Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dodatkowy urlop osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności

16.01.2020
Autor: M.

Posiadam umiarkowany stopień o niepełnosprawności, pracowałam u jednego pracodawcy w tym roku od marca do sierpnia (cały etat), tam wykorzystałam tylko należny urlop wypoczynkowy liczony proporcjonalnie, w sierpniu zatrudniłam się w innym miejscu (pełny etat), umowa próbna na trzy miesiące, chciałabym jednak nie przedłużać umowy, zbyt ciężka praca fizyczna. Panie z działu kadr twierdzą, iż dodatkowy urlop 10 dni (niepełnosprawność) pomimo niewykorzystania za ten rok należy mi się proporcjonalnie tj. za trzy miesiące pracy trzy dni dodatkowego urlopu plus normalny urlop wypoczynkowy, również liczony proporcjonalnie i tutaj pełna zgoda. A więc chciałabym zapytać, czy rzeczywiście urlop z tytułu niepełnosprawności tylko proporcjonalnie. Czy jednak 10 dni plus urlop wyliczony proporcjonalnie do przepracowanego czasu i jaki paragraf reguluje te przepisy.

Szanowna Pani,

w tym wypadku w stosunku do dodatkowego urlopu wypoczynkowego powinna zostać zastosowana zasada proporcjonalności opisana w art. 155 ze znaczkiem 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym:

§ 1. W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:

  1. u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze;
  2. u kolejnego pracodawcy - w wymiarze:

a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,

b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,

z zastrzeżeniem § 2.

§ 2. Pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż wynikający z § 1 pkt 1, przysługuje u kolejnego pracodawcy urlop w odpowiednio niższym wymiarze; łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być jednak niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców.

§ 21. Przepis § 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio do pracownika podejmującego pracę u kolejnego pracodawcy w ciągu innego roku kalendarzowego niż rok, w którym ustał jego stosunek pracy z poprzednim pracodawcą.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas