Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy mam prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy?

16.01.2020
Autor: Z.

Od 01. 02. 2008 do 07. 08. 2014 roku sprawowałem opiekę nad niepełnosprawną wtedy 6-letnią córką. W dniu podjęcia opieki miałem własnoręcznie wypracowane ponad 30 lat pracy w tym ponad 29 lat i 9 m-cy okresów składkowych, i z tego powodu GOPS nie mógł mi odprowadzać składek emerytalno-rentowych, a ja sprawując opiekę nie mogłem być zatrudniony ani zarejestrowany w PUP, więc nie było kompletnie żadnej możliwości na odprowadzanie tych składek. Po zakończeniu opieki podjąłem zatrudnienie lecz stan mojego zdrowia gwałtownie się pogorszył i po 180 dniach chorobowego oraz 1 roku świadczeń rehabilitacyjnych lekarz orzecznik ZUS orzekł moją całkowitą niezdolność do pracy. Lecz ZUS odmówi mi prawa do renty, ponieważ nie spełniam żadnego warunku do jej przyznania, co jest spowodowane tylko i wyłącznie przez niezaliczenie mojej opieki jako pracy z powodu całkowitej niemożliwości opłacania przez ten czas składek rentowych. Informuję, że sądy 4 razy oddaliły moje odwołania.

Szanowny Panie,

sprawa, którą Pan przedstawił jak wynika z zapytania jest bardzo skomplikowana, tym bardziej jak Pan wskazał już czterokrotnie sądy orzekały w Pana sprawie. Może warto wystąpić do Prezes ZUS-u o przyznanie Panu prawa do renty w drodze wyjątku, biorąc pod uwagę fakt, iż z powodu poświęcenia Pana czasu na opiekę nad córką nie ma Pan (jak wskazuje Pan w emailu) odpowiednich lat pracy.

Zgodnie z art. 82 ustawy o emeryturach i rentach z FUS - 1. Prezes Rady Ministrów w szczególnie uzasadnionych przypadkach może przyznać emeryturę lub rentę na warunkach i w wysokości innej niż określone w ustawie.

2. Prezes Rady Ministrów przedstawia Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku kalendarzowego informację o przyznanych w roku poprzedzającym emeryturach i rentach na podstawie ust. 1.

Art. 83. 1. Ubezpieczonym oraz pozostałym po nich członkom rodziny, którzy wskutek szczególnych okoliczności nie spełniają warunków wymaganych w ustawie do uzyskania prawa do emerytury lub renty, nie mogą - ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek - podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym i nie mają niezbędnych środków utrzymania, Prezes Zakładu może przyznać w drodze wyjątku świadczenia w wysokości nieprzekraczającej odpowiednich świadczeń przewidzianych w ustawie.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas