autor: inf. prasowa
Warsztaty fotograficzne w Borowej Górze kobieta stoi przed grupą uczestników i coś im pokazuje

W galerii Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie czują się jak u siebie. - Jesteśmy już tu kolejny raz, tu przychodzimy na warsztaty i wystawy – chwali się podopieczna ośrodka dla osób niepełnosprawnych, Monika. To z myślą o nich mikołowska placówka przygotowała II edycję projektu „Rękodzielnia – jeszcze więcej sztuki”, w ramach którego osoby z niepełnosprawnością stają się pełnoprawnymi twórcami i uczestnikami kultury.

- Obserwując z jakim entuzjazmem przyjęto pierwszą edycję „Rękodzielni” wiedzieliśmy, że będziemy kontynuować nasze ubiegłoroczne działania. Warsztaty artystyczne, wyjazdy do muzeów i spotkania z artystami przyniosły uczestnikom wiele radości i korzyści. W tym roku zaproponowaliśmy nowe dziedziny twórczości, a ich efekty zobaczymy na wernisażu wystawy 17 października – mówi Izabela Paździorek-Jakubowska, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie.

Od marca prowadzone były tak zwane „Wizyty sąsiedzkie”.

- Uczestnicy projektu bardzo chętnie odwiedzali nas w Domu Kultury na warsztatach fotograficznych i plastycznych, z kolei muzykoterapię udało nam się zaprosić bezpośrednio do ich placówek. Niebawem będziemy gościć także choreoterapeutów, aby doświadczyć jeszcze jednej formy terapii przez sztukę – mówi Sandra Staletowicz, koordynatorka projektu.

Obecnie trwają przygotowania do wernisażu wystawy prac i towarzyszącego mu spotkania dyskusyjnego. Zaprezentujemy ponad 100 zdjęć.

Dobre zdjęcia

- Są rewelacyjne, bardzo autorskie – mówi Anna Geta, która prowadziła zajęcia fotograficzne.

- To się po prostu przydaje wiedzieć, jak się robi dobre zdjęcia. Każdy może być fotografem, tylko trzeba ćwiczyć i się starać – opowiada o swoich doświadczeniach Kamil z Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych w Borowej Wsi.

Gośćmi wernisażu będą specjaliści z całej Polski, którzy na co dzień zajmują się problematyką włączania osób z niepełnosprawnością w kulturę, m.in. Grażyna Aaondo-Akka. - Istotnym aspektem „Rękodzielni” od początku było także rozwijanie oferty Miejskiego Domu Kultury i poszukiwanie inspiracji dla naszych kolejnych działań. Liczymy, że nasi goście podzielą się wieloma interesującymi praktykami – mówi Izabela Paździorek-Jakubowska.

Projekt „Rękodzielnia – jeszcze więcej sztuki” realizowany jest  w ramach programu ministerialnego „Kultura Dostępna”. Partnerami wydarzenia są Ośrodek dla Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie Boże” w Mikołowie-Borowej Wsi, Zespół Szkół Specjalnych nr 2 w Mikołowie im. Marii Grzegorzewskiej, Warsztaty Terapii Zajęciowej PSONI w Mikołowie oraz Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Wyrach.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Portal Niepelnosprawni.pl oraz magazyn „Integracja” objęły projekt patronatem medialnym.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami powinny być jedną z grup priorytetowych do szczepień przeciwko COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas