Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Implant częściowo przywracający wzrok wkrótce w Europie

18.03.2011
Autor: oprac. Natalia Łyczko
Źródło: Huffingtonpost.com, PAP Life, fot. mat. prasowe

Jeszcze w tym roku do europejskich klinik ma trafić pierwszy komercyjny implant siatkówkowy, który częściowo przywraca wzrok osobom cierpiącym na neurodegeneracyjne choroby oczu.

Eric Selby, 68-letni inżynier z Coventry w Anglii, przez dwie dekady był niewidomy i zależny w codziennym życiu od pomocy psa przewodnika. Rok temu poddał się nowatorskiej operacji, która częściowo przywróciła mu zdolność widzenia. - Mówiąc w uproszczeniu są to błyski światła, które muszę zinterpretować w swoim mózgu, ale to niesamowite, że w ogóle mogę coś widzieć - powiedział w wywiadzie dla Associated Press Brytyjczyk, który wzrok stracił w wyniku dziedzicznej choroby.

Selby był jednym z 30 pacjentów, którym w ramach badań klinicznych wszczepiono urządzenie Argus II Retinal Prosthesis System, wyprodukowane przez kalifornijską firmę Sight Medical Products. Zostało ono stworzone z myślą o osobach ze zniszczoną siatkówką. Do jej uszkodzenia dochodzi najczęściej w wyniku zwyrodnienia plamki żółtej.

Zdjęcie urządzenia Argus II

Implant Argus II, fot. mat. prasowe

System składa się z okularów, w które wbudowano miniaturową kamerę oraz przekaźnik, i małego bezprzewodowego komputera. Komputer przetwarza obraz uchwycony przez kamerę i konwertuje go na wizualną informację w formie sygnału elektroniczego, który wysyłany jest do implantu. Urządzenie stymuluje działające jeszcze komórki siatkówki, te zaś wysyłają odebrany sygnał do nerwu wzrokowego. Informacja dociera następnie do mózgu, który przetwarza ją jako wiązki światła, pozwalające użytkownikowi na poznanie konturów oglądanego obiektu.

Nad urządzeniem, pozwalającym odzyskać tzw. widzenie funkcjonalne, pracowano 20 lat. Jeszcze w tym roku znajdzie się ono w wybranych klinikach europejskich.

Większe możliwości ma zaś zapewnić implant Bio-Retina, nad którym pracują instytuty badawcze z trzech krajów. Jak zapewniają naukowcy, pierwsza generacja urządzenia pozwoli na rozpoznawanie twarzy, ale kolejne - nawet na oglądanie telewizji i czytanie. Badania kliniczne implantu zaplanowano na 2013 rok.

Najnowsze sposoby leczenia wiążą się na razie z bardzo wysokimi kosztami. Cena implantu Argus II to ok. 100 tys. dolarów, a koszt Bio-Retiny jest szacowany na 60 tys. dolarów.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas