Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Od wtorku, 1 października, ZUS rozpocznie rozpatrywanie wniosków o tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych

30.09.2019
Autor: PAP, fot. freeimages.com
Leżący na stole wachlarz stuzłotówek, za nimi stoją słupki monet

Od wtorku Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie rozpatrywanie wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych w wysokości do 500 zł miesięcznie. Z szacunków ZUS wynika, że do marca przyszłego roku wnioski o świadczenie może złożyć nawet ok. 850 tys. osób.

Aby otrzymać świadczenie uzupełniające, trzeba złożyć wniosek wraz z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji (lub orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o zaliczeniu do I grupy inwalidów wydanym przed 1 września 1997 r. przez komisję lekarską).

Dokumentem potwierdzającym niezdolność do samodzielnej egzystencji, na podstawie którego ZUS może ustalić prawo do świadczenia, jest również orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Osoby, które nie mają orzeczenia potwierdzającego niezdolność do samodzielnej egzystencji do wniosku powinny dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku oraz dokumentację medyczną lub też inną – istotną z punktu widzenia stanu zdrowia – dokumentację medyczną (np. kartę badania profilaktycznego lub dokumentację rehabilitacji leczniczej). Osoby mające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, powinny do wniosku dołączyć ten dokument.

Jeśli osoba wnioskująca ma prawo do emerytury lub renty zagranicznej, wówczas powinna także dołączyć dokument potwierdzający prawo do tych świadczeń i ich wysokość.

Poradnik ZUS o dokumentach potrzebnych do wniosku o 500 plus.

O świadczenie uzupełniające mogą wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza 1600 zł. Świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca, w którym zostały spełnione warunki wymagane do jego przyznania, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.

Już przed wejściem w życie nowych przepisów w oddziałach ZUS przyjmowano wnioski o przyznanie świadczenia, ale ich rozpatrywanie rozpocznie się 1 października.

W pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania ustawy ZUS będzie miał nie 30, lecz 60 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji w sprawie świadczenia, licząc od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Bardzo istotne z punktu widzenia czasu rozpatrywania wniosku jest pozostawienie wraz z wnioskiem telefonu kontaktowego, tak by Zakład mógł jak najszybciej wezwać na badanie do lekarza orzecznika. To może znacząco przyspieszyć czas wydania decyzji. ZUS będzie zapraszał na badania już od pierwszych dni października.

Z szacunków Zakładu wynika, że od października br. do marca 2020 r. wnioski o nowe świadczenie może złożyć nawet 850 tys. osób. Spośród nich ok. 600 tys. osób będzie musiało przejść badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który ustali ich niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Wiesława Baranowska
  WR....
  10.10.2019, 15:44
  wiecie co? nie potrzebuje tych 500, tej jalumuzny...mam dość żebraniny, rozkładania się przed tymi wstrętnymi lekarzami orzecznikami aby mi umożliwili jako tako wegetować. do chwili obecnej starałam się sam, udawałam ze jest wszystko ok...nie zadaja zadnej pomocy...staram się być samodzielna. Zus mi przyzynal I gr i znowu będę musiala się rozbierać przed jakims dupkiem i opowiadac czy nosze pampersy czy ne, czy myje się sama czy nie...itp....Mam dość...wzcie sobie te 500 i przestańcie niszczyc psychicznie ludzi.Ja chce samodzielnie zyc, chce tylko drobna pomoc a tu rrzucaja klody pod nogi, wymyslaja jakies reguly gry żeby tylko nie dac tej wyzebranej 500...My inwalidzi bez zadnych kontroli,weryfikacji z urzędu powinnismy dostać pomoc a nie jakies zasrane 500..Dajcie godnie zyc, umozliwijcie w miare godne mieszkania nie na zasadzie obrzydliwej komunalki.Mieszkania na miare XXI wieku, a nie nory ...bo miasto nie ma. Zobowiazcie deweloperow do przekazania inwalidom chociaż 1 mieszkania do zmaieszkania w roku dla potrzebującego, samodzielnego inwalidy, emeryta w każdym wieku. Gwiazde z nieba temu kto wskaze mi biuro nieruchomości które zaoferuje takie mieszkanie dla emeryta 70-letniego......Robicie z nas dziadow...ograniczając wyplate od 1100 do 1600 zl….Niech każdy sobie wezmie i kupi sobie oleju do glowy….Jedyne co pozostaje: to wlasna eutanazja , wystarczy kilkadziesiąt tabletek i będziecie mieli spokoj….Mam dość zebractwa za ciezka prace w naszej kochanej ojczyźnie..Wypracowalam sobie emeryture i dalej musze zebrac. Nawet pozyczki nie mogę wziasc bo jestem za stara......Najlepszy lek na eutanazje wszystko załatwi...bo jestem zmeczona….
  odpowiedz na komentarz
 • A w KRUS NIE! Bo nie mają lekarzy do orzekania o niezdolności do samodzielnej egzystencji.
  Ja
  30.09.2019, 21:03
  Teraz czekaj do grudnia.
  odpowiedz na komentarz
 • Gdzie się ukrywa te 850 tysięcy całkowicie niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji?
  niepełnosprawny
  30.09.2019, 20:34
  Skąd ZUS wziął taką liczbę osób niepełnosprawnych całkowicie niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji? Czyżby ZUS sam nie wiedział ile takich osób pobiera renty u nich? A może po prostu, chodziło o to aby wprowadzić kryterium dochodowe?
  odpowiedz na komentarz
 • Parodia!!!!!!
  Piko88
  30.09.2019, 19:52
  Skoro na każdym dokumencie z wizyt lekarskich, leczenia szpitalnego mam napisane- nie zdolny do samodzielnej egzystencji to czemu muszę stawać na komisji nie może to być przyznane na podstawie ewidentnie jasnej dokumentacji.
  odpowiedz na komentarz
 • Ilość 850 tyś
  rybus
  30.09.2019, 18:01
  Chciałbym zobaczyć,ile z tych osób dostanie świadczenie.Nie wierzę,że nawet połowa.
  odpowiedz na komentarz
 • To przykre.
  znaczny.
  30.09.2019, 15:23
  Przykre że nie jest to świadczenie dla osób niepełnosprawnych tylko niesamodzielnych z ZUS czy z KRUS.
  odpowiedz na komentarz
 • Uzdrowienia
  osoba
  30.09.2019, 13:41
  Teraz się zaczną CUDOWNE UZDROWIENIA ?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak oceniasz wynik wyborów?

Biuletyn

Wspierają nas