Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prezes ZUS: złożono już ponad 160 tys. wniosków o tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych

30.09.2019
Autor: PAP, fot. ZUS
Popiersie prof. Gertrudy Uścińskiej

- Ponad 160 tys. osób złożyło już wnioski o wypłatę tzw. świadczenia 500 plus dla osób niesamodzielnych poinformowała w niedzielę, 29 września, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Dodała, że od 4 października wnioski o dodatek będzie można złożyć przez internet.

Rozpatrywanie wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych – zgodnie z przepisami ustawy – rozpocznie się 1 października, czyli w momencie, kiedy nowe przepisy wejdą w życie.

Prezes ZUS poinformowała w Radiu Zet, że od 2 września, czyli od momentu kiedy udostępniono formularz wniosku o tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych, do Zakładu wpłynęło już ponad 160 tys. wniosków.

- Z kolei 790 tys. osób odwiedziło nasze sale obsługi klienta, by uzyskać informacje na temat tego świadczenia. To pokazuje, że zainteresowanie jest ogromne – przyznała prof. Uścińska.

Zaznaczyła, że w grupie 160 tys. osób, które złożyły już wnioski, ok. 49 proc. posiada orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

- W pozostałych przypadkach będą orzekać nasi lekarze orzecznicy. (...) To są osoby niesamodzielne, więc lekarze orzecznicy będą także udawać się do ich miejsca zamieszkania – dodała.

Prezes ZUS mówiła, że od 4 października wnioski będzie można złożyć także przez internet, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Podkreśliła, że do wniosku będzie można dołączyć załączniki z dokumentacją potwierdzającą prawo do świadczenia.

Aby otrzymać świadczenie uzupełniające, trzeba złożyć wniosek wraz z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji (lub orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o zaliczeniu do I grupy inwalidów wydanym przed 1 września 1997 r. przez komisję lekarską).

Dokumentem potwierdzającym niezdolność do samodzielnej egzystencji, na podstawie którego ZUS może ustalić prawo do świadczenia uzupełniającego, jest również orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Osoby, które nie mają orzeczenia potwierdzającego niezdolność do samodzielnej egzystencji do wniosku powinny dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku oraz dokumentację medyczną lub też inną – istotną z punktu widzenia stanu zdrowia – dokumentację medyczną (np. kartę badania profilaktycznego lub dokumentację rehabilitacji leczniczej). Osoby mające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, powinny do wniosku dołączyć ten dokument.

Jeśli osoba wnioskująca ma prawo do emerytury lub renty zagranicznej, wówczas powinna także dołączyć dokument potwierdzający prawo do tych świadczeń i ich wysokość.

O świadczenie uzupełniające mogą wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza 1600 zł. Świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca, w którym zostały spełnione warunki wymagane do jego przyznania, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.

W pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania ustawy ZUS będzie miał nie 30, lecz 60 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji w sprawie świadczenia, licząc od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Bardzo istotne z punktu widzenia czasu rozpatrywania wniosku jest pozostawienie wraz z wnioskiem telefonu kontaktowego, tak by Zakład mógł jak najszybciej wezwać na badanie do lekarza orzecznika. To może znacząco przyspieszyć czas wydania decyzji. ZUS będzie zapraszał na badania już od pierwszych dni października.

Z szacunków Zakładu wynika, że od października br. do marca 2020 r. wnioski o nowe świadczenie może złożyć nawet ok. 850 tys. osób. Spośród nich ok. 600 tys. osób będzie musiało przejść badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który ustali ich niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Porażka
  Radek
  30.09.2019, 16:25
  Jak widzę tą kobietę, to po prostu bym użył gwoździa z młotkiem, żeby jej do rozumu przemówić. Widać, że jest urzędnikiem teoretykiem, a o życiu niepełnosprawnych wie tyle co sobie w „internecie” przeczyta. ZUS i Orzecznicy skupią się na wykluczeniu niepełnosprawnych i niesamodzielnych z tej pomocy, bo chodzi o kasę i taka jest ich zas…rana rola! ZUS im nie płaci za przyznawanie rent, świadczeń, a za wykluczanie jak największej liczby ludzi z tej pomocy. Tak samo jest w NFZ. Kto prosi o pomoc i refundacji leku w leczeniu choroby onkologicznej, schorzeń rzadkich, ten wie, że jak się nie ma wujka w ministerstwie to się nic nie uzyska. Bo ważniejsze są przepisy niż pomoc cierpiącym i niepełnosprawnym. I daleko w d… mają to, że Konstytucja RP gwarantuje każdemu prawo do godności i poszanowania życia! Już samo uznanie orzeczeń KRUS, ZUS w tym świadczeniu, a wykluczeniu PZON, WZON, oznacza patologię, gdyż uznaje się wyższość instytucjonalną orzeczeń ZUS, co jest sprzeczne z zaufaniem obywateli do organów państwowych. Skoro ktoś ma stopień znaczny z punktem 7 mówiącym, że wymaga stałej opieki osoby trzeciej powinno być rozumiane jako brak możliwości samodzielnej egzystencji. Tego jednak ustawodawcy, a szczególnie prof. Ucińska która jest pomysłodawczynią takiego rozwiązanie nie zrozumie nigdy. Mam cichą nadzieję, że zmienią przepisy prawne, które będą respektowały orzeczenia z PZON, WZON i pomoc trafi do większej liczby osób niepełnosprawnych, a nie tylko wąskiego grona. Bo dzisiaj świadczenie 500+ otrzymają sami terminalnie chorzy emeryci oraz garstka niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym.
  odpowiedz na komentarz
 • Dziwi fakt .
  ON.
  30.09.2019, 15:30
  Dziwi to że osoba z orzeczeniem z ZUS czy z krus o całkowitej niezdolności do pracy,nie mający orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji i o niepełnosprawności stanie przed komisją i stanie się niesamodzielny czyli niezdolny do samodzielnej egzystencji i stanie się nagle niepełnosprawny.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak oceniasz wynik wyborów?

Biuletyn

Wspierają nas