Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Mniejsze kolejki na rehabilitację dla osób z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności

23.09.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Ewa Strasenburg
Starszy mężczyzna rehabilituje rękę i dłoń, przesuwając drążek na drewnianym urządzeniu rehabilitacyjnym, naprzeciw niego siedzi młody rehabilitant

Łatwiejszy dostęp do świadczeń medycznych dla osób z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności zakłada projekt uchwały Rady Ministrów pn. „Specjalne świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych”. Od września projekt jest w wykrazie prac rządu. Będzie on finansowany ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON).

Łatwiej dla wszystkich osób z każdym stopniem

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, działania w ramach nowego programu dopełniają rozwiązania szybszego dostępu do świadczeń medycznych z ustawy dla osób powyżej 16. rż. ze znacznym stopniem niepełnosprawności (Ustawa z dnia 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, Dz. U. poz. 932).

„Chcąc zapewnić szybszy dostęp do świadczeń z zakresu rehabilitacji medycznej także i dla innych osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, podjęto decyzję o objęciu działaniami programu rządowego osób niepełnosprawnych powyżej 16 roku życia, posiadających orzeczenia o stopniu lekkim, umiarkowanym bądź orzeczenie równoważne” – czytamy w opisie uchwały.

Zwrot do samodzielności

Program ma na celu umożliwić osobom z różnymi stopniami niepełnosprawności większą aktywność w społeczeństwie. Natomiast dla osób będących pod opieką np. domów pomocy społecznej, ośrodków pomocy społecznej czy centrów pomocy rodzinie – ma umożliwić powrót do samodzielności.

„Środki SFWON na realizację programu dostępne od 2019 r. (do 250 mln zł), powinny także pozytywnie oddziaływać na zmniejszenie kolejek w zakresie tych świadczeń dla całej populacji dorosłych obywateli w kraju” – czytamy w opisie uchwały.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to III kwartał 2019 r.

 

Komentarz

  • Rehabilitacjia
    Agnieszka
    25.09.2019, 22:37
    Jak narazie dostęp do rehabilitacji bez kolejek dotyczy osób niepełnosprawnych z orzeczeniem o stopniu znacznym. Szkoda że zapomniano o pozostałych niepełnosprawnych posiadających orzeczenie ze stopniem umiarkowanym i lekkim. Sama posiadam orzeczenie o niepełnosprawności stopnia lekkiego na narząd ruchu na stałe i tak naprawdę nie mogę rehabilitować się wtedy kiedy muszę, ponieważ nie mam stałego dostępu. Na NFZ mogę liczyć tylko raz lub góra dwa razy w roku po dwa tygodnie to jest żenujące. Jestem młodą osobą chorującą od prawie 30 lat jednocześnie pracującą. Moim zdaniem wszystkie osoby z naruszeniem narządu ruchu powinny mieć taki sam dostęp do rehabilitacji jak osoby ze znacznym stopniem.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas