Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Orzeczenie o niepełnosprawności a fundusz alimentacyjny

08.11.2019
Autor: E.

Witam serdecznie. Mam pytanie odnośnie tego, że byłam z synem na komisji. I chciałam się dowiedzieć, jak to jest z tymi stopniami niepełnosprawności u dzieci poniżej 16 r. ż. Jak się zalicza autyzm atypowy przy składaniu o fundusz alimentacyjny, skoro nie pisze jaki to stopień. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Szanowna Pani,

zgodnie z art.  9. Ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów – (1.)  Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18 roku życia albo w przypadku gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia przez nią 25. roku życia, albo w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności - bezterminowo.

1a.  W przypadku ukończenia przez osobę uprawnioną szkoły wyższej w trakcie ostatniego roku studiów prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego przysługuje do zakończenia tego roku studiów, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez osobę uprawnioną 25 roku życia.

2.  Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 800 zł.

Nie wiem w jakim kontekście Pani pyta, bo ustawodawca miał na uwadze dorosłe osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym, którym może być przyznane świadczenie z funduszu bezterminowo. W przypadku dalszych wątpliwości warto skonsultować się z doradcą ramach bezpośredniej konsultacji w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206).

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas