Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne a okres niewykonywania pracy zaliczony do emerytury

16.01.2020
Autor: J.

Obecnie 2 rok pobieram świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad dzieckiem, na które przysługuje zasiłek pielęgnacyjny. MOPS nie odprowadza od świad. pielęgnacyjnego składek emerytalno-rentowych - posiadam minimalny okres zatrudnienia uprawniający do emerytury (22 lata stażu pracy + 5 lat studiów). Chciałabym zapytać: czy okres, w czasie którego nie wykonuję pracy (z powodu opieki nad dzieckiem, na które przysługuje zasiłek pielęgnacyjny i w tym czasie pobieram świad. pielęgnacyjne j.w.) - zgodnie z art. 7 pkt 5 lit. b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który stanowi, że okresami nieskładkowymi są okresy […] niewykonywania pracy – z powodu opieki nad dzieckiem […], na które ze względu na jego stan fizyczny, psychiczny lub psychofizyczny przysługuje zasiłek pielęgnacyjny - dodatkowo w granicach do 3 lat na każde dziecko - zostanie mi kiedyś zaliczony do emerytury jako okres nieskładkowy? (moje jedyne dziecko ma obecnie 12 lat).

Szanowna Pani,

nie wiem w jakim roku urodziła się Pani, a więc na jakich zasadach nabędzie Pani prawo do emerytury. Rozumiem także, iż skoro pobiera Pani świadczenie pielęgnacyjne, to nie pozostaje Pani w zatrudnieniu.

Zgodnie ze wskazanym przez Panią przepisem okres nieskładkowy to okres przypadający przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych oraz okresy niewykonywania pracy - z powodu opieki nad dzieckiem:

a) w wieku do lat 4 - w granicach do 3 lat na każde dziecko oraz łącznie - bez względu na liczbę dzieci - do 6 lat,

b) na które ze względu na jego stan fizyczny, psychiczny lub psychofizyczny przysługuje zasiłek pielęgnacyjny - dodatkowo w granicach do 3 lat na każde dziecko.

Jak stwierdził Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 9 października 2018 r. w sprawie o sygn. akt III AUa 145/18 stwierdził: „warunkiem zaliczenia okresu niewykonywania pracy przez ubezpieczoną, przypadającego przed dniem nabycia prawa do emerytury jest spełnienie przesłanek uzasadniających prawo do zasiłku pielęgnacyjnego, nawet wówczas gdy uprawniony nie korzystał z tego prawa. Ponadto przyjmuje się, że wykładnia językowa art. 7 pkt 5b u.e.r.f.u.s. nie pozostawia żadnych wątpliwości, że przesłanką uznawania dodatkowego urlopu wychowawczego za okres nieskładkowy jest spełnienie przez dziecko, choćby hipotetycznie przesłanek do zasiłku pielęgnacyjnego, nie zaś rzeczywiste ustalenie uprawnień do takiego świadczenia wyrażające się pobieraniem w tym czasie świadczenia. Taka wykładnia wynika jednoznacznie z zapisu dyspozycji normy, co do przysługiwania zasiłku na dziecko, a zatem ze spełnieniem do niego warunków, a nie z fizycznym pobieraniem zasiłku”.

Warto także mieć na uwadze art. 5. ust 1 i 2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zgodnie z którym:

1.  Przy ustalaniu prawa do emerytury i renty i obliczaniu ich wysokości uwzględnia się, z zastrzeżeniem ust. 2-5, następujące okresy:

  1. składkowe, o których mowa w art. 6;
  2. nieskładkowe, o których mowa w art. 7.

2.  Przy ustalaniu prawa do emerytury i renty oraz obliczaniu ich wysokości okresy nieskładkowe uwzględnia się w wymiarze nieprzekraczającym jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych.

Szczegółowych informacji proszę zasięgnąć u doradcy w najbliższym oddziale ZUS.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas