Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ustroń. Przez uzdrowisko do pracy

25.09.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. Mateusz Różański, archiwum własne Sanatorium Róża
budynek sanatorium róża w kształcie piramidy wejście z podjazdem i schodami pod filarami

W malowniczym uzdrowisku Ustroń, w Beskidzie Śląskim, PFRON realizuje pilotażowy program rehabilitacji kompleksowej. Osoby z niepełnosprawnością, do których adresowany jest projekt, będą mogły zaplanować swoją zawodową przyszłość podczas pobytu w górskim Sanatorium Róża, w jednym z charakterystycznych budynków, przypominających kształtem piramidy.

Program rehabilitacji kompleksowej ma pomóc powrócić na rynek pracy zarówno osobom, które w wyniku choroby lub wypadku utraciły zdrowie i nie są w już stanie wykonywać swojego zawodu, jak również pomóc zdobyć pracę osobom z niepełnosprawnością nieaktywnym zawodowo.

Służą temu trzy moduły programu: zawodowy, psychospołeczny i medyczny. Zespół specjalistów, złożony z lekarza, doradcy zawodowego, pośrednika pracy, psychologa i fizjoterapeuty, przygotowuje dla każdego uczestnika indywidualny program rehabilitacji, dostosowany do jego możliwości i oczekiwań.

ustroń duża biała nowoczesna sala z bardzo różnymi sprzętami do ćwiczeń

Nowy zawód lub podniesienie kwalifikacji

Stroną zawodową projektu rehabilitacji kompleksowej zajmuje się Zespół Doskonalenia Zawodowego (ZDZ) z Katowic, który dostosowuje działania aktywizacji zawodowej do potrzeb i możliwości każdego uczestnika. W ofercie szkoleń ZDZ jest ok. 200 kierunków i specjalności, spośród których uczestnicy będą mogli wybrać najodpowiedniejsze dla siebie.

ustro sala z wannami do hydromasażu

W niezwykle bogatej propozycji kursów są takie, które umożliwiają zdobycie nowego zawodu, np. elektryka, mechanika samochodowego, cukiernika czy fryzjera, ale też szkolenia podwyższające kwalifikacje, np. nauka języka obcego czy obsługa komputera. Katowicki ZDZ prowadzi stały monitoring zawodów najbardziej poszukiwanych na rynku pracy, aby efektywnie wesprzeć uczestników projektu w zdobywaniu i utrzymywaniu zatrudnienia.

Katowicki ośrodek na stałe współpracuje z siecią 25 ZDZ-tów w całym kraju, w szczególności w województwach: dolnośląskim, opolskim i lubuskim. Dodatkowo uczestnicy będą też mogli uzyskać odpowiednie uprawnienia przed Komisjami Egzaminacyjnymi ZDZ oraz potwierdzić zdobyte kwalifikacje rynkowe, dzięki współpracy z Krajowym Centrum Akredytacji i Regionalnym Centrum Walidacji, Egzaminowania i Certyfikacji.

Jak i gdzie szukać pracy?

Kursy i szkolenia to dużo, ale oprócz tego trzeba jeszcze wiedzieć, jak i gdzie szukać wymarzonej pracy. Dlatego każdy uczestnik będzie mógł skorzystać z porad pośredników pracy, którzy wyjaśnią, jak poruszać się po rynku pracy, opowiedzą, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna i jak należy ją przeprowadzić, by osiągnąć sukces.

ustroń łóżko do terapii w pokoju z niebieskim materacem i sprzęt specjalistyczny

Każda z osób wspólnie z pośrednikiem pracy zapozna się z ofertami pracodawców i wybierze najodpowiedniejsze dla siebie.Tym, którym marzy się własna firma zostanie zaoferowana pomoc przy zakładaniu działalności gospodarczej.

Wsparcie psychologiczne i społeczne

Powrót do pracy i życia w społeczeństwie po ciężkiej chorobie to trudny moment dla każdego człowieka. Dlatego w ośrodku kompleksowej rehabilitacji każdy uczestnik programu otrzyma wsparcie psychologa, nauczy się radzić sobie ze stresem, przewlekłym zmęczeniem, dowie się, jak poprawić koncentrację i pamięć.

W programie są też przewidziane warsztaty mające na celu poprawę funkcjonowania uczestnika w grupie.

Robot do rehabilitacji

Sanatorium Róża zdobyło renomę jako ośrodek specjalizujący się w rehabilitacji ortopedycznej i neurologicznej m.in. pacjentów mających problem ze spastycznością czy wiotkością mięśni, w tym chorych na stwardnienie rozsiane i osób po udarach mózgu.

Dumą ośrodka jest innowacyjny robot do rehabilitacji Luna, służący do terapii i diagnozy. Za jego pomocą można zmierzyć faktyczny zakres ruchu w każdym stawie oraz napięcie w mięśniach, co pomaga przy dobieraniu precyzyjnych terapii, uwzględniających potrzeby pacjenta.

robot Luna fizjoterapeuta siedzi na krzesełku przed robotem

Uczestnicy projektu rehabilitacji kompleksowej będą mogli korzystać dodatkowo m.in. z masaży, zimno- i ciepłolecznictwa, światłolecznictwa, elektrolecznictwa, kinezyterapii, terapii manualnej.

ustron sanatorium roza korytarz po lewej ściana z napisem ciepłolecznictwo po prawej oszklone drzwi

ustroń korytarz po lewej na ścianie napis światłoterapia i krzesła pod scianą wszystko w pastolowych kolorach

Ale i także kinesiotapingu, inhalacji, zabiegów wspomagających i hydroterapii. Do ich dyspozycji będą basen i jacuzzi terapeutyczne z wodą solankową. Przestrzeń basenowa jest dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach.

ustron basen po lewej widać drzewa i zieleń przez przeszklone ściany

ustroń jacuzzi drewniane leżaki i baseny z jacuzzi

ustroń basen i jacuzzi duża sala z nastrojowym oświetleniem i nowoczesnym sufitem

Dostępne są także sauny: fińska, turecka i sauna infrared.

ustroń sauna cała w jasnym drewnie

Terapia jeden na jeden

- W ankietach wypełnianych przez odwiedzających sanatorium maksymalne noty przyznawane są za profesjonalizm zespołu fizjoterapeutów, lekarzy i pielęgniarek oraz za jakość zabiegów – podkreśla prezes ośrodka Arkadiusz Zagrajek.

- W zespole mamy 14 fizjoterapeutów, dzięki którym terapia może odbywać się w relacji jeden na jeden – podkreśla Karina Krzemińska, kierowniczka rehabilitacji w Sanatorium Róża. – Regularnie wszyscy się spotykamy i wspólnie omawiamy sytuację każdego pacjenta, aby dopasować zajęcia do jego aktualnego stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb – dodaje.

Osoby, które zdecydują się na pobyt stacjonarny, będą miały zapewnione komfortowo przygotowane pokoje, pełne wyżywienie oraz możliwość korzystania z licznych atrakcji Ustronia po zajęciach rehabilitacyjnych.

sala jadalna z czterosobowymi miejscami przy stołach z bialym obrusem i krzesłami

Więcej o założeniach programu rehabilitacji kompleksowej.

O rehabilitacji kompleksowej realizowanej w ośrodku w Nałęczowie.

**

Sanatorium Uzdrowiskowe Róża

ul. Szpitalna 1, 43-450 Ustroń, Polska

Informacje na temat rekrutacji do programu kompleksowej rehabilitacji uzyskać można:

·         dzwoniąc pod nr tel.: 22 50 55 600 (pon.- pt. w godz. 9:00 -16:00)

·         pisząc na jeden z adresów e-mail: ork@pfron.org.pl oraz awejman@pfron.org.pl

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Marek
  Marek
  26.09.2019, 17:14
  Projekt ciekawy, ale nie odpowiada mi konieczność ciągłego pobytu w Ośrodku. Każdy ma jakieś swoje życie rodzinne.
  odpowiedz na komentarz
 • Dostosowanie
  Janusz
  26.09.2019, 11:56
  Złożyłem dokumentację, ale mnie nie zakwilifikowano. Dzęki zdjęciom domyślam się, że jedną z przyczyn jest oświetlenie w budynku. Przy mojej nadwrażliwości ośrodek ten jest po prostu dla mnie nieprzystosowany. Chyba muszę wymyśleć sobie zawód samemu, i to jakiś sensowniejszy niż łapacz much czy hodowca pcheł. Nie mam niestety mentora, który by mnie trzymał przy rynku pracy, dlatego skutek będzie nieprzewidywalny. Np. programowanie wskaźnikami bez zmiennych. Aktualnie modne jest programowanie zmiennymi bez widocznych wskaźników.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas