Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Poznań: nowa edycja „Projektu 5 zmysłów”

01.10.2019
Autor: inf. prasowa
grafina na niebieskim tle niewyraźne sylwetki dziewczyny i chłopaka na górze napis o przyszłości

Stowarzyszenie edukacyjne MCA zaprasza na wydarzenia w ramach projektu 5 zmysłów, który jest dedykowany osobom z niepełnosprawnościami i gości w Wielkopolsce od dziewięciu lat. Co roku w trzydziestu miejscowościach na terenie całego województwa odbywa się ponad 600 godzin warsztatów twórczych prowadzonych przez specjalistów z dziedziny fotografii, grafiki, muzyki czy teatru. Staramy się rozmawiać z uczestnikami na ważne i aktualne tematy, rozbudzać ich pasje, prowokować do samodzielnych twórczych wypowiedzi. Sztuka, którą razem tworzymy jest zaangażowana i egalitarna – ma zwracać uwagę na kwestie barier społecznych, wykluczenia i innych zdiagnozowanych przez nas problemów – mówią organizatorzy.

5 zmysłów o Przyszłości

Tak dalej opisują wydarzenie:

Tegoroczny idiom edycji jest wypadkową naszych rozważań dotyczących inkluzywnej oferty kulturalnej oraz poruszonego w ubiegłym roku tematu wolności osobistej. Chcemy eliminować wykreowane przez cywilizację krzywdzące stereotypy i sztuczne podziały, pragniemy widzieć kulturę pozbawioną barier. Przed nami wiele lat pracy, ale może właśnie dlatego warto rozmawiać o przyszłości: o tym co możemy zmienić, z czym chcemy walczyć, co da się zrobić już dziś, by żyło nam się lepiej.

Stało się już tradycją, że każdy projekt zaczynamy spotkaniem przy wspólnym stole. Śniadania dla przyjaciół 5 zmysłów cieszą się dużym powodzeniem – ich gośćmi są zarówno byli, jak i obecni uczestnicy projektu. Wydarzenie jest okazją do nawiązania nowych projektowych znajomości, wymiany poglądów na tematy dobrych praktyk edukacyjnych, prezentacji programu edycji, a także wspólnego snucia wizji dotyczących przyszłości projektu. Do tej pory gospodarzami spotkań były poznańskie instytucje kultury: Teatr Polski w Poznaniu (2017) oraz Galeria TAK (2018).

W tym roku śniadanie odbędzie się w sobotę 5 października o godz.10.30 w Bramie Poznania ICHOT – miejscu o bogatej ofercie edukacyjnej przeznaczonej dla osób z niepełnosprawnościami, w którym historia łączy się z nowymi technologiami. Media od początku są naszymi przyjaciółmi – zapraszamy przedstawicieli redakcji do wspólnego stołu.

21 warsztatów

W ramach dziewiątej edycji projektu 5 zmysłów odbędzie się 21 warsztatów artystycznych z różnych dziedzin (od filmu, przez reportaż aż do zajęć plastycznych). Prowadzący wraz z uczestnikami rozmawiać będą o wyobrażonej wizji przyszłości. Temat zajęć nie jest jednoznaczny. Będą one polem do fantazjowania na temat nieznanego jutra, tworzenia utopijnych lub futurystycznych światów, a może nawet krytyki panujących współcześnie norm społecznych. Dzięki analizie prac zyskamy cenną wiedzę o uczestnikach projektu – o tym czy przyszłość napawa ich strachem, jak wyobrażają sobie siebie funkcjonujących w społeczeństwie za kilkadziesiąt lat, czy mają świadomość zbliżającej się katastrofy ekologicznej.

Nasza praca od zawsze ogniskowała się wokół działań na rzecz inkluzji społecznej. Głównym celem projektowych wydarzeń było dotarcie do uczestników, którzy mają ograniczony dostęp do sztuki i edukacji. Zorganizowaliśmy tysiące warsztatów w całej Wielkopolsce. W tej edycji chcielibyśmy odwrócić porządek działań i skupić się na ofercie edukacyjnej dedykowanej wielkopolskim instytucjom kultury. Tak narodził się pomysł zorganizowania wydarzenia finałowego, które będzie pretekstem do dyskusji o  przyszłości edukacji kulturalnej i społecznej.

25 listopada 2019 podczas konferencji naukowej w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu będziemy rozmawiać o dobrych praktykach edukacyjnych, zastanawiać się nad realnymi rozwiązaniami, które sprawią, że oferta kulturalna będzie dostępna, dbająca o podmiotowość wszystkich jej odbiorców. Poruszymy tematy niwelowania barier infrastrukturalnych, ekonomicznych i społecznych, zastanowimy się nad rolą instytucji kultury w kształtowaniu społecznej wrażliwości, wreszcie – zainspirujemy do tworzenia działań społecznie zaangażowanych, które są kluczem do walki z dyskryminacją.

To będzie przełomowy moment dla projektu 5 zmysłów. Minione osiem edycji zakończyły widowiska z pogranicza muzyki, tańca, teatru i sztuk wizualnych – w tym roku zamiast tworzyć kolejne wydarzenie artystyczne, przygotujemy podwaliny pod wieloletnią współpracę z instytucjami kultury, która zaprocentuje w przyszłości. Naszym celem jest sieciowanie środowisk, ale i podpowiedzenie gotowych rozwiązań systemowych, które wpłyną pozytywnie na komfort odbiorców z niepełnosprawnościami. Do organizacji konferencji zaprosimy ekspertów – wieloletnich uczestników naszego projektu, którzy podzielą się swoimi spostrzeżeniami, a także członków instytucji i organizacji, którzy podobnie jak my aktywnie działają na rzecz kultury egalitarnej i dostępnej (m.in. Galeria TAK, Fundacja Mili Ludzie, centrum sztuki włączającej DownTown itp.).

Kampania społeczna

Po zeszłorocznym sukcesie kampanii społecznej AMS Razem o]wolności, w której  osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie połączyli siły z zaproszonymi artystami-grafikami aby opowiedzieć o swoim poczuciu wolności, chcemy kontynuować działania promocyjne nagłaśniające wypowiedzi naszych uczestników. Tym razem mamy w planach kampanię społeczną składającą się z dwóch części: filmu reklamowego oraz plakatu przygotowanego przez poznańskiego grafika Grzegorza Myćkę. Hasło wokół którego budować będziemy naszą narrację brzmi: „niepełnosprawność dotyczy nas wszystkich. Razem o przyszłości”. Premiera kampanii zaplanowana jest na listopad 2019.

Eksperci

Co roku poszerzamy zespół współpracujących z nami ekspertów. Do prowadzenia warsztatów zapraszamy zarówno doświadczonych pedagogów specjalnych, jak i artystów, którzy ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami spotykają się po raz pierwszy. Do tej pory w projekcie wzięli udział m.in.: Wojciech Waglewski, Agnieszka Duczmal, Justyna Sobczyk, Paweł Althamer, Paulina Wycichowska, Jacek „Budyń” Szymkiewicz, Rafał Urbacki, Katarzyna Stoparczyk, Michał Wiraszko, Jakub Woynarowski, Marek Lapis i wielu, wielu innych. 

Nagrody

W ciągu dziewięciu lat działalności projekt 5 zmysłów został wielokrotnie doceniony na terenie Wielkopolski i całego kraju: 5 zmysłów. Audiodeskrypcja (2011) otrzymało prestiżową nagrodę „Sybilla” dla najważniejszego wydarzenia w dziedzinie edukacji muzealnej w Polsce przyznawanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrodę Grand Prix „Izabella” przyznawaną przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego za najważniejsze wydarzenie w dziedzinie edukacji muzealnej, marketingu i promocji; finałowy spektakl 5 zmysłów. Ekspresja (2014) – Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci w reż. Rafała Urbackiego otrzymał nagrodę  w programie Teatr Polska.

Kampania AMS przygotowana w ramach zeszłorocznej edycji 5 zmysłów o]wolności doczekała się nagrody mieszkańców Poznania oraz wyróżnienia w dziedzinie „kultura” w konkursie na Najlepszą Poznańską Inicjatywę Pozarządową INICJATORY, a także wyróżnienia w konkursie „Wielkopolska Otwarta dla Osób z Niepełnosprawnościami”.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Wojewody Wielkopolskiego, Miasta Poznania, Powiatu Poznańskiego oraz Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Integracja objęła wydarzenie patronatem medialnym.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej projektu.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas