sobota, 15 sierpnia 2020 r.
Praca
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji- KRS 0000 102 130
Strona główna >> Praca >> Jak szukać pracy
 
NASZ BIULETYN
Wpisz swoj e-mail:
Jak szukać pracy
Autor: Katarzyna Cichosz

Każdy kto przez kilkanaście tygodni czy miesięcy szukał pracy, wie jak trudne jest to zajęcie. Pochłania czas i energię. A na efekt w postaci intratnej posady czasem trzeba czekać miesiącami. Jednak nie trzeba się zniechęcać. Poprosiliśmy przedstawicieli warszawskich firm doradczych o praktyczne informacje, jak skutecznie szukać pracy

Przede wszystkim zastanów się co chciałbyś robić. Przypomnij sobie wszystko, co kiedykolwiek w życiu cię interesowało. Zastanów się, czy twoje zdrowie pozwoli wykonywać to, o czym pomyślałeś. Fakt, że jesteś introligatorem albo nauczycielem, wcale nie znaczy, że musisz być nim nadal. Jeśli masz kłopot z podjęciem decyzji, może ci pomóc przejrzenie ogłoszeń o pracę. Najlepiej z poniedziałkowej "Gazety Wyborczej" - jest ich tam najwięcej. Ogłoszenia są odzwierciedleniem rynku. Zastanów się, czy wśród najbardziej poszukiwanych zawodów jest coś, co choć trochę cię interesuje. Pożycz albo kup książkę, w której uczą, jak dobrze pisać życiorys czy list motywacyjny. Skorzystaj z takich wskazówek. Poradź się innych. Daj do przeczytania swoje CV znajomym, niech ocenią, czy jest w nim coś interesującego, jeśli nie, pisz jeszcze raz.

Drugi krok

Szukając pracy, zetknąłeś się z powiatowymi lub wojewódzkimi urzędami pracy. Być może zdarzyło się, że zadzwoniłeś do takiego urzędu i dowiedziałeś się, że od kilku miesięcy jest jedna oferta pracy i to cię zniechęciło. Jednak z co najmniej kilku powodów warto być w kontakcie z urzędem pracy.

Żeby skorzystać z jego ofert, powinieneś się zarejestrować jako osoba poszukująca pracy - jeśli otrzymujesz świadczenia (rentę socjalną, rentę z ZUS-u albo ubezpieczenie u współmałżonka), lub jako osoba bezrobotna - jeśli nie masz żadnych świadczeń. Dla osób zarejestrowanych urząd pracy organizuje kursy i szkolenia, na których możesz się przekwalifikować. Dzięki zarejestrowaniu masz ubezpieczenie zdrowotne. Możesz skorzystać z pomocy doradcy zawodowego. W niektórych miastach działają centra planowania kariery, dowiesz się w nich o swoich predyspozycjach zawodowych. O te centra pytaj w urzędzie pracy.

Trzeci krok

Wyjdź z inicjatywą. Pytaj znajomych. Od zawsze wiadomo, że są jednym ze skuteczniejszych sposobów znajdywania pracy. Być może cię to oburza, ale spójrz na problem praktycznie. Pracodawca zaoszczędza czas, nie wydaje pieniędzy na ogłoszenia, jesteś już osobą godną zaufania, a jeśli podpadniesz, ma na kogo zrzucić winę.

Czytaj poniedziałkową "wyborczą" i lokalną prasę z ogłoszeniami. Sprawdzaj oferty w urzędzie pracy. Ale nie poprzestawaj na tym. Skontaktuj się z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, może prowadzony jest przy nim Klub Aktywnego Poszukiwania Pracy. Pracujące tam osoby pomogą ci napisać list motywacyjny i doradzą. Musisz tylko wiedzieć, o co pytać. W dobrych ośrodkach organizowane są warsztaty Aktywnego Poszukiwania Pracy. Na takim spotkaniu możesz na przykład obejrzeć siebie na wideo i ocenić, nad czym trzeba popracować, zanim udasz się na kolejną rozmowę. Jeśli w ośrodku nie podjęto takiej inicjatywy, to przynajmniej uzyskasz informacje o organizacjach pozarządowych pomagających w aktywizacji.

Jedną z nich jest Centrum Promocji Kobiet. Zgłaszające się tam kobiety mogą rano przejrzeć prasę, napisać list motywacyjny i życiorys, bezpłatnie skorzystać z faksu albo telefonu, czasami Internetu. Poszukaj podobnych organizacji na swoim terenie.

Przejrzyj Panoramę Firm i weź do ręki książkę telefoniczną. Ale zanim zaczniesz dzwonić, musisz wiedzieć, czego szukasz. Dla potencjalnego pracodawcy informacja, że szukasz pracy, to żadna informacja. On musi mieć konkrety. Pamiętaj, że w czasie rozmowy przez telefon możesz zyskać jego zaufanie, ale możesz je również stracić. Jedno jest pewne, musisz być życzliwy. Wcześniej zrób kalkulacje, na ile rozmów telefonicznych możesz sobie pozwolić, niech rachunek na koniec miesiąca nie będzie dla ciebie zaskoczeniem. Korzystaj z Internetu. Jeśli nie masz dostępu do Sieci w domu, pamiętaj o kawiarenkach internetowych.

Skutki bezrobocia

Ocenia się, że każda osoba, która szukała pracy ponad pół roku, jest narażona na zaniżoną samoocenę, ma tendencje do upatrywania winy w sobie i może doświadczać różnego rodzaju zaburzeń emocjonalnych. Poza tym, osoba bez pracy jest odizolowana od grupy i w ten sposób ogranicza swoją umiejętność wypowiadania się. Grupa daje możliwość wymiany doświadczeń i wsparcia. To są podstawowe powody, dla których nie powinieneś działać sam.

Na co zwracają uwagę pracodawcy.

Coraz częściej potwierdza się fakt, że dla pracodawców najważniejszy jest wygląd i umiejętności. Nie musisz być ubrany wystrzałowo, ale musisz czysto i schludnie. Jeśli chodzi o umiejętności, co chwila przypominaj sobie swoje mocne strony - pamiętanie o nich zawsze się przyda.

Największe problemy z bezrobotnymi.

Pierwszy - osoby, które szukają pracy nie chcą się przekwalifikować. Nie chcą obniżyć swoich aspiracji. Są przywiązanie do tego, co w życiu robiły, w czym były dobre. Pamiętaj jednak, że w przypadku dużego bezrobocia - rynek dyktuje warunki. Jeśli ciebie dotyczy wymieniony problem, pamiętaj, że w nowej pracy możesz awansować.

Drugi - bardzo często bezrobotni, mając propozycję pracy w innym mieście, nie chcą zmienić miejsca zamieszkania, wolą być bezrobotnymi niż się przeprowadzić.

Trzeci - osoby przywiązują się do etatów i nie biorą pod uwagę samozatrudnienia.

Coraz częściej różne firmy zatrudniają osoby do wykonania konkretnego zadania. Warunkiem jest prowadzenie własnej działalności.

Dziękujemy dyrektor Wiesławie Puciłowskiej i pracownikom Bielańskiego Centrum Pomocy Społecznej w Warszawie za podzielenie się swoimi doświadczeniami.Tekst: Katarzyna Cichosz, Jak się dobrze sprzedać, "Integracja", nr 4/2002, str. 80-82.

Data utworzenia dokumentu: 2003-02-04, 11.34

Skomentuj na forum Wydrukuj


Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) oraz zdjęć i elementów graficznych publikowanych w portalu www.niepelnosprawni.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Copyright by Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji